Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

prom

Continuarea lucrărilor de modernizare a #DN73, între Câmpulung și Brașov, a intrat pe linie dreaptă.
🟠#DRDPBrasov a publicat în SEAP anunțul pentru demararea licitației care are ca obiectiv execuția lucrărilor de #modernizare a drumului între km 54+050 - km 128+250.
🟠Valoare estimata a investiției este de 688,5 milioane de lei fără TVA.
🟠Data limită pentru depunerea ofertelor este 19 iulie 2023.
🟠Lungimea totală a sectorului vizat de modernizare este de 74,20 km iar lucrările au fost împărțite în două loturi:
- LOT 1 km 54+050 – km 92+000, care cuprinde sectorul de pe teritoriul județului Argeș (Câmpulung – limita dintre județele Argeș și Brașov);
- LOT 2 km 92+000 – km 128+250, care cuprinde sectorul de pe teritoriul județului Brașov (limita dintre județele Argeș și Brașov – intrarea în municipiul Brașov).
🟠Proiectul prevede aducerea drumului la parametrii normali de funcționare și fluidizarea valorilor de trafic. Lucrările vizează, pe lângă lucrările de ranforsare și lărgire a carosabilului la minim 7 m, și modernizarea a 13 poduri, resistematizarea a 21 de intersecții, numeroase lucrări de consolidare, respectiv refacerea sistemului de evacuare a apelor pluviale.
🟠O schimbare importantă va fi și  lărgirea la 4 benzi de circulație a sectorului cuprins între ieșirea din municipiul Brașov și intersecția cu drumul de legătură spre autostrada Râșnov – Cristian.

mirceaeliade

Despre drumul spre Bolboci: "România, te iubesc! | Țara lui "lasă-mă să te las", partea a II-a"

AlinAlecu

Salut,

Vă las un video filmat din mașină cu DN1 de la Km0 al Bucureștiului până la intrare în Brașov.


Vizionare plăcută!

carutasul

Pentru că am fost iar în ținuturile căruțești am pus cap la cap filmulețele de pe DN6 de la dus (Mihăești-Centura Caracal).
Am sărit câte un clip de la cozile la semafor... sunt vreo 6-7 semafoare la care am stat. Din ce am văzut se lucra și pe măsură ce te apropii de Caracal lucrările sunt mai aproape de finalizare - dealtfel dincolo de Olt erau de la Romstrade în așteptarea stratului final, dacă nu cumva or fi mai avut de reparat. Erau ceva utilaje și se lucra, cred că în afară de pasajul peste calea ferată și podul peste Olt restul o să termine destul de repede... La întoarcere am venit prin Corabia-Tn Măgurele, nu am vrut să mai stau la semafor...

AlinAlecu

Salut,

Vă atașez Drumul Național 1A, filmarea incepe din București Km0 până la intrare în Brașov.

Traseul DN1A începe din București zona Piața Romana, Mogoșoaia, Ploiești, Vălenii de Munte, Cheia, Săcele 


Vizionare plăcută!

ijwtsh

Pe DN19B, ARL Cluj s-a apucat in sfarsit de lucru in zona Chiribis.

marinul

Confirm
Se luceaza in 3 zone momentan, unde sunt si cele 3 semafoare
Sunt curios daca astfel de lucrari se pot termina in 6 luni, cat e termenul contractual


tom_sawyer

Quote from: prom on May 29, 2023, 06:58:31 PMContinuarea lucrărilor de modernizare a #DN73, între Câmpulung și Brașov, a intrat pe linie dreaptă.
🟠#DRDPBrasov a publicat în SEAP anunțul pentru demararea licitației care are ca obiectiv execuția lucrărilor de #modernizare a drumului între km 54+050 - km 128+250.
🟠Valoare estimata a investiției este de 688,5 milioane de lei fără TVA.
🟠Data limită pentru depunerea ofertelor este 19 iulie 2023.
🟠Lungimea totală a sectorului vizat de modernizare este de 74,20 km iar lucrările au fost împărțite în două loturi:
- LOT 1 km 54+050 – km 92+000, care cuprinde sectorul de pe teritoriul județului Argeș (Câmpulung – limita dintre județele Argeș și Brașov);
- LOT 2 km 92+000 – km 128+250, care cuprinde sectorul de pe teritoriul județului Brașov (limita dintre județele Argeș și Brașov – intrarea în municipiul Brașov).
🟠Proiectul prevede aducerea drumului la parametrii normali de funcționare și fluidizarea valorilor de trafic. Lucrările vizează, pe lângă lucrările de ranforsare și lărgire a carosabilului la minim 7 m, și modernizarea a 13 poduri, resistematizarea a 21 de intersecții, numeroase lucrări de consolidare, respectiv refacerea sistemului de evacuare a apelor pluviale.
🟠O schimbare importantă va fi și  lărgirea la 4 benzi de circulație a sectorului cuprins între ieșirea din municipiul Brașov și intersecția cu drumul de legătură spre autostrada Râșnov – Cristian.

[CN1055758] Executie lucrari la obiectivul ,,Modernizare DN 73 km 13+800 - km 42+850, km 54+050 - km 128+250 Pitesti-Campulung-Brasov" - sector km 54+050-km 128+250,
LOT 1 km 54+050 – km 92+000;
LOT 2 km 92+000 – km 128+250 - DRDP Brasov


Data publicare: 28.05.2023
Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: 19.07.2023

Valoarea totala estimata:
Intervalul intre : 688.501.792,97  si 748.874.925,91  Moneda: RON



Pentru istoric, pun și asta aici:

[CN1028361] Actualizare PT+DDE modernizare DN 73 Pitești - Câmpulung - Brașov km 54+050 - km 128+250 - DRDP Brasov

Data publicare: 13.02.2021
Valoarea totala estimata: 2022071.75 Moneda: RON

Ofertanți:

1. Asociere : 3TI PROGETTI ITALIA - INGEGNERIA INTEGRATA S.P.A. (Leader),Mem Project Construct S.r.l,

2. Asociere : BETA COPS (Leader),EAST WATER DRILLINGS,

3. Asociere : GROMA SOCIETA DI INGEGNERIA SRLS (Leader),ERRE.VI.A. RICERCA VIABILITÁ AMBIENTE S.R.L.,


Ofertant castigator
3TI PROGETTI ITALIA - INGEGNERIA INTEGRATA S.P.A. / 07025291001
Mem Project Construct S.r.l

Valoare contract
1760000 RON

http://e-licitatie.ro/pub/notices/ca-notices/view-c/100207275

vm75

Stie cineva cat mai dureaza haosul cu asfaltarile de pe Valea Oltului? Au inceput vacantele si vad ca si la ora asta pe Google Maps e rosu pe portiuni extinse la nord de Brezoi. Am un drum in zona vinerea viitoare si nu stiu pe unde sa o iau. Nici DN1, nici DN6 nu cred ca sunt alternative mai bune, mai ales vinerea dupa pranz

dumbravaandrei

Incerc sa imi aduc aminte cand in ultimii 15 ani a fost diferita situatia  :(
Mi-e ca si pe A1, cand va fi gata, tot vor fi cozi pe valea oltului...

MrConnaisseur

#7690
@vm75 Am trecut eu pe direcția Sibiu-Rm Vâlcea joia de a trecut și ți-as sugera sa eviti cu orice preț Valea Oltului. Am așteptat 2h sa trec. Coada se întindea pe A1 din dreptul parcării de scurta durata și pana la Turnul Spart. Nu aveai noroc nici dacă o luai pe DN7 prin Talmaciu. Banda pentru virare dreapta din nodul Selimbar era ocupată pe kilometri buni, iar după ce treceai pe DN7, coada se refăcea din Talmaciu pana la noul giratoriu de descărcare de la Boița. Pe relația inversa, coada se întindea pana după Lazaret. Nu aș mai trece niciodată pe acolo pana când nu termina lucrările. Aș ocoli orișicât.

vm75

Multumesc de update, mi-a spus un prieten ca a facut 7,5 ore de la Bucuresti la Sibiu saptamana asta si am sperat ca a fost o exceptie, dar pare sa fie ceva normal. Inteleg ca nu mai e semaforul de la surpare, dar asfalteaza Strabag si blocheaza tot. Poate se gandesc sa faca o pauza in vacanta. Daca mai trece cineva in zilele urmatoare, v-as fi recunoscator pentru un scurt update.

dumbravaandrei

Daca te referi la surparea de pe Centura Calimanrstiului, aseara era acolo.

marinul

Nu cred ca a mai fost pusa informatia, lista ofertelor pt reabilitarea urmatorului lot pe DN 19B Margine-Suplacu de Barcau.

Azi am cautat eu de curiozitate, posibil ofertele sa fie depuse de ceva timp, interes mare pt 7 km de DN

Consolidare corp drum pe DN 19B km 29+060 – km 36+500

1. Ofertant unic : ANTREPRIZA DE REPARATII SI LUCRARI A R L CLUJ
2. Ofertant unic : DRUM INSERV
3. Ofertant unic : IMFALT YOL YAPI SANAYI TICARET A.S
4. Ofertant unic : DRUM CONSTRUCT
5. Asociere : DUMEXIM (Leader),STET AGREGATE SRL
6. Asociere : DIFERIT AG (Leader),DIFERIT S.R.L.
7. Asociere : GP SAGEATA PROD (Leader),ASTOR COM
8. Asociere : SC GLOBAL INDUSTRIAL SRL (Leader),DRUMURI ORASENESTI S.A.,CML.RO S.R.L.
9. Asociere : MADLEV CONS (Leader),MIRGHIS & MAYER,HOLTEX GRUP INVEST SRL,PRENIS S.R.L.

horatiu.cosma

Azi nu a fost semafor la Boița, a mers brici, nicio coadă. Au așternut uzură pe ambele sensuri până aproape de ieșirea din defileu, pare că săptămâna viitoare termină cu asfaltul. Pe centura Călimănești era semafor, dar nu era coadă, am prins verde când am ajuns și am trecut fără să stau deloc.