News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 24 Guests are viewing this topic.

Xander

Cam asa arata Slatina pe Waze Live Map la ora 15:00.
Din nou felicitari celor implicati (dronari, infanteristi, constructori, API .. si lista poate continua)!  :gj:




Powered by API/PUM imgur uploader

p_mrs

#7231
Deschidere Tronson 2 Lot 2 | Drum Expres Craiova-Pitesti | DEx12 | 2022-07-28


TibiV

Marius,

:cheers:  :cheers:  :cheers: pentru @p_mrs

De cand asteptam filmarea asta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dorum

18:50 - urmatoarea prima victima, daca nu e mort deja :(

Xander

38:47 pana la final este ceva de apreciat. Altii s-ar fi dus la "o" bere (binemeritata) dupa ceremonia de deschidere. Dar la UMB, show must go on :)  :vroomvroom:

SUHOI

Ma alatur si eu tuturor colegilor forumisti si le multumim "din inima" :D tutror "infanteristilor" si "aviatorilor" care ne-au tinut (si ne vor mai tinea) la curent (zilnic) cu evolutia in teren a tutror "ostilitatilor' conduse de UMB! :p
Pe de alta parte , asa cum am postat intr-o postare anterioara, ora exacta a deschiderii tronsonului de DEx-centura Slatina va fi data de descarcarea de la Valea Mare si nu de "problema" Ganeasa (problema care a fost finalizata -si de data aceasta-cu succes de UMB)! Nu ca as fi "mama omida" dar era "la vedere" problema, adica: ritmul de executie de la Ganeasa (cu toate piedicile CFR) si "problematica' descarcarii de la Valea Mare. Initial eu nici nu ma gandeam ca se va da drumul la descarcari-intrari de pe si in DEx12 decat dupa finalizarea pasajului pe DN astfel incat traficul de pe DN sa nu aibe nimic de a face cu cel de pe DEx. Dar probabil ca presiunea publica (si aici de pe forum) versus "nebunia" din orele de varf ale traversarii municipiului Slatina a traficului de tranzit au dat "cu plus" deschiderii traficului pe DEx cu solutia de tip "macrameu"(si aceasta remodificata si adaptata si cu politie prezenta, etc.) la descarcarea din nod inaintea finalizarii pasajului. Probabil ca pericolele conflictului de trafic de pe DN (deviat pe bretelele DEx12)  cu cel de pe DEx se va 'inmuia" atunci cand dinspre Bals si Slatina pe DN va mai ramane doar traficul local si restul va veni pe tronsonul DEx12. Sa auzim numai de bine si la anul sa ne vedem la deschidere pe DEx12 Tronson 3. :) 

Fenrir

Marius, multumesc pentru filmare. Am savurat fiecare detaliu surprins de tine cu profesionalism si nu-mi aduc sa fi respirat in cele 39 minute  :lol: .
Astept de o viata drumul asta iar acum am iesit pe balcon la o cafea si nu-mi vine sa cred cat de liniste este. Traficul s-a redus gradual in ultimele ore, iar acum, asa cum am precizat si mai devreme, chiar este comparabil cu cel dintr-o zi de weekend pe strada Artileriei. Probabil se va reduce si mai mult pe masura ce sunt actualizate hartile si soferii se obisnuiesc cu noul traseu.

Imi place ca ai incheiat filmarea cu furnicarul care s-a pus in miscare la scurt timp dupa inaugurare. :gj:

Iti multumesc inca odata pentru implicare si felicitari UMB, API si tuturor celor care au pus umarul la punerea in opera a unui proiect de infrastructura atat de important pentru Oltenia.
:cheers:

Sealand01

Am fost și eu pe drum
In primul rand, a zis un coleg mai sus ca banda de urgenta este total inutila, nu este deloc adevărat. Am trecut pe lângă cineva oprit pe ea, fara probleme, intra pe banda 1 cu maxim 20 de cm

La Valea Mare erau polițiști și drumari care făceau măsurători, probabil o sa mai schimbe iar

Oamenii evident ca nu se descurcau sa intre

Timp de mers: ieșire Craiova- Valea Mare 35 de minute.

Fulgerica

Din filmarea domnului, observ ca pe lotul 2 se simte mai rau acele sisteme de dilatare transversale folosite la poduri, fata de lotul 1. Se micsa bine camera

miahi

Am avut si eu norocul pentru prima data sa trec pe un drum nou deschis chiar in ziua inaugurarii. Cateva observatii despre tronsonul nou:

- Am mers cu un Sandero Stepway
- Mi-a lasat o impresie foarte buna lotul, totul pare finisat foarte profesionist.
- In nodul de la Valea Mare nu este uzura, este destul de sacadata rularea. Cand am trecut era trafic destul de intens de utilaje UMB, probabil s-au gandit sa protejeze.
- Cum zicea si colegu @Fulgerica se simt destul de pronuntat rosturile de dilatatie pe majoritatea lotului nou deschis. Poate are ceva legatura si canicula din ultima vreme
- Pe sensul Slatina -> Bals la coborarea spre podul peste Olt cam pe zona de dembleu mi s-a parut valurita portiunea .
- Am depasit destul de multe vehicule grele si nu am avut impresia ca benzile sunt mai inguste. Este prima data cand merg in Romania pe benzi de 3.5 m .

Felicitari tuturor celor implicati in proiect pentru realizarea foarte frumoasa! Astept cu interes si deschiderile urmatoare pe T3 si T4, unde am vazut ca se lucra intens.

CDV07

A mai pus cineva un videoclip cu cele două loturi. Ce m-a uimit e că, deși nici măcar nu s-au deschis parcările pe lotul 1, românii deja au vandalizat clădirea cu toaletele...au desenat cu graffiti. Vrem autostrăzi și parcări decente, dar fără să avem grijă de ele. :(

oneLess

#7241
La lista de mulțumiri pentru contributori aici, eu aș face o mențiune specială, pentru că nu pot să uit de omul care ne-a făcut cunoștință cu Podul de la Olt de când era o pietricică, pe care ne-a arătat-o crescând și maturizându-se în timp odată cu restul proiectului :
Chapeau daniel321 !


p_mrs

#7242
bumpere de viteză înaintea stopului de pe sensul Slatina - Valea Mare














Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Ha, au scos și stâlpul ăla de care ziceam ieri. :lol:
Cam românească, dar sper să nu dureze situația mai mult de 2-3 luni până când e gata pasajul pe DN65.

archaeus

Pare ca de ceva zile au abandonat lucrul la supratraversare....