DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.



dorum


Siciltir


mirceaeliade

Daca am vazut eu bine, in ultima luna din malul din Tulcea au acoperit vreo 6 locuri cu asfalt, si au mai ramas inca 5.  Pe malul din Braila mai au inca 3 zone fara asfalt.  Presupun ca unde au inceput sa puna asfalt au mai ramas doar finisaje de facut. Sper ca in urmatoarea luna sa puna asfalt si pe golurile lipsa, mai ales la intrarile pe pod.

O curiozitate, la conexiunea cu partea UMB, asfaltul de la UMB pare mai lat cu vreo jumatate de banda.  E vreo neconcordanda pe undeva?

TibiV

Legat de filmarea lui @Raducu Popa , "operatiunea trafaletul" a inceput de peste o luna....

Quote from: TibiV on March 22, 2023, 01:44:08 PMLa plimbarea cu trafaletul pe cablurile principale nu m-am gandit niciodata....  :-[

Postarea mea se refera la alta filmare a lui Raducu, din 20-21 martie, unde la 09.00 este probabil prima etapa...
Filmarea respectiva este aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?msg=410182
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

@Siciltir: asemănarea cu Tarantino fiind că la ambii curge vopseaua în valuri, doar că la american e sub formă de imitație de sânge :)

Raducu Popa

Pasajul peste CF. Alte unghiuri mai bune nu am gasit, este plin de fire pe acolo.


danutzu_1069

Din prima poza, mie imi pare ca nu-i incurca cu nimic inaltimea stalpilor. (pare poza la nivelul tablierului)
A doua poza este mai jos decat prima....

miahi

Cei 3 stalpi metalici sunt nou instalati pentru a inlocui pe cei vechi din beton ce creau problemele?

Whyse1

Quote from: mirceaeliade on April 26, 2023, 12:36:26 AMO curiozitate, la conexiunea cu partea UMB, asfaltul de la UMB pare mai lat cu vreo jumatate de banda.  E vreo neconcordanda pe undeva?
Nu sunt benzi in plus? Pe langa benzile care duc direct in giratoriu mai sunt si cele pe directiile Braila-Tulcea, Tulcea-Galati si Galati-Braila care nu trec prin giratoriu.


Whyse1

https://obiectivbr.ro/content/asfaltul-turnat-pe-podul-peste-dun%C4%83re-trebuie-ref%C4%83cut-pe-anumite-por%C8%9Biuni

Portiunea relevanta:
QuoteAsfaltul turnat pe podul peste Dunăre trebuie refăcut pe anumite porțiuni

* problemele ar fi fost cauzate de anumite utilaje de mare tonaj folosite pe șantier, care au provocat fisuri în asfaltul proaspăt turnat * podul ar putea fi dat în folosință în luna iulie, chiar dacă drumurile de legătură nu vor fi gata integral

 Pe podul peste Dunăre s-a finalizat asfaltarea pe ambele sensuri de mers, însă au apărut probleme pe care constructorul trebuie să le rezolve prin decopertarea unor porțiuni și turnarea unui strat nou. Nu ar fi vorba despre o eroare de execuție ci despre fisuri cauzate de anumite utilaje grele folosite pe șantier. "Nu se fac decopertări decât pe porțiuni mici, de 10 - 20 metri pătrați, în locurile unde a stat macaraua de zeci de tone folosită pentru ridicarea unor componente", ne-a declarat Francisk Chiriac, președintele Consiliului Județean Brăila. Potrivit acestuia, lucrările au intrat într-un stadiu avansat inclusiv pe drumurile de legătură. "Se toarnă stratul de uzură în sensul giratoriu de la intersecția cu Calea Galați, se lucrează și la podul peste calea ferată", ne-a informat Chiriac.

marius.firtonea

Perfect, deci podul nou o sa aiba asfalt petecit, absolut incredibil.

danutzu_1069

Asta vorbește sa nu tacă...
A fost vreo macara calata pe asfaltul de pe pod?
Nu imi amintesc...