Constructori, proiectanti si consultanti din Romania si din lume

Started by Ionut, February 19, 2015, 10:36:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Situația la final de 2021 la CNAIR pe proiecte:

UMB: 1,53 miliarde lei
Astaldi: 560 milioane
Alarko: 500 milioane
Porr: 340 milioane
Aktor: 290 milioane
Strabag: 215 milioane
TS: 150 milioane
Itinera: 145 milioane
Pizzarotti: 85 milioane
Trameco: 80 milioane
Nurol: 75 milioane

razvan96

Eu as spune ca sunt sanse ca Astaldi sa mai factureze saptamana viitoare, pe ambele proiecte mari. De asemenea Trameco. Ceilalti putin probabil.

Oricum, se vede cresterea in continuare. Sub 2 miliarde in 2019, peste 3,5 in 2020 si aproape 5 anul asta. Trendul e bun.

mirceaeliade

poate imi lipseste ceva, dar topul asta impreuna insumeaza puting SUB 4 mld.  ceilalti din afara topului insumeaza numai ei aproape un mld?

razvan96

Mie mi-au dat 1,65 miliarde la UMB si SA&PE si 657 de milioane la Astaldi, de exemplu. Deci ambele pe plus. De aici vine o parte din diferență.

horatiu.cosma

Vezi că pe Rogop sunt niste dubluri, nu s-au plătit ambele.

razvan96

Corect, am plecat de la premisa ca orice dublura e stornata, dar nu e mereu asa :D. Deci ar mai fi destul de mult pana la facturi totale de 5 miliarde.

horatiu.cosma


elphax


horatiu.cosma

Superb. Cu astfel de povești de succes de creștere organică, cu bune, cu rele, cu experiență câștigată în ani se construiește o industrie. Statul trebuie să pună banii an de an, să își facă treaba administrativă, rezolvat birocrație, urgentat proceduri de expropriere, utilități, licitații, avize, că atunci autostrăzile încep să se facă. Altfel nu prea merge, cu măsuri populiste și creșteri artificiale.

GIV

https://www.economica.net/guvernul-infiinteaza-registrul-unic-al-utilajelor-pentru-a-se-feri-de-tepari-la-licitatii-de-autostrazi-si-cale-ferata_551923.html

Guvernul înființează Registrul unic al utilajelor, pentru a se feri de țepari la licitații de autostrăzi și cale ferată

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) propune înființarea Registrului unic al utilajelor și echipamentelor, pentru a fi asigurată o cât mai mare transparență în cazul licitațiilor privind realizarea de investiții în infrastructură, potrivit șefului instituției, Sorin Grindeanu.

ce gluma  buna...
imi amintesc de cele 4(cred) instalatii de foraj care au fost declarate pe mai multe contracte de SF.  si asta nu de mult timp

tom_sawyer

^
Proiectul de Hotărâre a Guvernului pentru aprobarea înființării Registrului unic al utilajelor și echipamentelor, în domeniul proiectelor de infrastructură de interes național, precum și a metodologiei de utilizare

Prin art. X din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 114/2020 privind modificarea şi completarea unor acte normative cu impact în domeniul achiziţiilor publice, legiuitorul a instituit obligația, ca, la propunerea Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, să fie aprobat prin Hotărâre a Guvernului mecanismul pentru crearea şi utilizarea bazei de date cu utilaje şi echipamente de care pot dispune operatorii economici care desfăşoară activităţi în domeniul proiectelor de infrastructură, în vederea participării la procedurile de achiziţii publice.

Prin prezentul proiect de act normativ, se propune:

   1. Aprobarea înființării Registrului unic al utilajelor și echipamentelor, în domeniul proiectelor de infrastructură de interes național
   2. Aprobarea metodologiei de utilizare și menținere a Registrului unic al utilajelor și echipamentelor, conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

MT

GIV

Quote from: bogdan.stroe on February 03, 2022, 01:05:54 PM
Ma intreb cum se descurca ceilalti constructori cu forta de munca.

pai uita-te la UMB cum se descurca, ei angajeaza "vietnamezi" autohtoni. si nu putini...

GIV

Quote from: pentium10 on February 15, 2022, 04:09:13 PM
deci ne trezim cu TRAMECO castigator pe al treilea lot de autostrada

sper sa faca surpriza, ca daca nu, e vai de noi

care ar fi loturile pe care le-a castigat nea Beni pana acum, avand in vedere ca  pe 15 februarie colegul a scris de 3 loturi si azi a mai fost desemnat pe inca unul? ca mie nu mi ies la socoteala 4

TEO73H11

Primul lot e Biharia -Chiribis,al doilea ar fi după reevaluare Chiribis-Suplacu, ar treilea ar fi tot pe A3 Câmpia Turzii-Chetani iar al patrulea cel adjudecat pe A7.