News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

TAROM

Started by bogdymol, September 02, 2013, 05:01:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

În aprilie, TAROM a pus în vânzare cele 4 Boeing-uri 737-300:

https://www.tarom.ro/sites/default/files/u1348/anunt_vanzare_en.pdf

Oare a găsit cumpărător?

cezar-mario2012

TAROM a vândut cele patru Boeinguri 737-300 pe care le deține


Compania aeriană de stat TAROM a vândut în iunie cele patru Boeinguri 737-300 pe care le-a scos la vânzare în aprilie 2022. Cele patru Boeinguri 737-300 din flota TAROM care au fost scoase la vânzare în aprilie 2022, au fost vândute în luna iunie. Valoarea pe care compania aeriană a încasat-o în urma vânzării celor patru avioane este de 5,1 milioane de euro, a afirmat vineri, într-o intervenție televizată, un membru al Consiliului de Administrație al TAROM. Potrivit oficialului companiei de stat, TAROM ar fi primit aproximativ 60 de oferte pentru aceste avioane, însă nu a oferit detalii despre compania către care ele au fost într-un final vândute.

Citește articolul pe https://boardingpass.ro/tarom-a-vandut-cele-patru-boeinguri-737-300-pe-care-le-detine


Sorinus

Nu inteleg politica de preturi la TAROM. Am fost in Turcia, 200eur-dus intors cu Turkish, cu 2 sapt inainte de zbor. Decent as zice. TAROM avea muuult mai mult, nu mai imi amintesc cat, dar in niciun caz sa iau in considerare.

Pe Atena la fel, Aegean face legea, TAROM in general are 50% peste.

Cat de mari pot sa fie costurile la TAROM, sa fie necesare aceste preturi? Flota e chiar noua acum, o parte din avioane sunt amortizate.

Xenos

Nu e chiar așa nouă. De exemplu în locul acelor B 737-300 ce a pus Tarom? Nimic! Chiar și A 318 sunt aproape vechi, și sunt printre cele mai noi achiziții. Flota TAROM este îmbătrânită, ar trebui achiziționate urgent ceva B 737 și/sau A 320/321.

shift2rail

Quote from: Sorinus on November 18, 2022, 12:22:48 PMNu inteleg politica de preturi la TAROM. Am fost in Turcia, 200eur-dus intors cu Turkish, cu 2 sapt inainte de zbor. Decent as zice.

Turkish zboara 5 aller-retour Buc-Ist cu A330 wide-body zilnic? surprinzator de lucrativa aceasta ruta.

frunzaverde

Turkish opereaza unul din cele mai mari huburi globale in IST. Care hub este intamplator cel mai apropiat hub de OTP. Majoritatea pax OTP-IST sunt pax de conexiune - spre Asia, spre SUA si Canada, chiar si spre Vestul Europei.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

Quote from: shift2rail on November 18, 2022, 02:28:14 PMTurkish zboara 5 aller-retour Buc-Ist cu A330 wide-body zilnic? surprinzator de lucrativa aceasta ruta.
Acel A330 e aspirator de pasageri pentru reteaua TK beyond IST.

Sorinus

Totusi nu imi explic diferenta de 50% la pret, cand ofera si conditii mai proaste. Turkish da mai multa mancare, sandwich, salata si prajitura, ai si IFE (bine, aia vine cu avionul)

etravel

#1103
Quote from: Sorinus on November 19, 2022, 01:10:04 PMdiferenta de 50% la pret
Sunt curios ce factor de incarcare au, la preturile astea mari. Implicit ce pierderi. 

Sorinus

Am zburat in 2019 cu ei pe aceeasi ruta, cu A318. Deci nu se buluceste lumea. Am vazut ca, cateodata, opereaza si cu ATR. Turkish oricum are avantajul cu conexiunile, deci Tarom nu poate concura pe ruta asta decat cu pretul...

tom_sawyer

Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii a declanşat procedura de recrutare şi selecţie de candidaţi pentru nominalizarea în vederea numirii membrilor Consiliului de Administraţie al companiei TAROM.

Potrivit unui anunţ publicat joi pe site-ul MTI, procesul de recrutare şi selecţie are ca scop identificarea, recrutarea şi selectarea celor mai potriviţi şapte candidaţi pentru ocuparea postului de membru în Consiliul de Administraţie al TAROM.

Dosarele de candidatură vor fi depuse cel târziu în data de 29 mai 2023, ora 12:00, în plic închis şi sigilat la Registratura Ministerului Transporturilor. De asemenea, dosarul de candidatură va fi trimis şi în format electronic, la adresa 109@pluri.ro.

În etapa de selecţie iniţială şi apoi în cea de selecţie finală, competenţele candidaţilor şi trăsăturile comportamentale vor fi evaluate. Principalele criterii de selecţie folosite în aceste două etape sunt: competenţele (specifice sectorului transporturilor aeriene de pasageri; de importanţă strategică; de guvernanţă corporativă; sociale şi personale), experienţa (experienţă profesională relevantă), alinierea (aliniere cu scrisoarea de aşteptări) şi trăsături comportamentale (comportament şi atitudine specifică profilului de membru CA).

agerpres.ro

tom_sawyer

#1106
Vechile avioane TAROM vor zbura în Caraibe. Compania vinde cele șapte aeronave ATR 42-500

Acționarii TAROM au aprobat, ieri, 2 mai, semnarea contractului de vânzare a șapte avioane ATR 42-500 către InterCarribean Airways Ltd. Nu este specificat și prețul la care s-a făcut vânzarea, dar avioanele au mai fost scoase la vânzare în 2020. Atunci, prețul minim pentru toate cele șapte aeronave a fost de 19,5 milioane de dolari.

InterCarribean Airways este o companie aeriană cu baza în Insulele Turks și Caicos, care operează zboruri regionale între Insulele Caraibe. Compania din Caraibe are 15 avioane în flotă, cu o vechime de 27 de ani, majoritatea modele Embraer, potrivit Planespotters.

economica.net


Adițional, compania TAROM ar urma să semneze un contract de leasing pentru Boeinguri 737 MAX cu Minsheng Commercial Aviation, o companie de leasing de avioane deținute de o bancă chineză.

În continuare, numărul de Boeinguri 737 MAX pe care TAROM le va închiria de la Minsheng Commercial Aviation și data la care avioanele vor fi livrate sunt necunoscute.

TAROM are și propria comandă pentru cinci Boeinguri 737 MAX plasată direct la producătorul de avioane, iar acestea ar urma să fie livrate ,,începând cu 2023", însă starea comenzii este neclară.

https://boardingpass.ro/tarom-a-gasit-cumparator-pentru-atr-urile-42-si-inchiriaza-max-uri/

Sorinus

Pai ce rost are sa faca leasing daca si cumpara? In cel mai bun caz iau in leasing pana vin cele din comanda, dar eu cred ca de fapt comanda se va anula.

Oricum nu-mi dau seama de unde ar plati Tarom MAX-uri nou noute, fara ajutor de la stat.

etravel

#1108
Compania se chinuie sa supravietuiasca in conditiile unui flux de cash care scade in permanenta si a unui plan de "restructurare" care interzice in mod expres orice dezvoltare - de exemplu, de rute noi, frecvente noi, angajarea de competente noi sau de "boomerang employees". In acest context, subiectul " Boeing MAX " mi se pare SF.
Neplacut este ca s-au dat niste sume drept avans - mai multe milioane de USD, din cate am citit in presa vremii. Sunt curios cum vor recupera banii.

tom_sawyer

^^^

interCaribbean Acquires Seven additional ATR-42s

Providenciales, Turks and Caicos, June 14th, 2023 – interCaribbean Airways announces the closing on the acquisition of seven (7) additional ATR-42s. The 48-seat regional aircraft have been acquired from TAROM, S.A., a long-standing Romanian flag network airline.

Thanking TAROM for their collaborative approach to the transaction, Chairman Gardiner said interCaribbean will benefit from TAROM's excellent example in sustainable aviation practices, quality assurance in the airline industry, and timeliness in the delivery of the aircraft. Gardiner said, "Strong partnerships like we have developed with TAROM are very helpful to our growth objectives."


intercaribbean.com