News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot2, UMB, Fabrica De Grinzi, Relocare DJ677 22042022


GIV

inca o filmare dupa deschiderea lotului 1 tronson 2 al dx12


NGC

Nu gasesc unde am mai scris despre proiectul asta, asa ca scriu aici si rog ca mesajul sa fie mutat in locul corect.

"Prestari serv. de proiectare constand in elaborare Studiu de Fezabilitate, Pth de executie inclusiv PAC, Detalii de executie, asigurarea Asistentei Tehnice pe parcursul exe. de lucrari si in perioada de garantie a lucrarilor executate pentru obiectivul de investitie DRUM DE LEGATURA PENTRU SPORIREA CAPACITATII DE TRAFIC INTRE DN6 (ZONA UZINEI FORD) SI DRUMUL EXPRES CRAIOVA PITESTI (TRONSONUL 1)"

Avem 2 ofertanti.

1. Asocierea ELVETIC SRL + GED PROJECT
2. Asocierea OLD TRAFFORD ENGINEERING + STUDIO CORONA S.R.L. CIVIL ENGINEERING

Este vorba despre relicitare.

archaeus


archaeus


Live de la Podul Olt. In afara de Ganeasa, Pod Olt, fabrica de grinzi si descarcarea de la Valea Mare restul e la nivel de montare rest de parapeti, marcaje, ceva panouri. Totusi mi se pare ca nu se grabesc, putine utilaje si putini muncitori la lucru.

Sagitarius

Scuze ,daca s-a mai discutat , dar de ce se face un al doilea pod feroviar la Ganeasa?

Tavi


archaeus

^^
Scria @horatiu.cosma pe 23 Septembrie

" Și am ajuns la calea ferată. Au început să spargă piloții mulați ai incintei pentru a putea realiza noii piloți aferenți rampei podului. Soluția tehnică e o enormitate din toate punctele de vedere, dar nu e nici prima, nici ultima, CFR are renumele de a trage cu tunul după țânțari. Ar fi putut face un overpass simplu pe care UMB l-ar da gata în 3-4 luni. Și stați că nu e totul. Lângă structura actuală (unde trece azi trenul) se va mai face una similară, ca să avem la final 3 linii peste DX (cea normală, cea de perspectivă și cea de fugă)."

razvan_43

^^ Mai repede de mijlocul lui iunie (optimist) nu cred ca se va deschide lotul, dupa cat mai e de lucru.

oneLess

A fost reeditată azi 03.05.2022 harta CESTRIN.
Nu sunt creșteri notabile de procente acolo. Au trecut T2L1 ca finalizat.

p_mrs

Subtraversare Găneasa | Relocare CF | DEx12 | 2022-05-04


oneLess

#6656
Trist, mie mi se pare că s-au apucat de a treia supratraversare CFR, pare că au săpat pentru a cincea culee...
Nu este pod dublu. Nu este 2+1. Este un 1+1+1. Trist pentru că chestia aia cu într-o lună sare în aer.

Mulțumim marius!

cassyo

Calatorului ii sade bine cu drumul

survola

Acum văd că se lucrează în alt stil la culee, va dura mult mai puțin decât primul pod.
Și parcă s-au apucat și de asamblarea grinzilor metalice ale podului.
Le place să lucreze în paralel, nu "în serie" ca pe alte șantiere.

alin2pas

La primul pod au lucrat cu atenție, să nu afecteze linia veche. Acum pot lucra liniștiți, fără riscuri.