News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

14 Members and 44 Guests are viewing this topic.

Pellady

#14190
In legatura cu nodul Soimus. Primarul Devei nu a facut decat sa ne bage pe toti in ceata, iar articolul din presa care este dezinformativ si spune ceva ce lor li se pare ca prinde la lume. Noi care stim situatia ar trebui sa nu cadem in derizoriu. Ca de fapt devenii vor trebui sa mearga pana la nodul Simeria pentru a putea sa intre pe autostrada, asta chiar este o aberatie. Unde s-ar trebui cu adevarat intervenii este la intersectia cu DN7 de care s-a spus ca se va rezolva anul acesta, sper. Se leaga de faptul ca era desenat pe plansa podul vechi peste Mures si vezi Doamne nu stiu ca acesta nu mai este. Ce as vrea sa adaug pe langa ce s-a spus mai sus, este adevarat ca de fapt nu s-a intervenit la Strabag pentru modificarea proiectului si acum sunt eroi dupa razboi. Insa daca nu stiati va spun ca este prevazuta constructia unui drum de lagatura intre Simeria zona parc pe undeva pe langa satul Saulesti aeroport catre Deva in zona depozitelor. Eu stiu ca s-a demarat acest proiect inca de pe timpul celeilalte guvernari dar a fost oprit din cauze financiare, ca de fapt multe alte proiecte. Asa ca vin eu in completare si spun ca daca se va face acest drum ar trebui obligatoriu construita o legatura intre acest drum de la aeroportul Saulesti (care de fapt este aeroportul Deva) si A1. Raman la vise deocamdata.

Pellady

#14191
Cel negru este drumul prevazut intre Simeria si Deva , aproximativ. Iar cel portocaliu zic eu ca ar trebui facut in completare. Parerea mea este ca ar fi o realizare uriasa pentru Deva pentru ca ar face in primul rand accesul la aeroport care in momentul de fata este un aerodrom.

[/URL]

michael21_mtv

Astazi la ora 17, am intrat pe autostrada de la Sebes la Cunța...drumul foarte bun, circulatie, i-am dat viteza...am avut noroc ca am mers pe banda 1 deorece la 130 km la ora mi-au aparut in fata 3 caini, frana brusc cat pe ce sa ii lovesc...venisera de pe partea cealalta a autostrazii, daca eram pe banda a 2-a sigur faceam accident...e posibil asa ceva? >:( Faceam praf masina, cine mi-o repara? Cine e raspunzator ptr siguranta, cainii aia sunt un adevarat pericol la acea viteza  :(( :o :o

panda_no 5

Citat din Ponta din ziarul Gandul

"Lucrările de contrucţie la autostrada Sibiu - Piteşti vor începe anul viitor cu tronsonul Piteşti - Curtea de Argeş, a declarat premierul Victor Ponta, după întâlnirile pe care le-a avut joi cu reprezentanţii Dacia.

El a mai explicat, totodată, că din exerciţiul financiar pentru perioada 2007 - 2013 se alocă 25 de milioane de euro pentru refacerea studiului de fezabilitate pentru autostradă. Acesta va oferi o estimare a costurilor de construcţie.

Abia după finalizarea studiului, se vor aloca bani din fonduri europene aferente exerciţiului financiar 2014 - 2020 pentru contrucţia autostrăzii

"Sper ca în 2020 sau chiar mai repede, domnul preşedinte Băsescu, care nu a făcut niciun kilometru de autostradă, să meargă liniştit cu Duster-ul pe autostradă spre pensie", a declarat Ponta.

Conform strategiei propuse de Guvern pentru construcţia autostrăzilor şi publicată la finalul anului trecut, finalizarea autostrăzii Sibiu - Piteşti trebuie să aibă loc în 2022.

Ponta îl critică pe Şova pentru postările de pe blog

El a ţinut, totodată, să îl critice pe ministrul Transporturilor, Dan Şova pentru noua postare pe blogul personal referitoare la autostrada Sibiu - Piteşti. Şova anunţa astfel că startul lucrărilor de construcţie va fi dat la începutul anului 2017, nu 2015, aşa cum a declarat joi premierul.

"În data de 3 martie s-au declanşat la CNADNR procedurile pentru selecţia consultantului pentru a realiza studiul de fezabilitate, procedurile urmând să dureze maximum şase luni, cu tot cu eventuale contestaţii. Pentru studiul de fezabilitate al autostrăzii Sibiu - Piteşti există o sumă de 28 de milioane de euro pusă la dispoziţie de Comisia Europeană în alocarea 2007 - 2013. După ce se termină studiul de fezabilitate în 12 luni, urmează procedurile de aprobare a lui, se va începe licitaţia pentru atribuirea de lucrări care va dura şase luni. Dacă punem şase luni acum, 12 şi cu 6, în cel mai bun caz, în 24 de luni se pot începe lucrările pe Sibiu - Piteşti", scrie pe blog Dan Şova.

"O să îi spun domnului Şova mai bine să vorbească decât să scrie pe blog. Văd că toţi au boala scrisului pe blog. Cred că nici el nu mai ştie ce scrie pe blog", a spus Victor Ponta.

CONCLUZIE? Sunt total ametiti si astia vor sa construiasca infrastructura in Romania?

Calin

#14194
Quote from: michael21_mtv on March 20, 2014, 08:36:31 PM
Astazi la ora 17, am intrat pe autostrada de la Sebes la Cunța...drumul foarte bun, circulatie, i-am dat viteza...am avut noroc ca am mers pe banda 1 deorece la 130 km la ora mi-au aparut in fata 3 caini, frana brusc cat pe ce sa ii lovesc...venisera de pe partea cealalta a autostrazii, daca eram pe banda a 2-a sigur faceam accident...e posibil asa ceva? >:( Faceam praf masina, cine mi-o repara? Cine e raspunzator ptr siguranta, cainii aia sunt un adevarat pericol la acea viteza  :(( :o :o
Eu in locul tau as fi dat imediat telefon la 112 -la Politie si i-as fi anuntat de acest fapt ! In primul rand Politia ar fi trebuit sa trimita o patrula pentru a atentiona ceilalti soferi si ar mai fi si identificat eventual proprietarii patrupedelor pe care i-ar fi putut amenda.....In urma cu un an pe drumul european dintre Deva si Arad - am intrat cu o roata a masinii intr-o groapa pe care nu am vazut-o fiind noapte. Lovitura a fost atat de puternica incat a trebuit sa schimb roata . Si am dat imediat telefon la 112 avertizand asupra acestui pericol pentru ceilalti participanti la trafic......La fel am procedat si in Italia cand pe o autostrada ,in timpul unei ploi mai puternice,pe banda a treia m-am trezit intr-o balta adanca de vreo 10-20 de centimetri  si lunga de cateva zeci de metri , norocul meu fiind faptul ca cei din fata mea au aprins avariile si am reusit sa reduc suficient de mult si in timp viteza ....... In afara de aceasta ,avertizati fiind , ar putea lua masuri suplimentare pentru ca un astfel de caz sa nu se mai intample......
  In legatura cu acest fapt chiar m-am gandit ca , pe viitor , in zona in care viitoarele autostrazi vor strabate zone montane ,sa nu ne trezim pe timp de noapte cu......ursi pe carosabil ! :lol:.....Nu de alta dar avem un numar considerabil de mamifere mari raportati fiind la restul UE......Iar sa ajungi sa lovesti noaptea,pe autostrada cu 130 de KM la ora un urs.......e cam periculos !

Archi

Le fac ecologistii ecoducte, ai vazut deja ce scandal au facut cu ursii pe Lugoj-Deva. Daca gardul de protectie este relativ bine facut nu vom avea dea face cu ursi pe sosea, ca cainii oricat te-ai chinui sa faci gardul perfect, tot isi gasesc o trecere. Eu consider ca nu gardurile care deseori lipsesc sunt devina pentru cainii de pe sosele. Bineinteles o parte de vina au si ele dar este imposibil sa faci pe zeci de km un gard fara pic de scapare. Am avut un caine care putea sari gardul de 2 m dintro bucata deci...

iuli

Al meu a sapat cam un metru sub un gard de beton... la caini chiar nu ai nicio sansa cu gardurile. Problema cu cainii e alta in Romania!  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

paulst

probabilitatea ca un caine sa sape sub gardul care inprejmuieste autostrada si alti caini sa tot treaca pe acolo intr-o veselie e mica, sa il sara deasemenea e mica si daca lucrul asta s-ar intampla atunci mentenanta autostrazii ar trebui sa astupe. Eu cred ca gardurile nu s-au montat peste tot si/sau sunt locuri unde nu s-au montat cum trebuie.

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Tavi

Creste presiunea pe aceasta autostrada. E bine!

radutm

Nicio miscare la IZVIN, astazi dimineata si nicio evolutie notabila:









Dau mai departe stafeta colegilor care au posibilitatea sa ajunga in zona Topolovat - Sanovita, unde stim ca este mai multa activitate.
cont inchis

radutm

Nu mai tin minte daca s-au mai pus poze de la parcarea de pe Giarmata - Izvin, daca da, nu va suparati ca mai pun cateva facute azi dimineata. Parcarea a fost mult timp inchisa, acum e deschisa si functionala.






BONUS:
Autostrada A1 in plin trafic, cu vedere in directia Lugoj:
cont inchis

bogdymol

Multumim de poze :cheers:

In parcarea de pe Giarmata-Izvin e deschisa cladirea cu toalete? Eu cand am trecut ultima data pe acolo (acum vreun an) parcarea era deschisa, dar usa de intrare la toaleta era incuiata.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

acum vreo 2 luni, seara, dupa 8, era deschisa si functionala, era si un nenea paznicu acolo
totul curat si frumos
Sailing away! S/Y Haimana

radutm

Nu stiu daca toaletele erau functionale pentru ca nu am intrat in ele. Intr-o poza se vede usa deschisa, insa cat de decent (mai) este inauntru...nu stiu:)
cont inchis