News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Tavi

"Răbdarea este amară dar dă roade dulci." ;)

rocklee

Nu a spus nimeni ca va fi o filmare pe lotul 3 ...asa caaveti rabdare ....cat ca si eu îmi doresc... :((

mike_us

Cel mai important e ca UMB lucrează indiferent daca e filmat sau nu. Si ca pina in toamna anului viitor o sa dea gata si lotul asta.


Sorinus

La betoane stau foarte rau, iar terasamentele nu sunt protejate in prag de iarna.

carutasul

Vă zic cinstit că nu înțeleg ceea ce văd :) Pare că au destule camioane pe traseu și că progresează pe zona dinspre Craiova, în timp ce zona dinspre Balș unde erau în stadiu destul de avansat, cred că erau aproape de stabilizat pe porțiuni întinse, a rămas invadată de bălării și probabil va trebui refăcută... iar dacă iarna asta ninge probabil va trebui să refacă și ce construiesc acum, că nu apucă să pună măcar stabilizat...

Sorinus

Asa mi s-a parut si mie. Poate nu au bani decat de mutat pamant, nu si de chestii scumpe.

carutasul

habar n-am, poate ei știu mai bine (dacă știu) . Așa de la suprafață mie mi se pare (dacă bineînțeles prețurile sunt indexate cumva la nivelul pieței) că e mai ieftin să cesioneze asfaltarea unei firme care are cu ce bani, chiar dacă renunță la profitul din asfaltare măcar nu mai repară terasamentul la anul. Clientul plătește sigur, deci nu ar fi nici un risc. Dar nu poți ști dacă nu ai datele, poate profitul din asfaltare o fi mai mare decât aratul terenului din nou :)

oneLess

#7508
Azi la supratraversarea de la Valea Mare încă nu avem asfalt pe rampa dinspre Pitești

De încâlzire, cu bunăvoința lui ADonde Next, din filmarea publicată pe YT

Drumul Expres DEx12 - Centura Slatina | Valea Mare - Ganeasa | 15.10.2022 #DEx12 #Slatina #ValeaMare
Filmare din masina pe DEx12 Tronson 2, lot 2 - Centura Slatina.

ADonde Next , de la valea Mare era mai bună direcția spre nord / Negreni, ai mai cochetat cu zona T3/T4.

MULȚUMIIM ADonde Next!

Filmarea o publică el aici ca de obicei după 2..3 zile!




reed

Uraa,au trecut ITP-ul la basculanta,de acum sa vedem noi cum rup gura targului cu munca


GIV

eu tot nu am inteles de ce intarzie atat de mult cu pasajul din nodul de la valea mare, iar pe restul lotului pana la negreni au chiar pasaje sau supratraversari suprabetonate... care sa le fi fost logica? :o  :o

dcr965

Eu bănuiesc că pasajul de la Valea Mare , la fel ca celelalte pasaje din T3 si la fel ca și lotul T3, are același termen de finalizare, în 2023.

Nu știu dacă UMB ar avea ceva avantaje dacă l-ar da în funcțiune complet, mai devreme, nodul e circulabil și așa, prin cele 2 giratoare.

danutzu_1069

In mod normal. pasajele / viaductele care sunt pe drumurile circulabile (acolo unde in proiect este "relocare"), se dau in circulatie imediat in ce sunt gata...
Idem si pentru giratoriile care fac pate din noduri...

oneLess

Ca info, pasajul de la Colonești are borduri, deci este deja suprabetonat pe 15.10.2022!
De pe canalul YT al lui ADonde Next. Mulțumiiim!