DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

Whyse1

EDIT:Am aflat intre timp

QuoteDrumurile cu taxă pot fi indicate bifând caseta de drum din fila proprietăți ale segmentului rutier. Marcați un segment ca drum cu plată numai dacă:

există o cabină de taxare
un cititor de carduri sau un alt dispozitiv de taxare în interiorul sau la fiecare capăt al segmentului

De ce pe Waze scrie taxa la drum?




Powered by API/PUM imgur uploader

Oneinthecrowd

Dorobanti e mereu aglomerat si e plin de semafoare.

A doua varianta prin oras e Grivitei, e mai libera (tot din Calarasi, la doua semafoare dupa intersectia cu Dorobanti/ Catedrala).

A treia varianta e Independentei - fost Carol (de evitat acum ca e in reparatie) - urmeaza linia de tramvai.

A patra varianta e Cuza, destul de liber in general.

A cincea e tot inainte pe Calarasilor si apoi in Piata Traian pe Str Galati (incepand de la intersectia cu Bd Cuza e sens unic). Plus ocazia de a cobori cu masina pe faleza la Capitanie.

Pe Galati acum e santier, se schimba linia de tramvai si ceva portiuni sunt blocate (nu stiu exact care).

Din Piata Traian e varianta pe stradute prin fata Gradinii Mari care ajunge cel mai aproape de iesire (scapi de Str Galati). Eu pe asta o folosesc: de la Grivitei e doar un semafor. Cu ocazia asta mai vad si centrul vechi iar traficul e in general redus.

Mai sunt si altele, dar cred ca v-am incurcat destul.

Whyse1

Quote from: Oneinthecrowd on July 10, 2023, 02:35:28 PMA treia varianta e Independentei - fost Carol (de evitat acum ca e in reparatie) - urmeaza linia de tramvai.

Pe Galati acum e santier, se schimba linia de tramvai si ceva portiuni sunt blocate (nu stiu exact care).

Pe Independenței s-au cam terminat lucrările la drum, acum au început să facă probe la liniile de tramvai.

Pe Calea Galați se lucrează deocamdată doar între Independenței și Griviței. O sa urmeze și între Griviței și Dorobanților.

Oneinthecrowd

 @Whyse1 Multumesc de noutati; stiam ca au finalizat partial, nu stiam ca au terminat cu asfaltul, acum vreo trei luni faceam slalom printre capace de canal (OT: mare mizerie cu parcarile; din parcarile alea in spic le-au facut laterale).

Se pare ca raman tot la varianta prin centru si apoi pe Carantinei.

Whyse1

"Pod suspendat Tulcea-Braila filmat 5,7K, 360°" by Nature In 4k

Whyse1

https://obiectivbr.ro/content/%E2%80%9Cpodul-br%C4%83ilei%E2%80%9D-denumirea-c%C3%A2%C8%99tig%C4%83toare
Quote"Podul Brăilei", denumirea câștigătoare
Liliana NISTOR
ADMINISTRATIE - 11 July 2023
* în cadrul campaniei ,,Haideți cu un nume la Podul suspendat peste Dunăre", denumirea "Podul Brăilei" a adunat cele mai multe voturi, pe locul 2 fiind denumirea ,,Podul Danubius", iar pe locul 3 denumirea ,,Poarta Dobrogei"

Podul s-a deschis circulației săptămâna trecută iar în curând va primi și ,,certificatul de botez"!

Campania ,,Haideți cu un nume la Podul suspendat peste Dunăre" s-a încheiat, după ce timp de o săptămână (3-9 iulie), pe site-ul www.obiectivbr.ro, comunitatea a fost invitată să voteze ce denumire i s-ar potrivit cel mai bine Podului peste Dunăre. Oamenii au avut la dispoziție o listă de 10 potențiale denumiri, cele care au fost menționate de cele mai multe ori în etapa nominalizărilor. Astfel, după centralizarea rezultatelor, câștigătoare este denumirea ,,Podul Brăilei", care a adunat cele mai multe voturi. Precizăm că în total s-au înregistrat 4.316 voturi (un vot pentru fiecare adresă IP).

 

Clasamentul final cu cele 10 denumiri care au intrat la votul publicului arată astfel:

1. Podul Brăilei - 1.155 voturi
2. Podul Danubius - 893 voturi
3. Poarta Dobrogei - 734 voturi
4. Podul Speranței - 371 voturi
5. Podul ,,P. Istrati" - 309 voturi
6. Podul Unirii - 293 voturi
7. Podul Ibrail - 197 voturi
8. Podul prieteniei - 145 voturi
9. Podul ,,Mircea cel Bătrân" - 138 voturi
10. Podul Soarelui - 81 voturi

Campania ,,Haideți cu un nume la Podul suspendat peste Dunăre" a fost organizată de cotidianul ,,Obiectiv - Vocea Brăilei" și Asociația ,,Pentru Adevăr", cu sprijinul Forumului Tinerilor din România - Brăila. În perioada următoare vor începe demersurile legale pentru ca Podul peste Dunăre să primească denumirea oficială de ,,Podul Brăilei".

Mulțumim tuturor pentru implicare!
Dezamagitor rezultat

Earthchild

Sincer, asta pare a fi cea mai mică problemă. Puteau să-i spună și IHI-Astaldi, numele adevărat poate va fi altul, care se va impune în timp.
Să termine odată pasajul peste CFR și varianta principală spre Jijila.

hefaistos

Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

misiekwas


Hercule

Poate au manarit rezultatele (din patriotism local).  :lol:
Dupa mine "Poarta Brailei" trebuia sa fie pe locul 3, iar actualele 2 si 3 cu o pozitie mai sus.
Deșteaptă-te române!

misiekwas

^Eu as spune ca "Poarta" în contextul acestui pod nu prea m-a convins. "Danubius" e cam anost după părerea mea. Majoritatea de pe poziții 4-10 mi se păreau teribile ("luam pe podul Soarelui, dar nu-i pe autostrada Soarelui") dar ma bucur ca nu a ieșit ceva de genul "Podul 4 Dorobanti pierit pe terenuri mlăștinoase". Podul Brăilei e good enough.

Ionut

Stați. Deci până la urmă am făcut campanie de alegere nume și ne-a dat numele... pe care-l foloseam deja? :troll:

Whyse1


Whyse1

https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/206745-navrom-bac-reduce-tarifele-pentru-autoturisme
QuoteDeschiderea, din 6 iulie, a podului peste Dunăre dintre Galați și Brăila a agitat apele pe ,,piața" traversărilor peste fluviu, monopolizată până atunci de companiile care operează bacurile - Navrom Bac (Galați) și Romnav (Brăila). Logic, încep să apară și reacțiile acestora din urmă.

Astfel, Navrom Bac Galați a anunțat că, începând din 15 iulie, reduce tarifele pentru autoturisme, de la 30 la 20 de lei, în punctul de trecere Galați – I.C. Brătianu. Tariful pentru pasageri va fi, de la aceeași dată, 2 lei/persoană.

Traversarea Dunării se efectuează din jumătate în jumătate de oră, din ambele maluri, în intervalul 6.00-22.00. Nu se mai face niciun fel de cursă de noapte, nici măcar pentru urgențe.

Fotografia care ilustrează acest text a fost făcută pe 10 iulie, dimineața, la patru zile după deschiderea circulației pe pod.








Powered by API/PUM imgur uploader

Earthchild

Ăștia din foto încă n-au aflat că s-a deschis podul?  :lol: