DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

Proiect "de prestigiu", multe filmari...

O filmare de la Ionut Ivasca, cu data neprecizata (ma rog, noi putem intui...)
Dar imaginile sunt frumoase, si la proiectul asta nici o filmare nu este "in exces"....  ;)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hercule

Aseara pe National Geographic a fost premiera episodului "Romania" din seria "Europa vazuta de sus". A fost prezentat destul de amplu podul de la Braila si un scurt reportaj cu dl Viorel Esanu. Frumos si interesant!
Reluarea va fi maine (joi) de la ora 20:00.
Deșteaptă-te române!


ionuttinx

O filmare de la pasajul  cai ferate

tom_sawyer

Ar fi interesant de știut dacă acest drum poate fi folosit pentru deschiderea circulației pentru autoturisme, în cazul în care drumul spre Măcin nu va fi terminat la timp.

Ar trebui ca primăria Smârdan sau CJ Tulcea să-l asfalteze (dacă nu este deja), pentru că va asigura legătura directă Smârdan-Brăila după ce podul va fi inaugurat.

TibiV

@Rdu,

ce filmare...Wow!

Dar cu artificiile de la final ce este?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

In mod normal nu prea mai postez pe rutier dar acuma daca ministrul e bulversat... Observati si numele predestinat al jurnalistei :)

https://economedia.ro/grindeanu-se-declara-bulversat-de-tertipurile-italienilor-care-construiesc-podul-de-la-braila-si-anunta-ca-saptamana-viitoare-merge-personal-sa-vada-situatia-inaugurarea-promisa-la-sfarsitul-anul.html#.YywyYyWxXDs

Grindeanu se declară ,,bulversat" de tertipurile italienilor care construiesc Podul de la Brăila și anunță că săptămâna viitoare merge personal să vadă situația. Inaugurarea promisă la sfârșitul anului, tot mai departe

Mădălina Podaru  SEPT. 22, 2022  2 comentarii

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunță că săptămâna viitoare va merge pe șantierul Podului peste Dunăre de la Brăila pentru a verifica situația reală și se declară ,,bulversat" de tertipurile constructorului Italian Astaldi care, deși a promis, de față cu premierul Ciucă, inaugurarea podului până la sfârșitul anului, a cerut o extensie a contractului cu trei ani, până în 2025.

Întrebat despre amânarea inaugurării pentru primăvara 2023, așa cum a anunțat marți șeful CNAIR Cristian Pistol, ministrul Grindeanu i-a acuzat pe italieni că fac un joc dublu.

,,Când merg acolo, eu sau directorul general (n.r. din CNAIR) și chiar primul ministru, ne spun că va fi deschis până la sfârșitul anului. Luați declarațiile, cu acele condiții, cu descărcarea de la Măcin și Jijila cea lungă în viitor. După care ne trimit hârtii către CNAIR că termină peste trei ani. Am trimis acolo o echipă și consilieri să evaluăm, că nu mai crezi nimic, iar săptămâna viitoare o să fiu acolo cu toată echipa, comportamentul ăsta dual mă bulversează. Nu vreau să trag concluzii înainte de a merge acolo, toți vor să-și maximizeze profitul, dar aceasta trebuie să fie conform legii, conform proiectului. Ei scriu această adresă, e un tertip, așa îl cataloghez. Ați văzut imaginile, cel puțin secțiunea de pod nu drum de acces este realizată în proporție mare", spus Grindeanu.

Șeful CNAIR a declarat marți, în Parlament: ,,Antreprenorul (WeBuild fost Astaldi) a declarat că podul va fi utilizabil și că va fi dat în circulație, din punctul meu de vedere, și discutând cu inginerul cu supervizorul lucrării aceștia nu sunt la fel de optimiști, în acest sens am trimis și un consilier personal acolo pentru a evalua în mod corect posibilitatea de a deschide circulația la sfârșitul anului. Astaldi a primit un certificat negativ și ar mai primi încă unul. Și premierul a spus că podul este în întârziere și eu îl susțin, pentru că este în întârziere. Văzând lucrările eu așa consider, că nu poate fi deschis, dar fără un raport al inginerului, totuși nu e o părere obiectivă, trebuie să așteptăm evaluarea. Astaldi și-a asumat că la sfârșitul anului termină Podul și o parte a drumurilor de legătură astfel încât și nu rămână un pod muzeu". Potrivit actualizării CNAIR, stadiul fizic de execuție doar pentru Pod este de 76%.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Dac-ar fi sa ghicesc, eu cred ca pricina sunt certificatele negative partiale, sigur au asa ceva pe CF. Ca sa revin la feroviar :)

La Grind si Caransebes nu s-a auzit de bumerang?

tom_sawyer

Până la urmă problema e la pod sau la drumurile de legătura? Avem info din interior?

rocklee

Trei ani e o aberatie ...dar se pare ca joaca tare italieni...au multe contracte in România...cu bugete mari si ...ori cand pot sa te bage in procese sau sa lucreze cu incetinitorul...

Radu Aramă

Podul propriu zis este la 88,60%, tot proiectul este la 78,53%! Ținând cont de faptul ca pe ramura Jijila (plus km 0 - Km 1.5 Br) lucrările sunt la un nivel foarte jos și clar departe de finalizare este destul de clar că și drumurile prevăzute pentru decembrie 2022 sunt la peste 80+% că altfel nu iese media per total.

Eu sunt sigur  :-[  că se va da un comunicat și de la constructor în curând cu punctul lor de vedere. Vedem ce scrie acolo și pe urmă să curgă tot sângele necesar.

P.S.1 Îmi mențin opinia că tot proiectul ar fi ideal să fie dat în exploatare simultan, altfel tăiem mai multe panglici dar cu foloase discutabile, aproape niciunul pentru transportul de marfă.
P.S.2 Experiența din ultimii 30+ de ani îmi spune că nicio multinațională de calibrul ăsta nu face asemenea gesturi fără să fie blindată pe plan juridic.
P.S.3 Este realmente păcat că acest proiect gigantic, aproape ireal, este târât în ultimul moment în mizeria cu care, din nefericire, suntem prea obișnuiți!

nenea_hartia

@Radu Aramă: Acum, că podul se apropie de finalizare și arată atât de frumos, te-ar deranja să mai postezi una sau două din fantasticele tale fotografii și pentru Wikipedia? Mulțumesc anticipat!

Radu Aramă

Nenea Hârtia, bineînțeles că nu, nu am mai găsit tool-ul acela de urcat fotografii cu alocarea dreptului de proprietate pe common, eu am cont pe wikipedia că am avut o chestie cu un avion  :-[ , uite propunerea mea de fotografie care mi-e foarte aproape de inimă. Dacă e ok voi încerca să-i fac eu upload pe pagina de wiki?



Oricum, vorbind despre avion, zilele ăstea zbor iar că mi-am luat o jucărie nouă și vreau s-o testez și voi încerca (sper) niște chestii inedite.

mirceaeliade

@Radu Aramă wikipedia NU accepta fotografii cu semnaturi/logouri, din motive de "free distribution".  fotoul asta poate fi updatat DOAR dupa un crop.