News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 18 Guests are viewing this topic.

oneLess

#6720
Se pare că vor fi descarcari partiale/temporare dar construite după proiect,
adică cele 2 giratorii plus cele 4 bretele de legătură fără pasaj care nu este necesar în această etapă.
Dar până se finalizează complet triajul de la Găneasa, cine știe, poate termină și pasajul.

LE: La Podul de la Olt am văzut în filmări că este deja asfalt pe sensul Craiova de 3 zile, s-ar putea acum să fie și pe celălalt sens, la fabrica de grinzi deja este asfaltat cam jumătate binder, rămâne Găneasa plus bibilelile care contează ca resurse umane și timp. Nu cred că au probleme cu materialele.
Evident și Valea Mare e pe masă!

Ionut

^ Se vor folosi bretelele din nod. Deci nu vor fi temporare (adică nu se vor demola ulterior). Va fi un nod finalizat parțial, adică se vor folosi cele două girații și două bretele necesare pentru intrare/ieșire în/din DEx12.

dr4qul4

@oneLess , esti comic. Poate ar trebui sa gandesti mai departe de lungul nasului. Nu toti se opresc la Craiova.
Am fost la targu Jiu weekendul trecut. M-am dus pe Slatina si m-am intors pe Rm Valcea.. Asadar am avut posibilitatea sa compar traficul de pe DX12 si cel de pe Dealul Negru. Momentan inca e mai rapid pe DN7-DN67, dar diferenta se va reduce la 10-15 minute dupa deschiderea centurii Slatinei.
La nodul Slatina Est (sau Valea Mare, Colonestiul e mult mai departe) nu era inca nici un giratoriu schitat. Doar devierea pe care circulau doar camioanele UMB.
Nu stiu cum vor proceda acolo pentru deschiderea nodului, dar trebuie sa sa grabeasca daca vor sa termine cele 2 bretele si giratoriile din proiect, pana la sfarsitul lui Iunie. Un giratoriu trantit in capatul DX12 T2L2, pe deviere, ar fi mult mai rapid.

Si indiferent ca iti convine sau nu, cel putin 2-3 ani de acum inainte vom cobori la Bals vest pentru a ajunge la Craiova. Si mult mai multi pentru a ajunge la Carcea.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot1 UMB Bals, Piatra Olt 14052022


Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot2 UMB Piatra Olt Valea Mare 14052022



Ionut

#6724
API pe Facebook

Ultimul punct critic pe #DEx12 Centura Slatina. Se lucrează susținut la podurile feroviare de la Găneasa (min 12:45), deschiderea celor aproximativ 24 de kilometri dintre Piatra Olt și Valea Mare fiind posibilă luna viitoare. Filmare aeriană: ... Hartă interactivă: https://bit.ly/3wt7Ual.

În afară de această zonă de care depinde inaugurarea, mai avem porțiuni care așteaptă doar asfaltul, parapetele și marcajele. La Valea Mare (Slatina Nord-Est), circulația va fi deschisă prin cele două girații ale nodului folosind două bretele pentru intrarea și ieșirea pe/de pe DEx12.

Vom reveni cu vești și imagini de pe tronsoanele 3 și 4 ale Drumului Expres Craiova-Pitești în zilele următoare.

Ionut

Drumul Expres DEx12 Colonești-Slatina Nord-Est - 14.05.2022
Tags: T3 tronsonul 3 Craiova-Pitești


* Iertare pentru zonele sacadate din filmare, din păcate am avut probleme tehnice (card neperformant). Facem mai bine data viitoare.

TibiV

Am fost atat de concentrat incat abia la a doua vizionare am vazut zonele sacadate...

Great job!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Este incredibil avansul; stau si ma intreb daca nu cumva sunt sanse de deschidere la sfarsitul acestui an...
Dar la sfarsit s-au cam risipit sperantele (de 2 bani). Avem vreun blocaj imediat dupa nodul Slatina Nord-Est?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dominik

You're in Steelers Country

Ionut

Drumul Expres DEx12 Pitești (Oarja/Catanele)-Colonești - 14.05.2022
Prima filmare completă a tronsonului 4.

Tags: T4 filmare completă


* Iertare pentru zonele sacadate din filmare, din păcate am avut probleme tehnice (card neperformant). Facem mai bine data viitoare.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson3 UMB Colonesti Valea Mare 14052022


CapitanulPtk

Multumim pentru turul de forta. La o prima vedere, lotul 4 pare mult mai simplu de realizat ca 3-ul  :)

dr4qul4

Nu ignora nodul cu A1 unde sunt si LEA de la arpechim
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

Quote from: dr4qul4 on May 17, 2022, 11:35:50 PMEste incredibil avansul; stau si ma intreb daca nu cumva sunt sanse de deschidere la sfarsitul acestui an...
Se poate Valea Mare - Negreni. Să vedem dacă "se vrea" ...

mircea

Oricât de bine să arate șantierul ( da, au avansat bine de tot), extrem de improbabil să fie inaugurat chiar și parțial lotul 3 anul acesta.