News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

Pe A13 DEJA se stie traseul final. Deci puteau sa stea linistiti si sa imparta liciatia in segment de plat si segmentul montan.  E clar ca nu s-a vrut.  Sibiu-Fagaras s-a tergiversat mai mult de 6 luni si si acum sunt surprins ca e scos in licitatie.  Fagaras-Brasov a stat ascuns in sertare si noroc cu aia "care nu au deschis nici un km" ca l-au repus in program si are un terment pt SF oarecum scurt.  Daca era dupa astia care nu mai stiu cum sa numere cati km deschi si vor deschide, A13 nu ar fi existat nici in planse.

dumbravaandrei

Sigur se stie deja? Stiu ca inca nu au fost inchise discutiile cu UAT-urile din Covasna  ???

horatiu.cosma

Discuțiile (între primari și propriul electorat) nu sunt închise, însă hârtiile (certificat de urbanism, avize) da, le-au închis.

dumbravaandrei

Stai că-mi dă ci virgule... păi se mai poate schimba ceva dacă discuțiile între primari și cetățeni conduc la alte concluzii?

horatiu.cosma

Adică primarul a semnat avizul pentru traseu, dar mai lasă impresia oamenilor că încă se joacă.

pasadia

Pentru ca tot e frenezie pe A7 cu UMB-ul la putere, tin sa spun ca ma bucur ca, cel mai probabil, asta inseamna ca pe Sibiu - Fagaras vom avea firmele germanofile - PORR, Strabag, Geiger, etc...

Evident, nu e normal sa isi imparta lucrarile astfel, dar cine se mai uita la detalii...

Ionut

Da, fix așa se aude prin târg.

tom_sawyer


alecu26

#2258
Sigur va fi plin de turci (MAPA are lot la Boita) și as zice ca sigur iau ceva. As zice loturile 3 si/sau 4. Sigur îl vedem și pe Retter în asociere poate cu Pizzaroti.
În rest favoriții principali ar fi:
Lot 1 - Porr
Lot 2 - Strabag+Geiger la bătaie mare cu Porr
Lot 3, 4 - ceva turci.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

Update....Geiger e interesat și mai încolo de lotul 2. Acu sa vedem ce șanse o sa aibă.
Drumurile noastre POATE;

mirceaeliade

QuoteContractele pentru proiectarea Autostrăzii A13 Braşov-Bacău şi a Drumului Expres Piteşti-Mioveni au fost reziliate la cererea proiectantului Search Corporation și, conform directorului general al CNAIR, Cristian Pistol, documentația pentru o nouă procedură de achiziție publică este deja pregătită.
https://ziaruldebacau.ro/video-e-oficial-cnair-a-pregatit-o-noua-licitatie-pentru-autostrada-a13-brasov-bacau/

Allex

Are voie Search sa depuna oferta?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

alecu26

Da. Teoretic și Straco putea depune oferte la Chetani.
We build sa pună oferta la LD2.
Drumurile noastre POATE;

mirceaeliade

Am impresia ca Search cu certificatele negative nu mai are voie vreo 2 ani sa participe la licitatii. Problema e ca mai toti aia care ii vedem la SFuri au luat certificate negative impreuna cu Search in vara, asa ca e posibil sa nu prea fie oferte, nici d-alea de 2 bani.

dumbravaandrei

Quote from: Allex on September 27, 2022, 09:51:30 AMAre voie Search sa depuna oferta?
Sa depuna da. Chiar cu certificate negative.
Insa discutia e mai larga pe subiectul calificarii (oferta conforma/neconforma). Sper ca atunci cand a dat statul magicul OUG, si-a intarit si capacitatea de a verifica capacitatea unui candidat. Sa verifice daca chiar are atat de multe utilaje pe cat declara, daca are suficienti angajati, etc. Daca sperantele se confirma, atunci cnair ar putea sa ii zica lui search "nu dovedesti ca ai capacitate de implementare pentru ca mai ai x proiecte in desfasurare si nu-ti ajung resursele". Si atunci scapam de ei pentru o perioada, pana isi termina ce mai au in lucru la ora actuala.