[GR] Centura Giurgiu

Started by NGC, May 09, 2018, 11:04:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

C0ndu

@RobertH unde s-ar găsi planurile de detaliu, precum cel cu giratoriul?

RobertH

Centura Giurgiu (planse situatie 1/3)




















RobertH

Centura Giurgiu (planse situatie 2/3)




















RobertH

Centura Giurgiu (planse situatie 3/3)




























Powered by API/PUM imgur uploader

Skynick

Am fost si eu pe bucata asta de DX. Arata bine dar senzatia din masina nu este stralucita. Modul in care sunt turnate sectiunile acelea de beton creeaza mici treceri la rosturi care se resimt si auditiv si in miscarea masinii. Practic se instaleaza o miscare continua de valurire. Presupun ca la tiruri nu se simte dar nu mi-ar placea sa merg 100 km in stilul asta.

RobertH


dr4qul4

de unde rosturi? nu a fost cu turnare continua?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Skynick

Daca a fost continua, e in valuri. Continue si astea.

Dragosdimitrescu

Eu cred ca a fost cea mai buna varianta de turnare. Asta datorita stationarii indelungate pe banda 1 a sutelor de TIR-uri ce asteapta sa intre in vama. Daca nu ar fi fost beton ci mixtura asfaltica sigur s-ar fi facut sleauri si valuri.
@Skynick: comparativ cu ce era dn 5B in anii 80-90-2000 cu dalele de beton care se simteau in fiecare bascula si bieleta de Dacie 1300-1310, eu zic ca solutia de aici este super buna.
Pe sensul spre vama nu ai unde sa mergi mai tare de 50 km/h (tiruri pe banda 1 oprite), iar pe sensul dinspre vama am incercat viteze mari si nu m-a deranjat nimic (golf6) si nici pe altii care ma depaseau.

reed

A aparut si pe Street View

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 31 august 2022

10.    PROIECT DE HOTĂRÂRE DE GUVERN privind declanşarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Varianta ocolitoare Giurgiu", aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului, precum şi aprobarea listei imobilelor proprietate publică a unităţilor administrativ-teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional ,,Varianta ocolitoare Giurgiu"

gov.ro

ghrt

^^^^ Am mers cu Smart ForTwo, care are suspensii destul de tari, cu 95kmph (până am ajuns la TIRuri) şi a fost ok. Nu e asfalt dar e mult peste ce era Bucureşti Fundulea când nu avea gropane.
Cont (aproape) inactiv.

NGC

Ofertantii pentru "Executie a lucrarilor aferente obiectivului ,,VARIANTA OCOLITOARE GIURGIU"":

1. ERSA INSAAT PROJE TURIZM SANAYI VE TICARET ANONIM SIRKETI
2. Asocierea IBB-HIB ROMANIA + IBB Haus -und Industriebau GmbH + AUTOTEHNOROM

NGC

"Executie a lucrarilor aferente obiectivului ,,VARIANTA OCOLITOARE GIURGIU""

Umbla vorba prin targ ca licitatia se va anula. Mai confirma cineva?

mirceaeliade

QuoteJudetul Giurgiu organizeaza o licitatie deschisa pentru a achizitiona servicii de supervizare prin dirigintier de santier a lucrarilor din cadrul contractului avand ca obiectiv: ,,Varianta Ocolitoare Giurgiu"

https://infrapress.ro/2023/02/24/licitatie-pentru-supervizarea-centurii-giurgiu-contractul-depaseste-2-milioane-lei/