News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

TibiV

@Raducu Popa,

postezi si tu "oficial" T3 si T4?...
Chiar daca toti le-am vazut deja...  ;)  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dragos68

Am fost astazi pana la Craiova.
Se lucra de zor pe T3 - atat cat am putut sa observ din mersul masinii pe DN65.
Se lucra la stalpii de iluminat la nodul de la Negreni (partea electrica, stalpii sunt pe pozitie de ceva vreme).
La ora 8:30, debleul de la Valea Mare era tot "portocaliu" - superb. Imi pare rau ca nu am reusit sa pozez.

In ritmul asta deschiderea in 2023 e o certitudine.   

TibiV

Au trecut deja 7 zile de la filmare, si 5, respectiv 4 zile de la publicare.
Pentru ca autorul nu a reactionat, imi permit sa postez eu filmarile lui @Raducu Popa de pe DEx12.
Ar fi mare pacat sa nu le avem pe forum...

- DEx12 DRUM EXPRES Craiova - Pitesti | Tronson 4 Pitesti- Colonesti

- DEx12 DRUM EXPRES Craiova - Pitesti | Tronson 3 Colonesti - Valea Mare | Stadiu lucrari 01.04.2023

(Le-am pus in ordinea filmarii, nu in ordinea numerelor de tronson)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mike_us

Pe lotul 3 deja par ca au destule suprafețe gata de asfaltare. Pe la începutul veri ar trebui sa vedem km întregi asfaltați.

paullie

Pe Tr3 la min 11:20 in continuare lipseste ceva la intersectia cu DC192.

archaeus

^
Lipseste un pasaj pt care predalele sunt acolo?

horatiu.cosma

Da. Nu era prins în proiectul inițial, acum e în lucru (cu mare întârziere) revizuirea acordului de mediu, ca să fie prins și acel pod. Toată zona aia e cu pământ armat și gabioane, deci va dura ceva, așa că e o cursă contra-cronometru să se revizuiască acordul de mediu. Dacă întârzie prea mult, o să fie o situație tragi-comică: jumătatea dinspre Colonești gata, dar muzeu în lipsa unei descărcări la Colonești, iar jumătatea dinspre Slatina cu descărcări la ambele capete, dar blocată într-un amărât de podeț.

Bachus01

De ce trebuie revizuirea acordului de mediu ? Nu vad nicio logica . Dacă nu se schimba , oricum autostrada tot pe acolo trecea . Ce poate schimba referitor la mediu un pasaj cu 1 deschidere sau facut din prefabricate?

horatiu.cosma

Asta zice legea. Orice investiție trebuie să aibă un acord de mediu în care să fie descrisă investiția și eventualul impact asupra mediului. Respectivul pasaj nu a fost prins inițial, deci trebuie inclus și el în acordul de mediu. Probabil nu e vorba despre revizuire complexă, ci doar o modificare banală a acordului existent cu precizarea modificării și a faptului că nu există impact. Treabă de 2 săptămâni (care trebuia făcută de anul trecut). De ce nu s-a făcut până acum, asta trebuie întrebat la actualii decidenți.

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on April 08, 2023, 03:30:13 PMNu era prins în proiectul inițial, acum e în lucru (cu mare întârziere) revizuirea acordului de mediu, ca să fie prins și acel pod.

 :o

Cum naiba?
La 11.05 este pasaj peste un drum agricol/comunal, la 11.25 este un pod peste un curs de apa...
Cum au "pierdut" la SF drumul principal prin satul ala?!?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NoWords

Varianta romaneasca: A aparut satul imediat dupa SF  :o

archaeus

#7916
Tr 4 zona Lunca Corbului
Multa apa pe traseu.....


(GPS)




p_mrs


mirceaeliade

QuoteHotărâre de Guvern privind suplimentarea pe anul 2023 a sumei prevăzute ca justă despăgubire aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 791/2020 privind declanşarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Drum Expres Craiova-Piteşti şi legăturile la drumurile existente", tronsonul 3, aflate pe raza localităţilor Valea Mare, Priseaca, Scorniceşti, Optaşi-Măgura, Tătuleşti, Coloneşti şi Bărăşti din judeţul Olt, precum și modificarea și completarea anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr. 791/2020
https://www.mt.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/4538-hg04042023diri

TibiV

O filmare de la BabaDog: DEx12 - T3 Nod Rutier Negreni. UMB, Drum Expres Craiova - Pitesti. Situatie Lucrari 15.04.23

Mama proștilor este mereu gravidă... :)