DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Radu Aramă

Break on thru, to the other side!  O:-) Situația lucrărilor de pe malul tulcean, imaginile sunt din 27 mai. Albumul complet (mult mai complet este aici: https://www.facebook.com/radu.arama/posts/5118370798256460 )





















cezar-mario2012


cezar-mario2012

#3303

De pe canalul YouTube/Balaes Leopold






Xed

@R@du si @Radu Aramă , va spun sincer, pe masura ce constructia inainteaza spre forma ei finala cu atat cadrele voastre sunt si mai reusite. Si sa nu mai zic de apusuri care sunt fenomenale.

Cred ca avem o sansa aici de a transforma un obiectiv important de infrastructura si intr-unul turistic, si de ce nu, intr-un simbol.

Keep up the good work!  :D

Radu Aramă

^^^ Mulțumesc!

Pentru mine ca brăilean ce a început ca o curiozitate personală și a continuat ca o chestie pe care până acum am vazut-o doar pe la Discovery sau NG s-a transformat într-o muncă în care pe primul loc este satisfacerea unei curiozități imense a pasionaților din toată țara, dublată de o credința aproape mistică în această lucrare pe care o au mulți oameni din zona, iar pe locul doi încercarea de a-i arăta măcar o dată pe fiecare din aceia care construiesc podul. Nu voi reuși, sunt sigur, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să încerc.

Ce mai pot să vă spun este că niciun fel de fotografie sau video pe care le-ați văzut până acum nu vă pot pregăti pentru "the real thing", mă rog cine a fost în țări mult mai dezvoltate poate va fi mai puțin impresionat dar pentru omul de rând (în special din zona mea de țară mai puțin norocoasă) prima data când va ajunge pe mijlocul Dunării la înălțimea unui bloc de 10 - 15 etaje pun pariu că va avea lacrimi în ochi. Probabil că și eu voi avea lacrimi în ochi!

În rest, cu o muncă suntem toți datori, banii se fac pentru a fi cheltuiți iar vântul, Soarele sau ploaia te pot bate cu sau fără folos în oricare loc de pe Pământ. Singurul lucru care este cu adevărat important este timpul și peste 7 luni sper să pot spune din toată inima că ultimul an jumătate l-am dăruit cu folos. Și mulți alții au făcut la fel înaintea noastră, în mod sigur mulți alții vor face la fel după noi, acum este vremea naostră!

Raducu Popa

Xed, multumim mult.
Iti raspund cu un video mai lung, asa ca pentru pasionati :)
Nefiind brailean, galatean sau tulcean, de abia acum inteleg cat de important si asteptat este acest pod pentru majoritatea din zona.
Aceste cadre sunt si rezultatul faptului ca am inceput sa inteleg din procesul de constructie si incerc sa redau asta si altora.
Invatam si crestem impreuna.


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Radu Aramă

1 iunie.


aschiutza

Mie mi "s-au taiat picioarele" si m-a apucat ameteala doar stand in fata monitorului.  Respect!