News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

ddfab

^ai dreptate @alecu... mie mi-a dat , asa calculat in mare si rotunjit la curs euro, cam 13.2 milioane euro pe lotul 1(pret UMB), 12.8 pe lotul 2 si 15.5 pe lotul 3... in zone de campie-podis... posibil ca UMB sa fi putut licita mai jos, dar au mers la acel 80%, de aici si apropierea turcilor(asta fara a avea informatii din interior)...

mirceaeliade

In momentul in care exista multiple candidaturi lo 80% din pretz, atunci e semnal clar ca pretul original a fost supralicitat de catre CNAIR.  Pana acum nu pare sa fi fost cazul, si poate cu o limta de jos pe la 70-75% statul roman ar fi cacut ceva economii dar posibil prea mici cu cine stie ce batai de cap in plus. Sunt curios daca pe loturile spre Pascani altcineva a licitat 80% pe langa UMB

Hercule

QuoteAutostrada Ploiești-Buzău : Un mormânt princiar din perioada migrațiilor a fost descoperit pe lotul 1 Ploiești-Mizil. Războinicul, îngropat cu tot cu cal și cu 100 de obiecte din aur
Un mormânt princiar din secolele IV-V a fost descoperit pe traseul primului lot al Autostrăzii Ploiești-Buzău, a anunțat marți, Compania de Drumuri. Mormântul îi aparține unui războinic din epoca migrațiilor, iar călărețul a fost îngropat cu tot cu cal și cu 100 de obiecte din aur sau placate cu aur, a explicat dr. Silviu Ene, responsabil științific, Institutul de Arheologie ,,Vasile Pârvan" din București...
Sursa: Economedia

Un motiv excelent ca pizzarii sa traga mata (calul in cazul asta) de coada.
Deșteaptă-te române!

Stef

#8703
Nu prea înțeleg de ce nu ai precizat ce era cel mai important din articol, faptul că totul a fost deja prelevat și nu a cauzat întârzieri.


alexandru_m

De asta ramasesera pizzarii in urma fata de bulgari. Totul are o explicatie.

Ii asteptam sa intre in ritm normal acum ca s-a rezolvat piedica  O:-)

Hercule

@Stef: pentru ca nu scrie asa ceva.

Referinta in articol e urmatoarea:
"...care s-au străduit, în condiții extrem de dificile din punct de vedere al stării vremii, să preleveze toate informațiile pe care le livrează acest tip de descoperire."

De unde deduci tu ca au terminat prelevarea si ca nu sunt intarzieri? Nici macar nu apare cuvantul "intarziere" in articol.
Sau poate ai informatii din casa?
Deșteaptă-te române!

mirceaeliade

Strict ca artefacte, asta e cumva printre descoperirile arheologice cele mai mari de pe santierele de autostrazi din Romania (adica excluzand ziduri, asezari, drumuri antice)?

bacovia

Estimez ca Pizza termina in 2027. Daca finalizeaza mai repede, donez 100 euro catre API.

Si vor lucra tot in bataie de joc, stilul consacrat.

gabim

@Hercule : din partea asta eu deduc ca au terminat, desi nu scrie explicit.

QuoteInventarul funerar, precum și osemintele au fost colectate cu o deosebită atenție și, în acest moment, se află la laboratorul institutului pentru a fi curățate, conservate în condiții proprii și restaurate, urmând a fi expuse publicului în viitorul apropiat", a transmis CNAIR
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

horatiu.cosma

A facturat Pizzarotti avansul de 260 de milioane.

mirceaeliade

Quote40.    HOTĂRÂRE DE GUVERN privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național Autostrada Focșani-Bacău", aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului, precum și a listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ-teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național. Hotărârea de Guvern a fost aprobată.
https://gov.ro/ro/stiri/informatie-de-presa-privind-actele-normative-aprobate-in-cadrul-edintei-guvernului-romaniei-din-19-decembrie-2022

hvm

@bacovia sa inteleg ca tu te bazezi pe faptul ca o sa fie rupt contractul? ca daca il termina pizza eu cred ca o sa fie inainte de 2026, altfel o sa se rezilieze. de asta sunt aproape sigur. Nu asteapta Grinda inca 2 ani. e pnnr, trebuie terminat repede....
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Skynick

Cred ca mai important e ca e pizza, vs ca e pnrr.

Stef

Presa din Vrancea vorbește în exclusivitate (LOL!) despre casa de pe cocoașă. Am mai întrebat acum vreo lună despre situația respectivă, oare chiar va încurca? Mie mi se pare că e construită în extravilan, dar cine știe...

BIGRED1984

Exista un raspuns bine articulat, e intravilan, are acte, era ok dar s-a modificat traseul si acum incurca.