News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 19 Guests are viewing this topic.

snackhunter

Am trecut si eu zilele trecute in zona T3. Activitate intensa pe in apropierea nodului de la Negreni.

Eu abia acum am observat ca la Nodul Negreni cu DN65 nu va fi un giratoriu.

https://i.imgur.com/iVXNZzV.jpg

Takacs

Ce ai pus tu în link este drumul expres și nodul rutier cu drumul de legătură.
Legătură care se va face cu un giratoriu în DN 65.


danielefr

Link-ul ce l-ai pus se refera la vechiul nod rutier.
Intre timp a fost putin modificat si iesirea in DN65 a fost mutata putin mai inainte spre Slatina si va fi sens giratoriu. Deja au inceput sa faca drumul temporat de ocolire pentru realizarea acestui sens giratoriu.

alexa_adrian2001

Ma tot uit pe harta API: ce se intampla cu lotul dinspre A1? Oarja - Recea. Vad ca e tot pe rosu. Cat mai dureaza pana se intra in linie dreapta?

Ionut

Peste 3 ani intră în linie dreaptă, când o fi A7 gata.

miahi

#8015
Suntem aproape la mijlocul anului si daca nu se rezolva nimic in perioada urmatoarea (Iunie) cu pasajul lipsa pe T3, slabe sanse sa avem ceva circulabil anul asta pe acest lot ( pana la nodul Negreni).

Pe T4 a crescut iarba pe terasament, deci cum zice si @Ionut probabil prin 2026 poate poate va fi ceva circulabil pana la Albota pe T4.


oneLess

#8016
Quote from: Ionut on May 26, 2023, 10:13:38 AMPeste 3 ani intră în linie dreaptă, când o fi A7 gata.

Speranța în zonă e să se termine tot DEx12-le pănă la sfărșitul anului viitor pentru că aia cu 2026/A7 devine fata morgana, eu nu cred că pe timpul vieții lor vor vota eliminarea pensiilor speciale. Deci vom juca cu casa închisă. Dinăuntru, de noi, mă rog de ai noștri aleși. Sau poate că nu!

miahi

^ Speranta moare ultima. Sincer singura speranta "palpabila" e ca la final de 2024 sa se circule pe tot T3 ( inclusiv nodul nou licitat de la Colonesti ). Cred ca T4 iese din orice discutii pentru 2024 ...

Ionut

T4 în 2025. Și nu prea repede în 2025.

oneLess

#8019
Câteva imagini de la The Romanian.
Nedatate, nesursate, ca de obicei !
Dar și câteva info, probabil le au ei de undeva!


Quote🟠Lucrări în execuție pe tronsonul 3 (Valea Mare – Colonești):
▶️ Așternere asfalt strat de bază;
▶️ Amenajare rampe la pasaje și poduri;
▶️ Amenajare scurgere ape;
▶️ Lucrări sistem ITS și iluminat;
▶️ Amenajare parcări;
▶️ Finalizare terasamente;
▶️ Amenajare taluzuri;
▶️ Hidroizolație poduri.

🟠 Lucrări în execuție pe tronsonul 4 (Colonești – Oarja – Pitești):
▶️ Armare, cofrare și betonare structuri;
▶️ Amenajare scurgere ape;
▶️ Amenajare drumuri tehnologice;
▶️ Lucrări la terasamente.

🟠 În cele 2 șantiere sunt mobilizați un număr de 800 de muncitori și 300 de utilaje.

Tronsonul 3 Valea Mare – Colonești
...
Stadiu actual: 69,5%

Tronsonul 4 Colonești – Oarja – Pitești
...
Stadiu actual: 20%


26ld

^ Informatiile si pozele sunt de pe pagina de facebook a CNAIR.

TibiV

"The Romanian" este "trompeta" lui Grindeanu/MT. De acolo vin "info".

Gasesti acolo toate conferintele de presa (triste) ale ministrului Transporturilor in exercitiu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianRO

Am trecut ieri prin zona. Plin de muncitori pe drumul expres si de camioane umb pe dn65.


paullie

#8024
Mda. Privind la minutul 13:30 e clar ca vom avea ... Ghici ghicitoarea mea! Ce este acela muzeu?  >:(