News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

7 Members and 26 Guests are viewing this topic.

naivu

^^+^^^ S-a mai discutat de multe ori pe mai multe thread-uri, procentele oficiale sunt niște procente financiare (cât s-a facturat din suma totală prevăzută). Oricât de pro' ar încerca să fie cei care le updateaza, evoluția acelor procente nu va reflecta exact avansul de pe șantier  :) E bine că sunt calculate, dar valoarea lor informativă are limite; eu unul le privesc cu o marjă de eroare de +/- 10-20% :)

oneLess

#6316
^ exact asta este ideea.
De aceea nu am vrut să-i răspund colegului care are vise ... cu trucaje  :o
Trist este că a avut și susținător  :(

E doar un procent recunoscut de CNAIR pe un site.

Să ne vedem noi în parcare la Brăneț  :D

daniel321

#6317
Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson 2 Lot1 Relocare DJ644 Bals Branet 26032022


BigZ

M-ai uns pe suflet, @daniel321 cu ultimele filmari! Exact punctele la care voiam sa aflu update-uri. Multumim!!!

sharpe

Quote from: aqualung on March 25, 2022, 11:36:51 AMPariurile nu sunt rele. @sharpe, dacă se recepționează Tr2Lot2 la sau înainte de termenul contractual, vei vira 100 RON în conturile API pentru monitorizări.
Am facut pariul in cunostinta de cauza, stiu ce am de facut daca il pierd.Ti-as sugera sa mai lucrezi un pic la comunicare, tonul imperativ pe care imi impui ce sa fac ma deranjeaza. Nu ar fi prima data cand virez in contul API.

In alta ordine de idei.... ocolirea Balsului e o gura de aer pentru traficul statul in coloana de acolo.Sa vedem unde o sa se faca dopurile acum, probabil la sensurile giratorii de incarcare/descarcare. Lotul2 ar rezolva si trecutul prin Slatina, atat pentru cei care sunt in tranzit cat si pentru (asa cum bine zicea un coleg zilele trecute) locuitorii oraselor care or sa respire aer mai curat.Si revin (obsesiv) la ideea mea initiala : nu avem/gasim pe nimeni care sa cunoasca in amanunt problema podului podurilor CFR de pe Tr2l2 si sa fie dispus sa impartaseasca situatia de fapt?
P.S. nici un alt aventurier doritor de pariuri?
P.P.S. daca nu pierd pariul imi dau gaura-n buget mai mare ....o sa iau o drona.
Ţi-ai dori uneori să fii canibal, nu atât din plăcerea de a-l devora pe cutare sau cutare, cât din aceea de a-l vomita

slartibartfast

^^
@sharpe, nu văd tonul imperativ din mesajul meu. Ar trebui citit oricum în context, era mai mult un răspuns lui @adiarc, care îți spunea să nu îți faci griji pentru UMB. Esența mesajului era că ,,lasă să se parieze, că cine pierde finanțează API, și toată lumea câștigă". Spuneam asta știind și că oricine pune pariuri cu sume explicite aici o face în cunoștință de cauză.

survola

#6321
Nu înțeleg ce este cu placarea aceea a debleului din zona liniei CFR și a supratraversării auto adiacente.

Ionut

Nu înțeleg cum de am reușit să îi șterg lui Daniel mesajul cu filmarea de la Găneasa. Martie 2022 Găneasa.


sharpe

https://www.gds.ro/Actualitate/2022-03-28/grindeanu-ameninta-tirrena-scavi-cu-rezilierea-tronsonul-ii-al-drumului-expres-aproape-gata/

Quote from: GDSMinistrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a venit luni dimineaţă pe Lotul I din Tronsonul II al Drumului Expres Craiova-Pitești.

Acesta, împreună cu constructorul, au declarat că la finalul lunii aprilie vor începe procedurile de recepție a lucrării de le acest lot.

Lotul II de pe Tronsonul II va fi finalizat în mai-iunie.
Ţi-ai dori uneori să fii canibal, nu atât din plăcerea de a-l devora pe cutare sau cutare, cât din aceea de a-l vomita

mirceaeliade

>I-am atenționat că am schimbat cadrul legislativ și, în cazul unei rezilieri, putem să reluăm mult mai rapid proiectele cu alți constructori.

Cred ca citatul asta de la Grindeanul e cel mai important din articolul de sus. Cel putin la nivel declarativ deocamdata, contractantii lenesi pot fi atentionati sa nu se mai astepte la un Chetani2.  Vom vedea cat poate sa stea in picioare amenintarea asta.

daniel321

#6325
Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson 2 UMB Lot2 Pod Peste Raul Olt Si Balta Milcov 26032022


TibiV

Quote from: Ionut on March 28, 2022, 02:30:58 PMNu înțeleg cum de am reușit să îi șterg lui Daniel mesajul cu filmarea de la Găneasa.

Cred ca ai vrut sa furi si sa "tragi pe spuza ta" fo' 10 like-uri...  :lol:
Super filmare!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

daniel321

Bine ca a sters filmarea asa am putut sa imi dau si eu un like :)

snackhunter

Grindeanu a spus ca T2L2 va fi deschis in luna mai-iunie. Din asta intelegem ca al doilea pod cf de la Ganeasa va fi montat sub trafic?

Ionut

Păi e nevoie de 7-8 luni (sau mai bine) dacă al doilea pod nu se face sub trafic.