News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 21 Guests are viewing this topic.

vasile.silion

#7800
Din imaginile de mai sus se vede clar că principiile după care s-a făcut proiectarea fără rambleu la trecerea DX peste Valea Mare nu s-au mai respectat la trecerea peste văile de la Jitaru, Piscani, Negreni, și nici din alte locuri asemănătoare, unde drumul expres e construit pe rambleu.

Cum am mai spus, justificarea că au avut nevoie de pământ de umplutură pentru alte zone nu stă în picioare, deoarece sunt munți de pământ adunați în mai multe locuri pe șantier, care sigur vor rămâne acolo, iar drumul este în cea mai mare parte adus deja la cota necesară.

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

danvoicu

De ce nu s-au adoptat aceleasi solutii constructive, cum s-au luat in intervalele video 13.30-15.35, 19.50-20.20, 23.20-24.15, 27.10-27.30 si pentru solutia de la 3.10-3.50, imi este peste putinta sa inteleg ? Mie cel putin mi se pare anapoda.

oneLess

3 luni împlinite ieri și de la filmarea istorică de acum a lui răducu pe T4!.

Tony7Y

Vreme frumoasa si a tot fost vreme buna anul asta, dar santierul pare sa semene cu cel de la Tirenna. Mie mi se pare ca mai e mult de munca. Nu il vad gata anul asta fara o mobilizare mare. Mobilizare la care nu ma astept la cate contracte au in momentul de fata.

GIV

probabil vor aduce muncitorii inapoi dupa ce termina pe A0

Bachus01

Structurile si terasamentele sunt gata in proportie de aproximativ 80% . Parerea unui membru care a văzut sute de filmări. Greul a cam fost executat . E adevarat , nu avem aceeași mișcare  ca inainte dar nu este exclus să avem în curând un hei-rup iar in 3 luni sa avem asfaltat aproape tot lotul si dupa mai ramane timp suficient si pentru mărunțișuri.

Se vor incadra in termenul contractual ....

Ionutcatalin

Nu prea se pot apuca de treaba pana nu vor fi temperaturi de +10 grade constant, balastul stabilizat, asfaltul, hidroizolatia pe structuri nu prea poți să le pui în opera la orice temperatura, iar aici au rămas în mare parte lucrări care depind de vreme. Dacă mai e cineva care se așteaptă pe oricare contract cu Umbul, la deschideri înainte de termenul contractual cred ca își poate lua gândul de pe acum.

Sealand01

Trista istorie a avut si drumul asta. Degeaba o sa fie gata Tr3 ca e jumate, care pe dn acopera Jitaru-Valea Mare o portiune de 10km unde se merge si in prezent cu 100+ deci nu va fi mare castig.

Probleme mari sunt tr4 si tr1...care pare ca au murit

Proiectele adiacente Centura Sud 2.0 si pasajul Garlesti si ele se chinuie sa traiasca, greu si trist avand in vedere cati bani are tara asta

GIV

Quote from: p_mrs on March 04, 2023, 11:06:29 PMTronson 3 | Valea Mare - Coloneşti | DEx12 | 2023-03-04




Avand in vedere modul in care este facuta devierea, se poate face foarte usor descarcarea din dx, mult mai simplu ca la valea mare
si astfel se poate folosi in intregime tr3
doar un giratoriu
trebuie doar sa se vrea

archaeus

Dar se vrea?  :lol:  :lol:
Vazand mobilizarea slaba din ultima vreme, imi reconsider opinia de mai jos.

Quote from: archaeus on December 27, 2022, 02:54:10 PM^
Opinie personala: Pana la Negreni Mai-Iunie, pana la Colonesti August-Septembrie dar aici nu este descarcare. T4 poate fi dat in trafic pana la Albota la sfarsitul lui 2023 insa trebuie sa vrea si constructorul ( nu vrea ) si CNAIR ( e greu sa iti misti curu' de pe scaun ) asa ca probabil va fi sfrasit de 2024, inceput de 2025 pana la Catanele.

gabi00ro

toate prognozele pe care le-am vazut azi indica o vreme excelenta in muntenia-oltenia pana aproape de sfarsitul lunii martie.
din pacate la TR3 mobilizare O, cred ca prioritatiile s-au schimat la UMB si va trebui sa ne obisnuim cu asta.
API avertiza de anul trecut ca ar putea fi "o palarie prea mare pentru capul" UMB-ului, sper ca un vis frumos sa nu se transforme intr-un colaps, ceea ce s-ar traduce in trageri de timp, claim-uri sau chiar mai rau contracte ne-onorate la timp.  :(  :(

GIV

Quote from: archaeus on March 06, 2023, 04:57:58 PMDar se vrea?  :lol:  :lol:

clar nu. acum nu cred ca nu vrea nici macar constructorul. problema majora pt umb e cand termina pe a0. apoi de vazut cum redistribuie

pasadia

Aud la stiri ca au murit in seara asta 4 persoane in Jitaru, pe DN65 pe langa Slatina. Ciocnire frontala, doua masini. Pe un sector de DN care ar cam trebui "pensionat" prin T3 al DX12, acel T3 pe care nu mai e nici o graba in a se lucra...

Da, stiu, privesc simplist lucrurile, dar cand imi amintesc ritmul din 2021, chiar n-as fi crezut ca nu vor termina nici macar nodul ala de la Valea Mare pana acum. Dar hei, inca se gasesc destui sa le dedice ode UMB-istilor.

AdelinFlo

Buna seara! Vad atâta critica la adresa UMB ca a uitat sa mai vina pe Dx12 dar intrebarea e alta: SE POATE INTRA PE TEREN? Nu poti face terasamente când jos e balta, e imposibil, va spun din experienta, toata zona Olteniei(pentru cei care nu sunt din zona) este doar noroi. IN RM.VÂLCEA este atât de urat solul incat nici macar nu poti intentiona sa intri pe teren cu vreun utilaj(chiar zilele trecuta a intrat cineva si dupa o turnare a stat 2 ore sa traga o pompă 100 de metri de pe un drum relativ ok). Ce lucrari vreti sa se facă? Nu inteleg. Pasajele sunt gata, hidroizolatie pe vremea asta nu se poate pune, sapaturi nu mai au de făcut, noroi cat cuprinde, asfalt nici nu se pune problema. Haideti sa nu uitam ca si anul trecut pe timpul asta utilajele UMB era DOAR in zona Moldovei(vezi Dx6) pentru ca in aceasta perioada a anului acolo perminte solul efectuarea lucrarilor. Anul trecut, intradevar, aveau alte lucrări de facut pe Dx12(se lucra la podul peste olt). Solul este diferit, in unele locuri poti lucra, in altele nu, avem soluri mai impermeabile la adancime, apa nu poate patrunde, iar atunci ea sta la suprafata(zona Olteniei si Transilvania) dar avem si zone in care apa patrunde relativ repede in sol(Moldova). Este bine ca au lucrari in toata tara, oamenii muncesc si nu stau degeaba. Asta e important!

GIV

Quote from: pasadia on March 07, 2023, 11:26:16 PMacel T3 pe care nu mai e nici o graba in a se lucra...


sunt curios ce perioada contractuala a mai ramas pt acest t3. nu sustin ca ar trebui sa traga de timp pana in ultima zi...