News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

ANAP nu face evaluări ale documentației tehnice (drumul în sine, prețuri, cantități, betoane, fier), se ocupă doar de partea de respectare a legilor pe achiziții publice. De-aia se cheamă ANAP - AN pentru Achiziții Publice. Pot fi motive multiple - greșeli, inexactități sau, mai grav, deși n-am mai auzit de mult, probleme (chestii ilegale) cu criteriile/cerințele de licitație.

Poate @NGC are antene bune să ne zică.

user201

Chiar e o veste foarte bună scoaterea la licitație a celor 3 loturi. Să sperăm că se respectă și termenele pentru depuneri de oferte și că prin 2023 vom vedea și ceva semnat.
Mă îngrijorează absența lotului 1 de aici și aș fi curios de ce. O schimbare a traseului ar însemna automat transformarea acestuia în ceva cu totul nou și reluarea circuitului birocratic greoi de la zero, deci o amânare cu cel puțin 3-4 ani a licitării.

horatiu.cosma

Nu se uita ANAP la traseu și în general nu se uita la documentația tehnică. Pe ei îi interesează să nu fie condițiile prea restrictive pentru concurență, gen sa ceri ca ofertanții să aibă 100 de utilaje pentru o lucrare mică ce necesita poate 10, sau criteriile de calificare sa fie echilibrate.

user201

@horatiu.cosma Mersi. Niște criterii tehnice din documentație se pot schimba relativ rapid.

TibiV

#2149
Quote from: user201 on August 02, 2022, 02:11:07 PM...Niște criterii tehnice din documentație se pot schimba relativ rapid.

Aha...
Rapid...
În 2-3 ani, nu mai mult de 5.... Poate 10  :( 

Regula "copy-paste" este imbatabila...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

naivu

@user201 , ba mie îmi place că lotul 1 are probleme. Până nu se semnează un contract de execuție tot mai sper că se va renunța la cocoasa spre Boita si nodul faraonic de acolo!

horatiu.cosma

Au apărut pe SEAP cele 3.


NGC

In momentul asta habar n-am ce e cu lotul 1, dar rog vrabiutele sa incerce sa afle. Revin cand am informatii.

@Vrabiute: UIHTHRTTUIEIUUSGHAKGWIFTRKTYLUFSDCRTHTYKTYITREYTRITUKTERYRAEFRWETHUYTUY. ERWYETURGFERWTHYJITKGFBCFVXCMKJRHEWAFIOWORTYOIHT. 2118 ZULU.

raulbogdan23

Nodul de la Avrig e inclus in lotul 2 sau e pe lotul 1?

jalemare

Ultimul Tronson al Autostrăzii Sibiu-Făgăraș (73,69 km) a fost lansat în licitație!

Anunțul de participare pentru proiectarea și execuția Tronsonului 1 (14,25 km) a fost transmis astăzi în SEAP și are termen limită pentru depunerea ofertelor data de 14 octombrie 2022.

Valoarea estimată a contractului pentru construcția celor 14,25 km ( Boița-Avrig-Mârșa) este de 2,09 miliarde de lei (fără TVA).

Alte 3 Tronsoane, cu o lungime totală de 59,44 au fost lansate în licitație încă de la începutul săptămânii:

Tronsonul 2: Avrig-Mârșa-Arpașu de jos (19,92 km), valoare estimată de 1,71 miliarde de lei (fără TVA). Termen limită pentru depunerea ofertelor, 11 octombrie 2022.
Tronsonul 3: Arpașu de Jos-Sâmbăta de Sus (17,61 km), valoare estimată 1,83 miliarde de lei (fără TVA). Termen limită pentru depunerea ofertelor, 12 octombrie 2022.
Tronsonul 4: Sâmbăta de Sus-Municipiul Făgăraș (16,26 km) și un drum de legătură (5,65 km), la o valoare totală estimată de 1,16 miliarde de lei (fără TVA). Termen limită pentru depunerea ofertelor, 13 octombrie 2022.

Construcția acestei autostrăzi, evaluată la 6,79 miliarde de lei (fără TVA), este finanțată din Fonduri Europene Nerambursabile.

Antreprenorii care vor câștiga aceste contracte vor avea la dispoziție 12 luni pentru faza de proiectare și 36 de luni pentru execuția lucrărilor.

Sectorul de Autostradă Sibiu – Făgăraș va asigura conectivitatea infrastructurii rutiere pe intercoridorul Moldova – Transilvania.

Sorin Grindeanu- Facebook

montaniardul

#2156
Macar sa se semneze contractele pana la sfarsitul anului. Si sper sa nu mai fie contestatii care sa dureze ...

GIV

@montaniardul  :lol:  e buna gluma ta.. pana la sfarsitul anului nu se vor semna pe a7 si tu vrei sa se semneze pe a13?  :lol:  :lol:

bine ai spus sfarsitul anului dar nu ai specificat care..

danpandrea


montaniardul

#2159
@GIV speranta moare ultima sau ...nu moare. Poate poate avem primele contracte semnate pentru A13 pana la sfarsitul iernii viitoare. Cum mai spunea cineva ...daca bulgarele se rostogoleste la vale se va face din ce in ce mai mare si ca sa fiu mai optimist, aceste proiecte pot sa genereze la randul lor altele ...