News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 9 Guests are viewing this topic.

GIV

Quote from: danutzu_1069 on July 26, 2022, 09:39:16 AMCastigul de timp, sau siguranta deplasarii?
Care-i mai importanta?

sunt constient de gradul de siguranta si de confort al acestei categorii superioare de drum, singura curiozitate ramanand reducerea timpului de deplasare intre 2 puncte pe acest sector de dx

snackhunter

Pe dn, la orele de varf, intre Bals si Slatina faceam aproximativ 45m-1h. Acum la 120kmh, 36km ar trebui in 18 minute (daca am calculat bine  :D )

Tony7Y

Eu am cam evitat drumul asta la orele de varf. Ori de cate ori plecam la mare, Bucuresti etc, imi planificam sa plec cand era mai liber.

Din Craiova, sa zicem de la Hanul Doctorului pana la Valea Mare, cred ca faceam mai mereu aproximativ o ora.
Acum ar trebui sa fie aproximativ 20 minute pana la Bals si inca 18 minute pe DX cu o viteza medie de 120-130 km/h.

Deci s-ar castiga minim 15-20 minute. La orele de varf, mult mai mult. Nu stiu cat timp se pierdea in Bals, dar am auzit persoane care au stat si o ora bara la bara. 

elphax

deci se deschide fara parapeti in nod ? sa vezi acolo accidente cu teribilistii care nu au vazut drumuri din astea la viata lor, iesiri in decor ...

p_mrs

#7159
Subtraversare Găneasa | Relocare CF | DEx12 | 2022-07-26


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

survola

De la 4:33 devine cel mai interesant.

p_mrs

Nod rutier Valea Mare DN65 | DEx12 T3 | 2022-07-26


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

vm75

Multumim, @p_mrs!

Frumoase spatii de servicii sunt pe lotul asta. Oare se gandeste cineva sa liciteze urgent si spatiile pentru benzinarii? UMB va finaliza toate loturile pana la sfarsitul lui 2023 si vom avea peste 100 km fara benzinarii. Si benzile de urgenta de pe DEx nu sunt gandite pentru cei aflati in pana

GIV

se aplica regula prioritatii de dreapta sau?

Sealand01

Mulțumim pentru filmări. 2 zile mai avem

De acum singurele puncte negre rămân intrările în București și Craiova și varianta la Pitești, dar doar pe sensul Buc->Craiova pe sensul Craiova -> Buc nu îmi amintesc sa fi prins blocaj la Pitești niciodată

Timpul redus, eu cred ca uneori va fi și de o ora. Eu am prins și momente când am făcut de la Bals la Valea Mare și o ora jum. Iar o ora cam 90% din timp

Oricum e cumva distorsionata aproximarea pt ca din pandemie cred, la Slatina se tot fac lucrări, hai poate nu 2 ani, dar peste 1 an sigur. Iar din 2019 traficul a tot crescut

NGC

"Prestari serv. de proiectare constand in elaborare Studiu de Fezabilitate, Pth de executie inclusiv PAC, Detalii de executie, asigurarea Asistentei Tehnice pe parcursul exe. de lucrari si in perioada de garantie a lucrarilor executate pentru obiectivul de investitie DRUM DE LEGATURA PENTRU SPORIREA CAPACITATII DE TRAFIC INTRE DN6 (ZONA UZINEI FORD) SI DRUMUL EXPRES CRAIOVA PITESTI (TRONSONUL 1)"

La noua licitatie avem un singur ofertant, adica asocierea IRIMAT CONS + STUDIO CORONA S.R.L. CIVIL ENGINEERING.

nohablaespanol

Of of of. In continuare greu cu indicatoarele.

La Valea Mare venind dinspre Slatina Sud avem asa:

Inainte: Bucuresti, Pitesti
- localitatile sunt, evident, ok.
- indicativul DEx12 ascuns pe unde s-a mai gasit loc, efectiv la misto, cu siguranta NU este ok.


Iesire: Albota, Slatina, Jitaru
- Pana la Albota mai ai vreo 2 iesiri pe DEx, niciun motiv sa fie aici indicat
- Tocmai ce vii de la Slatina, si ai iar Slatina. Nimeni de pe sensul ala (nici cineva caree vine dinspre Draganesti-Olt) n-ar folosi acea iesire pentru Slatina ca atare, ci poate pentru zona industriala din estul orasului.
- Jitaru e ok
- Corect ar fi fost: Slatina Est, Jitaru

Akittaqi

Am ajuns si eu prin zona. Enjoy!
PS Vad ca a fost si Marius, dar mai bine 2 clipuri decat niciunul  :D


Fulgerica

Multumim lui Marius si Don Drone pt updaturi.
Am observat in filmare lui Marius ca soferii de pe DN chiar ofera prioritate camioanelor UMB. Asta arata cat de mult este apreciata este munca lor.

Am totusi o nedumerire legata de supratraversarea de la Valea Mare. Vor mai sapa 2-3m, nu? ca am impresia ca abia s-ar strecura masinile pe sub pod.

Fred

Nu acorda nimeni prioritate, se vad cel putin 2 oameni care dirijeaza circulatia cu paleta.