News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Ionut

Discuția a degenerat, ca de obicei, așa că o găsiți pe thread-ul generic.

tom_sawyer

Revenind la dorința Search de reziliere.

Contractul este SF+PTh. Odată cu stabilirea traseului a apărut necesitatea structurilor mai lungi și a mai multor foraje pe zona montană.

Întrebarea e, se poate dpdv contractual ca Search să livreze SF-ul și PTh-ul doar pe zona de câmpie? Între BV și Tg.Secuiesc s-ar încadra cu nr. de foraje în prețul licitat?
Se poate negocia dpdv legal astfel încât să fie plățiți doar pe zona mai puțin costisitoare pentru ei?
Dacă da, ar fi păcat să se rezilieze și să nu se obțină nimic palpabil din contractul acesta.

vancouver

Se poate legal daca partile se inteleg. Dar Search nu are capacitate sa duca (la preturile din contract). Ar dura mai putin sa se rezilieze, reliciteze si sa castige altii. Sau chiar si daca castiga tot Search, o sa vina cu pret mai mare, care le va permite sa angajeze capacitati umane si utilaje si sa faca treaba.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

mirceaeliade

#2043
ceea ce se intampla cu A13 si A3 imi aduce aminte de stadiul A7+A8 de acum vreo cinci-zece ani.  Daca acolo s-a putut face ceva cu "Moldova Vrea Autostrada" nu se poate face ceva si in genul "Brasovul Vrea Autostrada"?  Sau trebuie sa asteptam cum s-a facut si cu Aeroportul de la Codlea sa vina organizatiile din Tinutul Secuiesc sa miste bolovanul in orice directie decat pe loc? 

Vad ca pt A7+A13 se cam fac sedinte periodice de prezentare a statusului, asa ca dacaar exista un minim interes explicit, poate s-ar putea tine si ceva asemanator pt marile proiecte care cica se tot dezvolta spre Brasov dar care cam il tot ocolesc cu frana de mana trasa.

QuoteCu privire la situația A13 Bacău – Braşov, am căzut de acord cu ministrul Grindeanu că o reziliere amiabilă cu firma Search Corporation este imperios necesară, concomitent cu reluarea procedurii pentru încredințarea serviciilor de proiectare (studiu fezabilitate + proiect tehnic) nu mai târziu de luna septembrie 2022. Proiectele de infrastructură majoră ale Moldovei şi județului Bacău merg înainte!" a precizat Dragos Benea
https://www.bacau.net/proiectele-de-infrastructura-majora-ale-moldovei-si-judetului-bacau-merg-inainte/

DanielG

Sunt a-politic. Nu am votat niciodata si nici nu o sa votez.

Pasarelele mele aveau dreptate.
Doamne ajuta sa reuseasca benea sa faca A13.
Asta este incapatanarea lui. Una buna pt noi.

Si daca reuseste sa-l bage iar pe umb pe A7, eventual si pe A13 brasov-bacau ....

Sincer o sa ma duc la bacau sa votez cu ei.

horatiu.cosma

Wow, omul tocmai a anunțat (cu alte cuvinte) a n-a amânare a termenului de lansare a licitației pentru A7 Focșani - Bacău - Pașcani și rezilierea Brașov - Bacău și feedback-ul e pozitiv  ??? .

MihaiD

Pentru că omul dă impresia, repet (să nu fiu înțeles greșit), dă impresia că nu o lălăie, că e setat ca un catâr pe un obiectiv, A13, și că trage pentru asta în ciuda adversității, chiar regionale. Treaba asta, chiar dacă pentru mine e un mizerabil, atrage și convinge. Apropo, de ce nu a susținut ministrul Drulă demersul Primăriei Bacău pentru un pod peste Bistrița cu conexiune în autostradă? Pod care acum e la SF, dar putea fi mult mai devreme, cu sprijinul MT. Ce știi de subiectul ăsta, ca fost om pe funcție? Până la urmă, solicitarea venea de la un coleg de partid, primarul Bacăului. Dacă informația mea e falsă și nu a existat această discuție, retrag întrebarea.

DanielG

Draga horatiu

Deci: nu votez, nu am votat, dar daca benea face a13 si pleaca a7 spre focsani, etc...

Eu ma duc sa votez pt prima data.
Daca nu era "omul",... bacaul nu avea centura niciodata.
Cand si-a luat grindeanu mandatul, a venit la bacau, si principala discutie a fost a13.

Nu orban, nu johanesian, nu pnl, nu nimeni...
Asta a facut

Adevarul doare, dar....
Eu ma bucur ca este f setat pe treaba asta.
Doamne ajuta sa le dea autostrada la bacauani si sa nu mai moara lumea.!!!

horatiu.cosma

Sunt primul care sa recunoască meritele celor care muncesc pe bune și se implica cu adevărat în bunul mers al proiectelor. Mi-aș dori să existe zeci de oameni politici profesioniști în toată țara care sa bata la ușa ministerelor, agențiilor, companiilor și altor instituții responsabile și să miște semnătura cu semnătura marile proiecte de infra, așa cum am făcut-o și noi, sau cum o face Bolojan sau alții asemenea.

Însă în activitatea mea am inceput sa miros oamenii politici și să fac diferența dintre cei care vorbesc despre proiecte și cei care se ocupa de proiecte.

Din păcate Benea nu e in categoria favorabilă. Daca ar fi venit macar odată în 2021 în vizită să întrebe ce se mai aude de A7 sau A13 și tot era ceva, dar din păcate nu a fost cazul. Mi-aș dori să mă înșel și să fie cum spuneți voi, să se facă toate proiectele din zona Bacăului măcar 30% față de cum se fac prin Bihor, dar mă cam îndoiesc că se va întâmpla.

GDC

#2049
Mie mi se pare că nenea ăsta a fost foarte mare susținător al A13 doar cât mergea gargara cu "A13 vs A8". Cu ce a ajutat "susținerea" lui în renunțarea anunțată de Consitrans? După cum am scris și pe A8, pe A13 nu va mișca nimic decât ori ca motiv să îngroape iar A8, ori ca soluție salvatoare după îngroparea A8.

DanielG

Ultima postare:
Ma simt dator cu unele explicatii, in primul rand sa nu creada lumea ca sunt pupincurist.
Scuze horatiu, nu mi-am dat seama ca esti cu politica, cu drula, etc. aveti meritele voastre. Felicitari!

Cum spunea si miahai d,,,,, i-l aprob.
Recent, mi-am luat o mare m.ie de la omul cu a13,,,, de ma dor si acum falcile. Asta este. Asta e bacaul si asta e romania. Vand tot de acolo si mut in italia. Sunt resemnat.
Daca face A13 si/sau A7 spre focsani, ma duc si votez cu ei.

Un sfert din giratoriul de la balcescu, partea dinspre metro, e facut pe pamantul meu. Mi-au blocat si accesul cu parapetii, etc.
Nici macar nu l-am lasat pe tata sa se duca la primarie sa ceara bani pe bucatile alea de pamant (mai este si din rampa spre calea ferata)

Eram asa de bucuros ca au facut in sfarsit ceva!

Ps: nascut in brasov, copilarit pana la 18 ani la bacau, vreo 2 ani italia, si de 23 de ani la londra.

Doamne ajuta sa se faca mai repede autostrazile alea sa nu mai moara lumea.

Am ajuns sa ne bucuram ca niste copii mici de niste NORMALITATI.
O autostrada este ceva normal. Nu vrem nimic iesit din comun. Niste autostrazi.

Romania te halesc.

Scuze de deranj.

tom_sawyer

#2051
A devenit clar că o să se rezilieze contractul cu Search pentru A13. Totuși avem un traseu ales.

Cred că trebuie cerut și promovat în spațiul public ca noua licitație să prevadă explicit proiectarea Half Profile pe zona de munte (pasul Oituz) pentru a avea mai multe șanse de implementare (finanțare?) acest proiect.

mirceaeliade

#2052
E prea tarziu sa se ceara defalcarea SF ca sa se continue DOAR BV-TgSecuiesc?  Nu stiu cum e partea birocratica, dar nu vad de ce ar fi vreun pretz diferit pentru segmentul asta acum sau in >2 ani cand o sa se faca din nou semnarea.  Sa fie ceva cum e acum SB-Fagaras fata de Fagaras-BV.  Si ar fi mai simplu pentru urmatoarea licitatie daca vreo 1/3 din nu trebuie licitata si analizata la dosar.

Allex

De livrat se va livra ceva documentatie, in schimbul banilor primiti pana in prezent si nu numai. Acum, daca s-ar opta pentru livrarea documentatiei finalizata pe zonele mai "usoare" (Brasov - Tg Secuiesc de ex. cum zice colegul in postarea anterioara) atunci s-ar putea obtine AM doar pe acest segment sau trebuie spart pe bucatele? Daca nu e mare lucru si merge repede atunci se merita. Daca birocratia e prea stufoasa si s-ar pierde mult timp, atunci cred ca ar fi mai bine reziliat si relicitat ACUM contractul cu Search.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Quote from: tom_sawyer on June 24, 2022, 01:02:11 AMCred că trebuie cerut și promovat în spațiul public ca noua licitație să prevadă explicit proiectarea Half Profile pe zona de munte (pasul Oituz) pentru a avea mai multe șanse de implementare (finanțare?) acest proiect.
Nu câștigi nici puncte la cererea de finanțare, nici nu salvezi mai mult de 10 mil de eur la un proiect ce cu siguranță va ajunge la peste 1mld eur. Dar blochezi mult și bine alte etape.
Deci, la ce folos să scoți la proiectare hp? La execuție înțeleg.... dar la proiectare?