DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

rocklee

SUPER FILMARE....cea mai complecta filmare cu podul Brăila...de până acuma...Mulțumesc Raducu...pentru efort si dedicare... :gj:  :thumbsup:  :vroomvroom:

paullie

Radu multumim mult.

Santierul arata frumos, din pacate ramân la parerea ca Astaldi a ajuns in categoria Pizza si Aktor.

Partea plina a paharului este ca bine ca nu a ajuns in categoria Tirrena.


survola

E vreo problemă de nu se completează pasajul peste calea ferată? (min. 15:20)

reed

Fim seriosi,nu e Astaldi in nici un fel comparabil cu Pizza sau Aktor.Trage un ochi si pe feroviar;-)

Ma gandesc ca la centrul de intretinere trebuie sa existe si o brigada de pompieri.La noi cam inflamabile tirurile

shogom

La cat bibilesc la intrarea/ iesirea de pe poduri si podete, o sa fie cel mai trambuline free sector de drum din Romania.

nirosorin

Quote from: survola on February 26, 2023, 11:55:19 AME vreo problemă de nu se completează pasajul peste calea ferată? (min. 15:20)

Au omis in proiectare un detaliu: ca pasajul in acel punct nu trece printr-un un gol peste liniile de electrificare, ci exact peste un stalp, care este mult mai inalt decat nivelul liniilor la gol.

danutzu_1069

#3816
:lol:  :lol:
Pasajul Baneasa...reloaded.. ;)

Totusi nu-mi vine sa cred ca nu au tinut cont de cel mai inalt punct de pe CF....

Cred ca este mai "incomod" cu oprirea trficului CF si scoaterea de sub tensiune a liniei de contact... Asta se face programat... nu cand vrea constructorul.

TibiV

Eu voi crede ca chiar se apropie de finalizare atunci cand voi vedea ca incep sa faca ceva cu mustatile de la armatura rampei Braila:


Nu cred ca au lasat "mustatile" alea doar asa, la misto.
Zidul ala de sprijin pare "sa ceara cu tarie" o inaltare pana la nivelul liniei rosii...

PS
Captura este de la o filmare de acum 2 zile a lui @Raducu Popa, pe care sper ca autorul o va posta cat mai curand...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Categoric cere inaltare... dar probabil e mai greu de gasit fier-beton.... :lol:
Sau a crescut exorbitant chiria la cofraje?  O:-)


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

API pe Facebook

Dolce far niente pe podul suspendat de la Brăila. Răducu Popa a filmat sâmbătă, 25.02.2023, aproape toți kilometrii de pe drumurile de legătură spre Jijila și Smârdan/Măcin, respectiv spre DN2B Centura Brăila. Imagini din dronă: ... Hartă interactivă: https://bit.ly/3moREmr.

În decembrie v-am explicat eșecul inaugurării în 2022 a acestei investiții majore: http://bit.ly/3IVrdk7. Din păcate, constructorul WeBuild ne dezamăgește în continuare și nu își revine din amorțeală. Înaintează foarte greu cu drumurile de legătură, mai ales în punctele critice, întârziate.

Mobilizarea ne amintește mai curând de stilul altor constructori italieni și greci. De la WeBuild avem așteptări mari. Noi (încă) îi avem în categoria marilor antreprenori generali serioși de pe infrastructura rutieră, alături de UMB, Strabag și Porr. Pe feroviar nici nu mai vorbim, acolo sunt regi la contracte, de departe.

Parcă și colegii lor japonezi de la IHI s-au molipsit și înaintează foarte greu cu hidroizolația pe podul suspendat. Urmează asfaltul, finisajele și bineînțeles testele care, împreună, vor aduna câteva luni bune de muncă și reglaje.

Așadar, deși teoretic ar fi posibilă o deschidere la finalul lunii mai, cel târziu în iunie, cel mai probabil ne vom duce spre sfârșitul verii cu inaugurarea. Și asta doar pe conexiunea scurtă, spre Smârdan/Măcin pe malul tulcean, respectiv până la Calea Galați/DJ221B pe malul brăilean.

Pe latura nordică (Jijila) și pe bucata care se conectează la DN2B (Centura Brăila) lucrările vor fi gata abia la sfârșitul toamnei dacă nu se va accelera semnificativ ritmul de execuție.

mirceaeliade

Ar fi culmea sa treaca SI sezonul asta estival fara sa fie trecere la Braila.  Cineva ar trebui sa raspunda ca a zis la microfon 'ni s-a promis ca se deschide in 2022'.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Marius Papadopol

:welcome:
04.03.2023

Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati


Pasaj CFR Braila-Galati









Powered by API/PUM imgur uploader
Fotografia  - arta de a fura timpului
O firimitura de clipă! 😇