News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 16 Guests are viewing this topic.

Tony7Y

Pe harta API tronsonul 3 e trecut cu deschidere in 2024. Am vazut si aici postari cu acelasi lucru, cum ca T3 are termen in 2024. De ce?

Contractul a fost semnat in septembrie 2020, nu?
Ar avea ca termen septembrie 2021 proiectarea si septembrie 2023 executia.
AC-ul a fost semnat chiar in martie 2021 dar e treaba lor ca au facut proiectarea mai repede si dpdv contractual probabil pot sa foloseasca lunile ramase pentru executie.

Imi scapa ceva?

oneLess

^ ANTREPRENORUL A CONSTITUIT GARANTIA DE BUNA EXECUTIE, IN CONFORMITATE CU PREVEDRILE CONTRACTUALE, ACEASTA FIIND APROBATA DE CATRE C.N.A.I.R. S.A. IN DATA DE 10.11.2020.

DURATA CONTRACTULUI ESTE DE 156 DE LUNI, DIN CARE:
• 12 LUNI PERIOADA DE PROIECTARE,
• 24 LUNI PERIOADA DE EXECUTIE A LUCRARILOR,
• 120 DE LUNI PERIOADA DE GARANTIE A LUCRARILOR.
INCEPAND CU DATA DE 18.01.2021 A FOST EMIS ORDIN DE INCEPERE.
PAC AVIZAT IN CADRUL CTE IN LUNA MARTIE 2021

Observații pe harta CESTRIN

oneLess

Publicat de Mihai Trăițoiu pe YT în 26.03.2022.

DXx12 Craiova Pitesti Lot 4. Zona: intre Albota și Lunca Corbului (26.03.2022)


daniel321

#6303

JohannDB

  Pe DX 12 în zona Negreni - Jitaru spre Slatina pe portiunile apropiate de DN 65, vezi noaptea multe, multe "luminițe pe câmp"; se lucrează la terasamente și noaptea.
  În schimb, la limita OT/DJ de la zona poreclită "la avioane" (km 21 pe DN 65) spre Craiova, la lumina zilei, ici colo, lucrări de terasare la culei de poduri/podețe, altceva nemișcându-se nimic. La podul peste c.f. de aici lucrările-s părăsite deocamdată, la fel ca și la podul peste DN 65....

Fenrir

Panourile fono din beton sunt hidoase rau, aveti idee daca vor fi vopsite sau acoperite cu ceva?

reed

#6306
^
Cred ca e o alegere perfecta pentru lipsa de mentenanta care le asteapta.

daniel321

#6307
Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot1 UMB DN65 Nod Rutier DC154A Bals Voineasa 26032022
https://www.facebook.com/MNDroneShooting/posts/314502090780768


Europiu

Poate că s-a mai discutat... Ideea de a băga un drum comunal într-o autostradă/drum expres mi se pare foarte proastă.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

oneLess

Trecea pe acolo. Decât să facă o supratraversare în plus ...
E asfaltat de vreo câțiva ani și arată mai bine decât
alte DN-uri. La lățimea lui. Și nu prea mai era nod fără.

Tony7Y

Quote from: oneLess on March 26, 2022, 11:39:28 PM^ ANTREPRENORUL A CONSTITUIT GARANTIA DE BUNA EXECUTIE, IN CONFORMITATE CU PREVEDRILE CONTRACTUALE, ACEASTA FIIND APROBATA DE CATRE C.N.A.I.R. S.A. IN DATA DE 10.11.2020.

DURATA CONTRACTULUI ESTE DE 156 DE LUNI, DIN CARE:
• 12 LUNI PERIOADA DE PROIECTARE,
• 24 LUNI PERIOADA DE EXECUTIE A LUCRARILOR,
• 120 DE LUNI PERIOADA DE GARANTIE A LUCRARILOR.
INCEPAND CU DATA DE 18.01.2021 A FOST EMIS ORDIN DE INCEPERE.
PAC AVIZAT IN CADRUL CTE IN LUNA MARTIE 2021

Observații pe harta CESTRIN

^ Thanks.

Daca termenul de finalizare e 18.01.2024, atunci tot pe finalul lui 2023 (1 decembrie?) ar trebui sa vedem deschiderea. La inceputul lui ianuarie probabil o sa aibe pauza oricum.

hefaistos

O sa fie gata cand o sa fie.
Daca la inceputul lui 2021 era previzibila tranzitia resurselor de la centura Bacau la DEx12 T2 si in paralel formarea unei noi echipe pe A3, acum lucrurile  sunt mai complexe.
Resursele de pe T2 nu au plecat pur si simplu pe T3 si T4, ele s-au impartin si catre A0N T2 si catre Galati Braila (cel putin asa mi se pare). Deci nestiind exact ce si cat a pastrat e greu de apreciat daca UMB mai trage vitejeste sa termine lucari in avans. Aparent nu, vor merge spre finalizare la termenele contractuale.
T3 fiind insa avansat din toate punctele de vedere (si terasemente si lucrari de arta) s-ar putea sa vedem asfaltari in vara si posibila deschidere decembrie a.c sau primavara viitoare.   
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

oneLess

A fost actualizată harta CESTRIN vineri la ora 13.23.
NU sunt modificări la procentele de execuție pentru niciun segment din DEx12.

SniperGuy

#6313
^^Nu stiu daca procentele afisate pe un site sunt mai elocvente decat imaginile postate de colegii de forum; sau poate consideri imaginile trucate...

Eu cel putin vad schimbari de la o saptamana la alta, indeosebi in ultima saptamana.

Va multumesc pentru filmari si poze, dragi colegi!

LE: @oneLess, scuze pentru hate-ul gratuit. Intelesesem cu totul altceva din ceea ce ai scris.

survola

Așa este.
La Olteț mi se pare avansul cel mai frumos.