News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 21 Guests are viewing this topic.

oneLess

Azi pe la prânz A1 / A0S3 Aktor

(GPS)

oneway

#4861
^ Ca o mica completare la poza de mai sus, s-a mutat semi-inelul de cofrag de pe prima armatura pe a-3a cum ne uitam la poza... E o munca si asta  :lol:

PS : Deci @Allex nu l-a furat nimeni... inca  :o  :lol:  :lol:
A0S3 - Aprilie/Mai 2025

Siciltir

^ așa era de ieri! Le dă cu virgulă,  pesemne!

Puffyk

Mai baieti, imi cer scuze, este total offtopic, nu ma injurati dar.....mai terminati cu "cofrag"-ul asta!!!! Inlocuiti-l cu "cofraj".....!!!

mirceaeliade

QuoteSolutia pe scurt: Admite cererea de restituire cauţiune. Dispune restituirea către petenta IC ICTAS INSAAT SANAYI VE TICARET AS a cauţiunii în cuantum de 1.000.000 lei consemnată cu recipisa nr. 207882501/1 emisă la 03.03.2022 de CEC Bank Sucursala Victoria. Cu recurs în 10 zile de la comunicare, recursul urmând a se depune la Curtea de Apel Bucureşti – Secţia a IX-a Contencios Administrativ şi Fiscal. Pronunţată la data de 29.06.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

Traducere pentru muritorii noi da rand, asta inseamna ca Ictas (cred ca pe A0N3) a pierdut contestatia si totusi si-a luat banii care i-a depus in contul contestatiei?  E un scenariu tipic asta?

https://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000409219&id_inst=2

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind actele normative aprobate în ședința Guvernului României din 6 iulie 2022

8.  HOTĂRÂRE DE GUVERN privind declanşarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului precum şi a listei imobilelor proprietate publică a unităţilor administrativ - teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Autostrada de centură Bucureşti km 0+000 - km 100+900", sector Centura Nord km 0+000- km 52 + 770, Lot 2 km 20+000 – km 39+000

Pentru declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării "Autostradă de centură", situate pe amplasamentul suplimentar, Guvernul a aprobat suma de despăgubire în valoare de 92,7 milioane lei, aferentă unui număr de 938 imobile.

gov.ro

mirceaeliade

#4866
QuoteAutostrada de Centură București Nord : UMB a primit Autorizația de Construire pentru Lotul 2 (19 km.) la 7 luni de la intrarea în teren
Durata de execuție este de 22 luni

UMB a început primele lucrări de decopertare în noiembrie 2021, lucrări care nu depind de existența Autorizației de Construire. Lucrările pe lotul 2 ar urma să fie oprite din 11 iulie până la intrarea în vigoare a OUG pentru ajustarea contractelor în raport cu escaladarea prețurilor la materialele de construcții.Amplasamentul suplimentar și exproprierile sunt necesare pentru că prin avizul Comisiei Tehnico-Economice din CNAIR au apărut modificări față de studiul de fezabilitate realizat în 2008, cele mai importante vizând capacitatea de trafic, acum subdimensionată față de valorile estimate în urmă cu peste 10 ani, când de-abia începeau lucrările pentru A3 București – Ploiești.
https://economedia.ro/autostrada-de-centura-bucuresti-nord-umb-a-primit-autorizatia-de-construire-pentru-lotul-2-19-km-la-7-luni-de-la-intrarea-in-teren.html

tom_sawyer

^
Autorizatie nr. 27 - Lot 2: km 20+000 - km 39+000 - Etapa I din cadrul obiectivului de investiție "Autostrada de Centură București, km 0+000 – km 100+900, Sector Centură Nord km 0+000 - km 52+770"
MT

alext

^
Chiar si in ritmul actual, turcii de pe A0S reusesc sa consume depozitele de balast.

Am trecut recent pe la nodul DN5-A0 si am vazut ca depozitul de balast de acolo a inceput sa scada si mai mult.
Si am impresia ca au inceput sa puna predale (?) pe pasajul de peste DN5.

carutasul

Ei lucrează destul de constant. Ieri după opt era un greder în zona DN6-DC20 și se vedea că s-a mai înălțat terasamentul. Azi se pare că au mai avansat încă vreo 100 m cu balastul (dar tot pe o bandă) oricum cred că zona între Dumitrana și DN6 se cam apropie de momentul asfaltului. în continuare mă intrigă de ce încă nu au abordat nici unul din podurile mici, pentru că și alea implică umpluturi deci mai durează, de asta nu prea cred că vor merge pe varianta deschiderii anticipate. Or avea un contractor după care așteaptă sau poate se gândesc că e o activitate bună pentru la iarnă când nu ai ce altceva să faci... ei știu :) Mașini de balast vin mereu, dar nu în ritmul de altădată, poate nu mai au nevoie de așa de mult...

cosminn

QuoteIată ce mi-a spus în direct la Euronews șeful CNAIR, Cristian Pistol:
"După publicarea ei, ne-am dat seama că sunt anumite neajunsuri care trebuie corectate. Din punctul nostru de vedere, utilizarea indicilor statistici actuali nu este posibilă, conform ordonanței 64, urmând ca un nou buletin statistic să fie adoptat de către INS."
L-am întrebat când va fi gata noua Ordonanță care se coace la Guvern cu noi indicatori INS. Indicatori proaspăt selectați din piață de data asta. Mi-a promis că va fi săptămâna viitoare.

Sursa

pest1969

Inca o dovada a "competentei" functionarilor de prin ministerele noastre...

mirceaeliade

Pe siteul CNADNR am gasit un document AL LOR care listeaza A0N1 si A0N3 ca avand:
Quote"Analiza și evaluarea ofertelor cu stabilirea ofertantului câștigător 20.06.2022"
"Semnare Contract (termen estimat) IULIE 2022(în ipoteza fără contestații la rezultatul reevalurării)"
Asta inseamna ca eu chiar reevalueaza ambele loturi si cica planuiau sa dea rezultatele acum cateva saptamani.  Al catalea termen auto-depasit?  Cand primeste si CNADNR certificat negativ pentru intarzierea lucrarilor?  La 3 certificate negative sa dam afara conducerea CNADNR.

http://cnadnr.ro/sites/default/files/pagini-statice/AUTOSTRADA%20DE%20CENTURA%20A%20MUNICIPIULUI%20BUCURE%C8%98TI.pdf

carutasul

Plimbarea de seară:

Spre DN6 în zona asta mi se pare că sunt la cotă:





Pocăiți-vă, vine cazanul cu smoală!:







Powered by API/PUM imgur uploader

oneway

#4874
De dimineata la A0-A1 lucrau la terasament pe partea cu A0N1 :zen:

LE: La 16:00 montau armatura unei pile pe partea cu A0N1 8)
A0S3 - Aprilie/Mai 2025