News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

montaniardul

^^^ Bretelele alea se vor termina "in camp" in cazul in care lotul 2 PiSi nu va fi gata cand se va finaliza nodul Boita.

a.l.x

QuoteSe reia proiectarea Autostrăzii-Brașov- Bacău!

CNAIR a transmis astăzi la ANAP (pentru validare) documentația de atribuire pentru reluarea licitației necesară finalizării Studiului de Fezabilitate, pas esential pentru construcția Autostrăzii Brașov- Bacău (A13).

Durata contractului de Proiectare a acestei autostrăzi este de 24 de luni.

După validarea documentației va fi anunțată în SEAP valoarea contractului dar și data limită pentru depunerea ofertelor.

Acest sector de autostradă face parte din infrastructura de mare viteză care asigură legătura dintre Moldova și Transilvania pe traseul Brașov - Târgu Secuiesc - Onești - Bacău.

Proiectul este cuprins în strategia de finanțare în cadrul noului Program Transport 2021-2027.

#Autostrada #BrasovBacau #fondurieuropene #dezvoltare #SorinGrindeanu
Facebook-Sorin Grindeanu

mirceaeliade

Nu stiu daca exact plansele astea au mai fost postate. Desi pixelate, macar sunt oficiale:
La Brasov:

In Covasna:


In Bacau:



Calin88

Cred ca sunt mai vechi, la Codlea apare nod trefla cu A3, nu ultimul design.

athosga

"Câștigătorul acestui contract va avea la dispoziție 12 luni pentru proiectare și 36 de luni pentru construcția celor 14,25 km ai acestui tronson." - nu pot sa inteleg, cum naiba sa-ti trebuie 4 ani pentru un tronson de 14km!  :headbash:  :headbash:

ovicor

Depinde de ce cuprinde acel lot. Daca ar contine un tunel de 4 km, care ar putea fi atacat doar de la capete, ti s-ar parea mult?! Am fortat nota ca sa fie mai evident ce-am vrut sa exprim.

naivu

^^Lotul Sibiu-Făgăraș 1 (Boița-Avrig) conține printre altele nodul ala idiot și complicat de la Boița între A13-A1-DN7. Un lot de câmpie fără probleme are de obicei termen contractual de execuție 1+2ani, nu mi se pare mult 1+3ani pt un lot de deal.

Xander

#2437
Imi explica si mie cineva care sunt motivele pentru care se incapataneaza sa includa un viaduct suplimentar pe Talmaciu? Chiar nu are loc largirea *debleului actual? Mi se pare o ineptie comparabila cu faimoasa cocoasa. Mersi (Corectat)

Skynick

#2438
del

ionutzyankoo

Quote from: mirceaeliade on March 17, 2023, 12:31:44 PMNu stiu daca exact plansele astea au mai fost postate. Desi pixelate, macar sunt oficiale:

In Bacau:


La Onesti mi se par cam extreme curbele alea 3 la 90 de grade dar in fine, sa se faca numai. Si in plus vad ca o bretea din nodul cu DN 11 este prin lacul Belci (care din ce stiu se va reface in urma repararii barajului rupt de viitura) iar cealalta cocotata pe un drum judetean de piatra. Sa vedem ce va iesi dupa SF.

cbrinzei

#2440
E destul de deluroasă zona și mai este și o rezervație naturală care trebuie evitata la nord. Harta probabil este mai veche pentru că lacul nu există în realitate sau este actualizata conform pug, chiar daca reinstaurarea barajului nu este încă în execuție

Rodeo

 :lol:  :lol:  Harta este mai veche? Daca nu ma inseala ochii orasul Onești poarta acolo vechea denumire, cea de  municipiul Gheorghe Gheorghiu Dej. Asta ar trebui sa iti spuna cam cat de veche este harta peste care au desenat varianta de traseu. Normal ca lacul Belci e bine-mersi, combinatele sunt intregi iar cartierele...hmmmm.

a.l.x

QuoteUpdate (27.03.2023)

A fost stabilită data limită pentru depunerea ofertelor pentru ziua de 11.05.2023.

Valoare estimată a contractului se înscrie între 77,19 milioane de lei și 91,21 milioane de lei (fără TVA).

Facebook-Cristian Pistol

Geri

#2443
@horatiu.cosma
Pentru Fagaras - Brasov - construirea efectiva ce finantare este prevazuta sa aiba ?

Asta in conditiile in care Search chiar o sa livreze, in T3 poate T4, ceva in baza careia o sa se poata consturui.

Feri

QuoteAutostrada Brașov-Bacău : Contractul pentru Studiul de Fezabilitate a fost publicat în SEAP. CNAIR cere proiectantului să monteze sisteme GPS și camere video pe foreze pentru transmisie LIVE. Contractul are o durată de 10 ani
https://economedia.ro/autostrada-brasov-bacau-contractul-pentru-studiul-de-fezabilitate-a-fost-publicat-in-seap-cnair-cere-proiectantului-sa-monteze-sisteme-gps-si-camere-video-pe-foreze-pentru-transmisie-live-contract.html

Si link SEAP: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100164281