DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

fulger nc

La greutatile pe care le misca , nici nu are cum sa se miste repede.
Nu ca nu ar putea , ci ca nu e recomandat , ca ar putea face balans. Plus , ca miscarea de translatie , mie mi se pare ca e asigurata prin "scurtarea" diferentiata a cablurilor. Si in conditiile astea e necesar sa controleze foarte precis tensiunea in cabluri.
Orice dezechilibrare , duce la descontrolarea maselor.
Nu e ca la o macara , unde tensiunea e doar in , brat , sau cablul principal. Si care , odata intins , tensionat pe prima portiune a cursei , nu mai pune probleme.

Radu Aramă

Încep prin a vă mulțumi pentru laude, încerc să dau totul pentru acest proiect, sper să am șansa să-l duc la bun sfârșit!

Ridicarea este intradevăr lentă, pe de o parte e clar că acum se fac probe și se stabilesc parametrii de lucru (mă raportez la ridicarea grinzilor din decembrie când prima a durat 2 ore și a 4a cam 30 - 40 de minute) însă factorul limitator este capacitatea de a duce modulele la șantier, mă îndoiesc că la șantierul naval se poate încărca mai mult de o barjă pe zi deci ritmul ar fi de 2 module / zi. Probabil că foarte rar vor exista ambele barje încărcate simultan (cum este acum, de ex) și se va trage zi/noapte să se mai reducă din decalajul acumulat față de programul inițial. Aici a bătut și bate și acum foarte tare vântul și prognoza spune că situația va continua.

Vedem ce-o mai fi!  :)

Radu Aramă

Mulțumiri acelora care mă urmăresc pe youtube!




Skynick

Elementele trebuie sa se ridice simultan pe malurile opuse?

danutzu_1069


Raducu Popa

Un scurt rezumat al zilei de ieri:

Raducu Popa

Si un mic timelapse:

TibiV

Superbe filmari!
:cheers:

Daca cineva se intreba de ce este atat de scump un pod suspendat, cred ca s-a lamurit....
(Mai frate, ce super trailer au adus pentru transportul sectiunilor de tablier...  :o )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Radu Aramă

^^^ Chestiile alea sunt comune în șantierele navale, am și eu unul într-un clip din Vard, ideea e că se pot și "combina" să care dublu (cu o singură comandă). Cred că și cel de la Pod (eu l-am văzut doar pe cel de pe malul brăilean) este tot dublu.  8) Se și ridică!  :lol:

Ionut

@TibiV
Zici de SPMT? Self-Propelled Modular Transporter? Sunt chestii comune. SpaceX transportă rachete cu ele (și tot felul de chestii mari). Se pot lega între ele în multe feluri, sunt foarte versatile.

Cred ca Vard are Saracens.

Radu Aramă

Sarens și Fagioli am văzut eu, oricum sunt destul de multe în Vard.




Ionut

Sarens da, scuze, la ei mă refeream. Și Fagioli sunt populare. Americanii au și multe Mammoet.

Pentru cei care nu știu, jucăriile astea sunt controlate dintr-un joystick remote (fără fir) de un operator. De-asta nu vedeți cabină. Operatorul stă pe SPMT sau merge pe lângă el pur și simplu.

Radu Aramă

^^^Ionuț, unele au cabină! Și cu ocazia asta am găsit tipul trei de transportor de la Vard.  :lol: