DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Whyse1

https://obiectivbr.ro/content/voteaz%C4%83-ce-nume-i-se-potrive%C8%99te-cel-mai-bine-podului-suspendat-peste-dun%C4%83re
QuoteVOTEAZĂ ce nume i se potrivește cel mai bine Podului suspendat peste Dunăre!
Liliana NISTOR
SOCIAL - 3 July 2023
• începând de astăzi, 3 iulie și până duminică, 9 iulie, pe site-ul www.obiectivbr.ro puteți vota pentru a "boteza" oficial Podul suspendat peste Dunăre • puteți alege din 10 denumiri, variantele care au fost menționate de cele mai multe ori în etapa nominalizărilor, derulată în perioada 16-30 iunie

Cotidianul "Obiectiv - Vocea Brăilei" și Asociația "Pentru Adevăr" anunță startul celei de-a doua etape a campaniei "Haideți cu un nume pentru Podul suspendat peste Dunăre", acțiune prin care dorim să găsim un nume măreț pentru Golden Gate-ul românesc, cea mai mare lucrare de infrastructură din ultimii 30 de ani. Este vorba despre etapa "Votul publicului", în care, timp de o săptămână, între 3 și 9 iulie (inclusiv), puteți alege una din cele 10 variante de mai jos:

- Podul Danubius
- Podul Unirii
- Podul Speranței
- Podul Brăilei
- Podul Ibrail
- Podul "Panait Istrati"
- Podul Soarelui
- Podul "Mircea cel Bătrân"
- Poarta Dobrogei
- Podul Prieteniei

Votul se desfășoară pe site-ul www.obiectivbr.ro, în cadrul unei secțiuni speciale. Cele 10 denumiri din care puteți alege sunt cele care au fost menționate de cele mai multe ori în prima etapă a campaniei, cea a nominalizărilor, derulată în perioada 16-30 iunie.

Vă invităm ca în următoarea săptămână să intrați pe site-ul nostru și să votați denumirea care considerați că se potrivește cel mai bine Podului peste Dunăre! Varianta care la final adună cele mai multe voturi va fi desemnată câștigătoare!

Nu uitați că întreaga campanie va avea ca finalitate un "certificat de botez" pentru pod. Concret, în urma votului, europarlamentarul PSD Mihai Tudose și premierul României, care în ultima sa zi de mandat a semnat contractul pentru realizarea mega-proiectului de infrastructură, va susține demararea acțiunilor legale pentru ca denumirea pentru Pod aleasă de comunitate să se regăsească oficial și în acte.

Votează și tu și haide să scriem istorie! Podul poate dăinui generații de acum încolo purtând numele ales de voi!

Hercule

Deșteaptă-te române!

naivu

^Bănuiesc ca Ibrail e denumirea turcească inițială care a evoluat în Brăila
^^Ar fi fost interesant dacă, pt fiecare nume propus, ar fi fost în articol și un paragraf care să argumenteze de ce.

miahi

^Ibrail e denumirea turceasca derivata de la Braila, nu cea initiala. Se pare ca etimologia nu e foarte clara, am citit ceva studii care ziceau ca este autohtona.

alexandru_m

"Podul Prieteniei" nu este ocupat deja de Giurgiu?

Telvanni

Eu cand va zic ca Podul de la Braila o sa-i ramana numele...

ioji

^
Asa cred si eu. Un nume simplu, la obiect, care sugereaza si locatia lui, nu unul pompos, gen "prieteniei" dintre cine? Dintre romani si romani? "sperantei" la ce? La inca un pod? "ibrail"? Face legatura intre un mal al Dunarii cu celalalt mal, ambele in Romania."poarta Dobrogei"? Eventual Poarta Nr. 2, ca mai avem una. E doar opinia mea. As putea continua dar...

Xenos

La romani nu merge cu Podul Brailei sau Podul de la Braila.
Ne plac chestii de tipul:
Podul Profesor dr. docent Gheorghe M. Mamulescu-Cobzari, cu ghilimele in jurul numelui pompos.
Podul Marele Voievod Mircea cel Bătrân, tot cu ghilimele :)

misiekwas

^
Bineînțeles ca cineva va pune numele pompos, dar nimeni nu o să-l folosi după. În caz de Brăila, lumea ar putea sa folosească alt nume doar dacă ar fi existat mai multe poduri. Altfel: Podul Brăilei.

Marius Papadopol

02.07.2023

Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati



Powered by API/PUM imgur uploader
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇

mirceaeliade

La categoria "sper ca nu"
-❌ Podul Prieteniei [Prieteniei cu cine? WeBuild? Ce mai face Giurgiu cand se face Prieteniei 3?]
-❌ Podul Ibrail [cred ca se poate alege on toponim mai autohton]
-❌ Podul "Panait Istrati" [poate ca e un Brailean mai de renume, dar nu stiu daca e de renume mai mult decat local, si se pare ca are afileieri oarecum extremiste]
La categoria "ceva mai ambiguu cred ca nu se putea"
-❓ Podul Speranței
-❓ Podul Soarelui
La categoria "#haicasepoate":
-✅ Podul Brăilei
-✅ Podul Unirii
-✅ Podul Danubius
-✅ Podul "Mircea cel Bătrân"
-✅ Poarta Dobrogei

Marius Papadopol

Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇

Vlad94

Sa se numeasca Podul Cel mai Estic Pod peste Dunare :lol: .

Whyse1


survola