DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Raducu Popa

Smardan - Centura BR

horatiu.cosma

Deci dunga aia de asfalt de pe drumul spre Smârdan au tras-o doar pentru vizita de săptămâna trecută, nicio intenție serioasă de continuare. Doar pe la Aktor și Pizza am mai văzut scenete din astea, sper sa nu ajungă și Webuild in "liga" aia.

raulbogdan23

In plus fata de ce a zis @horatiu.cosma as mai adauga capetele podului unde suntem departe de finalizare. Pe malul Brailean bibilesc de vreo 2 luni aprox si nu e gata. Pe malul Tulcean (din cadrele surprinse de @R@du nu par sa fie foarte avansati)








Powered by API/PUM imgur uploader

vm75

Treaba a mers conform graficului cat au lucrat japonezii la pod. Acum cred ca japonezii au cam terminat partea lor si au ramas dacii si romanii sa faca terasamente si sa asfalteze. Dar sa nu ne facem griji, se mai duce MT o data si ii trag o dunga de asfalt si pe partea braileana, ca sa fie simetrie. De Paste sigur va fi gata

GIV

cu asfaltul si terasamentul ne-am lamurit de mai multa vreme... dar pe tablier se va aplica hidroizolatie ca la podurile clasice? sau e suficient stratul de vopsea peste care o sa vina asfalt?

Radu Aramă

Câteva chestii interesante din zona podului și a celor 2 viaducte, mostrele de hidroizolație, sistemul de amortizare de la pilonul brăilean, niște treburi Made in Japan, etc. Am un album mult mai pe larg pe facebook pentru cei interesați: https://www.facebook.com/radu.arama/posts/pfbid0g2X629RiAdYf2U3Uj9hPuyCT36JSGXwT78LNucbrgg7vemFqcDH3oZzMTEa55WV6l





















mirceaeliade

Sunt oarecum surprins ca de la sudari, vizual, nu prea pare sa se fi facut mai nimic PE pod.  In afara de stratul de asfalt si probabil un strat de legatura cu otelul de dedesubt, cam ce mai trebuie facut pe segmentul de pod?

Hercule

Ba da, s-au sudat toate elementele podului unele de altele. Se vede in filmarea de mai sus din cand in cand un strat de vopsea transversal mai alb, ce acopera sudura.
Deșteaptă-te române!

Radu Aramă

@mirceaeliade, se va aplica hidroizolația, asfaltul, montarea parapetelor și a stâlpilor de iluminat, este în discuție și o instalație de iluminat arhitectural pentru cabluri, se vor vopsi pilonii și se vor instala lifturile în interiorul acestora, la final marcajele rutiere. Din câte am înțeles demontarea pasarelelor și a restului de elemente folosite în construcție se va face după inaugurare.

tom_sawyer

^ Oare vor termina toate aceste lucrări pentru pod până pe 31.12.2022?

Skynick

Nu, nu are niciun sens sa se grabeasca. Asfaltul n-ar trebui asternul din luna decembrie incolo iar mai devreme nu termina cu izolatia. Eu cred ca o sa se intample prin aprilie toate acestea, cum e si normal.

survola

Unde ne grăbim?
Important este că podul este la locul lui.