DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

Stef

Am ajuns și eu astăzi pe la Pod și am realizat prima mea filmare acolo. Am ajuns târziu pentru a surprinde testarea statică, dar mai degrabă am fost să văd de unde aș putea filma pentru ziua deschiderii. Câteva informații despre ce s-a întâmplat astăzi sunt menționate în video.


shogom

^ uite si o idee noua de nume :)
Podul.
The bridge.



Siciltir


danutzu_1069

doar dupa ce vor fi demontate structurile metalice ajutatoarese pe fiecare turn.... ceva ceva au inceput sa demonteze, de ex vinciurile electrice de sus de tot.
CNCIR
Ceeace ai vazut poate fi o inspectie periodica la macara (ISCIR)

Raducu Popa

@danutzu_1069 , au schimbat o piesa defecta
Au inceput demontarea structurilor metalice de pe turnuri


mirceaeliade

La 2:50 toarna ciment in zona de ancorare? Si presupun ca nu darama macaralele inainte sa vopseasca fiecare picior in parte

Telvanni

Legat de nume, eu cred ca o sa ramana in memoria colectiva ca Podul suspendat de la Braila.
Nu-mi imaginez ca cei care nu au o pasiune pentru astfel de lucrari, vor retine nu stiu nume gandit special si cu semnificatie. Mai degraba vor retine ca este acel pod "mare si frumos" de langa Braila.

danutzu_1069

@mirceaeliade, vopsirea pilonilor (nu picioare) nu are legătura cu demontarea (nu dărâmarea) macaralelor.
Vopsirea s face cu alpinisti utilitari.... mult mai ieftin decat chirie macara + salariu macaragiu + energie electrica consumata
Nu-i ciment, este beton... Mai toarnă un pic sa fie la greutate... probabil n-a ieșit la teste... :lol:

As avea pretenția (oare exagerata?) ca ăștia care suntem mai vechi pe forum, sa folosim cuvinte / expresii dedicate din domeniu.
Nu de alta, dar se vede clar ca se scrie aici se poate propaga ... in presa... cu tot cu "goangele" folosite...
Scuze ptr off-topic, dar s-a adunat...

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on June 14, 2023, 11:45:03 AMNu-i ciment, este beton... Mai toarnă un pic sa fie la greutate... probabil n-a ieșit la teste... :lol:

Nu, nu este vorba despre asa ceva.
Alea sunt 2 (doua) cladiri/constructii/incaperi, nu ceva pentru lestare...

Va reamintesc filmare lui @Raducu Popa de acun 3 saptamani (din 23 mai): POD Suspendat peste Dunare | Mal Braila 23.05.2023 | Ep. 273

In intervalul 02.20-03.05 se vede ca intre blocul de ancoraj si giratoriul de sub pod sunt 2 (doua) incaperi (cu ziduri, nu "pline") amplasate simetric, care au si usi "fata in fata".
Banuiesc ca la filmarea de ieri turnau planseul....

Cand a postat Raducu filmarea asta chiar am vrut sa intreb ce sunt, dar am uitat...
Dupa dimeniuni ar putea fi statii TRAFO, dar de ce le-ar trebui 4 TRAFO, caci si sub rampa Jijila/Tulcea parca se vede (la 08.20 pe filmarea de ieri) ca ar mai fi alte 2 incaperi similare ?!...

Iti dau insa dreptate in rest.
Pe forum inca "se toarna asfalt" samd...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Ah, @TibiV, dacă nu puneam ala de râde la sfârșit, putea fi luata drept afirmație serioasa.  :)
Dar.... mai glumim și noi un pic... nu?  :D

Telvanni

Am observat o chestiune, incerc sa mi-o explic, poate ca ma duc prea departe cu gandul.

DN-ul 22B, cel care duce spre Galati si trece pe sub pod, am observat ca il deviaza cu totul spre acel giratoriu de sub zona betonata (nesuspendata).
Pentru mine ar fi fost mai rational sa lase sensul inainte (Braila -> Galati) pe fostul amplasament, in linie dreapta, degreva astfel sensul giratoriu de masinile care mergeau spre Galati.
Care ar fi motivul pentru care nu l-au lasat? Unul din motive poate fi cel de siguranta? In contextul razboiului de la vecini, ma gandesc cat de usor ar fi fost sa plasezi o masina cu o incarcatura exploziva sub pod. D'asta zic, poate ma duc prea departe cu gandul.
Zona de dupa ancoraj nu mai e asa sensibila, o explozie acolo nu ar avea efecte asa mari asupra tablierului suspendat.

danutzu_1069

Dacă vrei sa faci rău, faci bum cu o mașină, pe pod, pe la jumătate...

Ultima configurație acolo, nu cred ca este făcută....deocamdata s-a lucrat acolo, sub tablier și a fost necesara devierea pe la giratoriu....

Marius Papadopol

14.06.2023

Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare


Pod suspendat peste Dunare



Powered by API/PUM imgur uploader
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇