News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

5 Members and 19 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Pana la urma e "Autostrada de 120". Cei mai batrani au prins Bucuresti Pitesti fara banda de urgenta si cu intrarile secundare fara banda de accelerare.
Asa ca sa fie intr-un ceas bun, si la mai multe anul asta: alte tronsoane de DEx12, PiSi1, poate ceva pe A0. . 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

rocklee

pe mine nu ma deranjeaza ca sa facut drum expres sau autostrada ....bine ca sa facut ceva  :)
pe mine ma deranjeaza acea banda de urgenta de 1,5 m ... daca trage un tir defect pe dreapta sau ori ce alt fel de aiutoturism ...nu se poate incadra pe ea ....iar daca mai si maresc viteza  de la 100 la 120 ...atunci sa vezi ...cantec  :o

cand am  fost ultima data in vizita pe acest lot ...am incercat sa incadrez masina dar mi-a ramas rotile dincolo de linia continua ...
modelul polonez este de luat inseama ...2m... 8)


hefaistos

Chestia cu 120 oricum nu e relevanta. Azi pe A3 au trecut unii pe langa mine cu dublul vitezei mele si se si balanganeau pe doua benzi.
Exista o problema reala de securitate, dar depinde si de comportamentul utilizatorilor. Pana la urma va fi drumul rapid cu cea mai mica incarcare, cu exceptia A3 Bucuresti Ploiesti deci aglomeratia nu va fi factor favorizant pentru accidente. 

Eu sunt printre cei ce NU sustin construirea de DEx in detrimentul A, dar acum sa luam ce exista asa cum e si se ne bucuram de inaugurari. Pana la urma e mai bun un DEx decat o autostrada-pdf (vezi Sibiu Fagaras Brasov, sau Bucuresti Alexandria).   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Fenrir

Quote from: danutzu_1069 on April 19, 2022, 06:49:05 PM^ colegul @TibiV se referea la tipul de contract FIDIC (galben sau rosu), nu la culoarea indicatoarelor...

Ah, am incurcat borcanele. Trebuie sa ma familiarizez cu acronimele si jargonul utilizate pe acest forum.

Referitor la inaugurarea de maine, mi-ar placea sa nu vad picior de politician oprtunist alergand cu foarfeca-n mana pe DEx12. Doamne ajuta!

daniel321

Ultimele Pregatiri Deschidere DEx12 Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot1 Bals, Piatra Olt 19042022


Ionut

Vă reamintesc că în jurul orei 13:00 ar trebui să ajungă comisia de recepție pe lot pentru proceduri. Apoi deschiderea va fi pe seară, oricum nu mai devreme de ora 16:00-17:00 (estimarea mea de la alte inaugurări). Vă puteți organiza aici dacă vreți să ajungeți în zonă. Nu forțați aiurea intrarea. Mulțumesc!

PS: de la 13:00 la 14:00 sunt live la radio DigiFM să vorbesc despre DEx12 și ce proiecte mai avem anul ăsta în obiectiv.

alexa_adrian2001

ciudat ii la minutul 14:28 acel gard de protectia chiar langa parapet si panoul de informare pe dreapta care se vede prin gard  :o

nu sunt obisnuit sa vad gardul asa aproape de parapet

oneLess

#6502
^ ciudat îi la minutul...

Traducerea corectă în oltenească din ardelenească este

ciudat fu că la minutul...

Și cum a recomandat Ionuț, să nu auzim că dădurăți buzna  :) toți odată.

Ionut

Am pus și pe Facebook, dați un share ca să știe lumea să nu forțeze aiurea și sper să se meargă liniștit. Excepții vor fi, clar. Atenție la căței (mda, asta e) dar și la alte animale.

oneLess

#6504
Quote from: alexa_adrian2001 on April 21, 2022, 09:25:30 AMciudat ii la minutul 14:28 acel gard de protectia chiar langa parapet si panoul de informare pe dreapta care se vede prin gard...

Powered by API/PUM imgur uploader
Cred că ar fi trebuit să monteze panoul de informare pe un stâlp gen cum apare la min. 1:30 ,
dar probabil așa era în proiect...

Powered by API/PUM imgur uploader
Cu siguranță vor corecta problema/problemele apărute (nu toate odată evident) cu
o altă licitație/alte licitații... în viitorul extrem de foarte apropiat...  O:-)

Calin88

La minutul 12:29 se vede ca, in debleele alea mai mari dinspre Piatra Olt, sunt 2 randuri de gard, unul care urca pe marginea debleului si unul care e langa drum.
Oare de ce au mai pus al doilea rand de gard langa drum tinand cont ca nu are rol fonoabsorbant?

danvoicu

Si iata ca exista solutii de inlocuire a panourilor urate care blocheaza privelistea pe la km 32 in filmare. Asa ca?

nedcatalin

Facem in continuare indicatoare in acelasi stil comunist de anii 70. E incredibil! Cum sa marchezi Bucuresti pe un drum comunal? Chiar nu se gasea o varianta moderna in care sa pui Bucuresti via DeX12? Fara GPS esti cam la limita cu ghidajul.

horatiu.cosma

Pe stânga au pus antifonic pentru că e arie protejată, iar pe dreapta gard de protecție a păsărilor pentru că nu e arie protejată  :lol: . Nu e glumă.

Fenrir

Daca ne mobilizam si un producator serios de vopsele vrea sa puna umarul la o astfel de actiune, eu voi fi unul dintre cei care vor pune mana pe trafalet si vopsi zidul Berlinului Olteniei in culoarea celorlalte. Panourile verzi de pe pasaje nu sunt chiar atat de rele.