DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

:lol: Chill bro, da' cred ca ai citit gresit comentariul. Funny ca "mai are si tupeul" sa raspunda la un "/s" meu cu o poza unde insulele intre care e podul danez sunt cu gri si nu cu albastrul in care e desenat "continentul"?
QuoteThe Great Belt Bridge (Danish: Storebæltsbroen) or Great Belt fixed link (Danish: Storebæltsforbindelsen) is a multi-element fixed link crossing the Great Belt strait between the Danish islands of Zealand and Funen.
https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Belt_Bridge

Whyse1

http://m.stiri.tvr.ro/inca-o-amanare-pentru-podul-de-la-braila-surse-tvr-inaugurarea-va-avea-loc-pe-6-iulie-in-prezen-a-pre-edintelui_933473.html

QuoteÎncă o întârziere pentru podul peste Dunăre de la Brăila. Inaugurarea era programată pentru săptămâna viitoare, dar surse oficiale au confirmat pentru TVR că podul ar putea fi dat în circulație mai târziu.

A fost stabilit un nou termen posibil pentru darea în folosință a podului de peste Dunăre de la Brăila. Data anunțată este 6 iulie.

Amânarea nu a fost făcută din cauza unor probleme tehnice la pod sau la drumurile de legătură, ci pentru că, potrivit surselor TVR, la inaugurare dorește să participe și președintele Klaus Iohannis. Este o dată pe care acesta a avansat-o.

Oneinthecrowd

Ghinion, zicea cineva (nu mai retin cine). Iar stau dupa bac.

TibiV

Quote from: TibiV on June 17, 2023, 01:29:00 PMPana la urma ce sunt cele doua cladiri/incaperi de langa blocul de ancoraj?...

M-a lamurit ultima filmare a lui @Raducu Popa : accesul la subsol...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GIV

https://www.digi24.ro/stiri/sorin-grindeanu-pe-podul-de-la-braila-se-va-circula-de-la-inceputul-lui-iulie-in-timpul-zilei-iar-noaptea-vor-fi-demontate-schelele-2395027

"Totodată, pe pod se va circula de la începutul lui iulie în timpul zilei, iar pe timpul nopții se va restricționa accesul, deoarece, deși finalizat, "demontarea schelelor și a macaralelor ar putea dura luni bune, muncindu-se în forță", a mai declarat Grindeanu

 :lol:  luni bune?  :lol:

Telvanni

Stiu e offtopic, scuze, dar m-a bucurat remarca lui Ionut cu Marea Britanie care nu mai e in Europa. Indiferent de Brexit, insula, neinsula, dpdv istoric e profund gresit sa consideram astazi ca Marea Britanie nu mai e in Europa. Asa ca rusinica celui care a aprobat acel slide.


TibiV

@Raducu Popa ,

ceea ce faci/ai facut trebuie sa te urce in "Worldwide Top 5" filmatori de santiere...

Iar pe oamenii aia agatati in chingi deasupra haului - in topul-topurilor...

Incredibil!...

Stau la calculator, la 0,5 metri de sol, si simt ca ma clatin si ma ia ameteala!...

SU-PERB !

(Bine ca la astia nu va comenta nimeni ca nu respecta NTSM...  :lol:  )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Telvanni

"Acum e mai greu fara platformele alea" Are dreptate cand zice asta (e pe ultimul filmulet postat). Chiar asa, nu s-a putut face inainte sa dea platformele jos?

danutzu_1069

@TibiV, alpiniștii și artificierii doar o singura data greșesc...
Alpiniștii nu au cum sa nu respecte normele.. Se și vede ca se asigura și ras-aigura.. Este propria lor viata în joc. As zice ca jumătate din timpul petrecut acolo sus îl "pierd" cu legarea punctelor de agățat, cu mutarea asigurărilor, etc..

Whyse1


stangabriel

Eu nu prea sunt lamurit cum se vor conecta zonele pentru pietoni/biciclete si cum vor urca oamenii acolo.

miahi

^Au mai fost discutii si pare ca va fi interzis accesul pietonal.

"...Tocmai de aceea, deşi podul permite tranzitul pietonal şi pe cel al bicicliştilor, acest tip de tranzit nu va fi permis în toate condiţiile. Ar putea fi anumite perioade în care ar putea fi tranzitat de biciclişti sau de pietoni, dar nu întotdeauna", a declarat Alin Serbănescu. "

Sursa

"...,,Discuția legată de zonele adiacente podului, acele piste pentru biciclete. Este strict o zona de siguranță, care va fi folosită pe partea de mentenanță. Pietonii nu vor avea acces din motive de siguranță. Am vrea să se evite orice eveniment neplăcut. Din câte știu, este o decizie bătută în cuie", a explicat Viorel Esanu, responsabil cu monitorizarea lucrărilor din partea constructorului."

Sursa

stangabriel

Ok, atunci sper sa fie bine semnalizata situatia.
Pe urcarea dinspre Tulcea, avem banda intrerupta spre aceasta zona. O sa intre si masini  :lol:

TibiV

Desi nu este la nivelul lui Raducu, pun si o filmare de la Alain Legrand

Mama proștilor este mereu gravidă... :)