News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Quest

#44550
Lucian Sova astazi in vizita pe LD3 & LD4. Despre licitarea tunelurilor de pe LD2, Comsa & LD3, Centura Bacau, etc.



Legat de LD2 Sector E (tunelurile):
"Compania de drumuri pregateste documentatia pentru a respecta Acordul de Mediu dat. Nu mai asteptam alte modificari ale Acordului de Mediu. Am asteptari de la Companie ca in cursul acestui an sa scoata pe SEAP si licitarea acelui segment asa zis E."

Deci la Companie au asteptat pina acum ca Bruxelles-ul sa bata in retragere pe chestiunea AM cu tuneluri, si sa accepte la Holdea deblee cu adincime de 45 m, cit un bloc de 16 etaje ??

https://www.opiniatimisoarei.ro/cea-mai-scumpa-bucata-de-autostrada-din-romania-aflata-in-timis-intr-o-noua-etapa-anuntul-ministrului-demisionar-al-transporturilor/29/11/2018
Common sense will get you far !

cristi5

#44551
https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2714220705470442/

La minutul 4:25 ministrul ne arata ca habar nu are unde e Holdea si ce rol are.

Quote
4:25 LS: practic ăăă va putea fi folosită toata bucata asta? Sau undeee...[arata spre mijlocul lotului] vor descarca?
4:32 [reprezentantul Comsa arata ca se va folosi tot lotul de la Ilia la Holdea]
4:37 LS: [arata spre Holdea] a, aici? Pai cam, gata!

Credea ca se va da in circulatie doar o parte din lot! Probabil a fost dezinformat de CNAIR.

Ce nu inteleg este: de ce nu ii spun oamenii de la Comsa ca inca asteapta atribuirea bretelei pt care au concurat singuri?

horatiu.cosma

^
Au zis cei de la Comsa că nu mai sunt probleme financiare, ceea ce cred că e fals. Holdea încă nu e semnat, ecoductul 2 încă nu e adiționat, deci cam sunt probleme financiare. Aștept primul constructor curajos care să dea de pământ cu CNAIR-ul de față cu presa.

dr4qul4

QuoteNu mai asteptam alte modificari ale Acordului de Mediu
Oare cat s-o fi batut cu CNAIR pt acest lucru?
Este cam prost informat pe unele subiecte, dar aici e si vina contructorilor care tac sau il induc in eroare, doar pt a nu-i supara pe cei responsabili.
Ii recomand viitorului ministru al transporturilor sa ia un consilier de la una din ONG-urile de infrastructura. Sau macar sa-l adauge la contacte si sa-l mai intrebe cate ceva din cand in cand.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

^
Nu aș fi așa de convins că epopeea tunelurilor de pe LD2 s-a încheiat. Posibil ca Neaga să îi fi servit la Șova o ultimă serie de gogoși legat de lansarea licitației pentru tunele, așa, de final de mandat. Declarativ, se pot face că lucrează la o documentație de licitație până pleacă Șova, după care să înceapă propaganda cu urși și unicorni la următorul ministru. One down, n more to go.

cristi5

#44555
Quote from: horatiu.cosma on November 29, 2018, 11:41:52 PM
Nu aș fi așa de convins că epopeea tunelurilor de pe LD2 s-a încheiat. Posibil ca Neaga să îi fi servit la Șova o ultimă serie de gogoși legat de lansarea licitației pentru tunele, așa, de final de mandat.

Exact, si eu cred ca daca urmatorul ministru nu e 100% pt tuneluri, nu se va intampla nimic.

Daca noul ministrul nu are nicio parere, CNAIR ii va forma rapid o parere care e comoda pt ei. Adica sa nu se intample nimic, ca ei nu au SF, nu au baza pe care sa liciteze. Sunt chiaf f curios, ce vor urca pe SEAP daca chiar se ajunge la licitatie.

Daca noul ministrul va fi pe linia partidului, cum ca acolo nu e picior de urs, poate vor incerca o schimbare de AM.

In ambele cazuri lucrurile vor trena cativa ani, apoi va veni LSova si va zice: vedeti, daca mai ramaneam o luna ministru, as fi licitat deja tunelurile in 2018.

Cand esti "lame duck" poti sa promiti orice (gen licitatie tuneluri), poti sa lauzi relaxat constructorii ca uite ce bine au muncit dupa ce i-ai biciuit, etc. Adica exact ce a facut Sova azi.

ghrt

Ştim deja propunerea pt următorul ministru.
Problema reală e la CNAIR.
Cont (aproape) inactiv.

cristi5

Tocmai, problema e la politic. Parerea mea e ca fara politic nu se va lua decizia de licitat tunel sau schimbat AM.

In acest context, o schimbare de ministru acum vine cum nu se poate mai prost pt LD2E.

ciprebbe

Pt ca e cel mai citit topic, azi e ultima zi pt cei care doresc sa sustina campania

Drona #3 pentru API

Ajutați-ne să mărim flota aeriană API la 3 aparate cu care să putem monitoriza toate șantierele de infrastructură ale României!



Pentru 2019 dorim să achiziționăm o dronă nouă pentru partea de sud a țării! Prima noastră dronă (cumpărată în 2015) începe să dea semne de oboseală și ne face viața grea pe șantiere mai lungi de câțiva kilometri.



Cu ajutorul vostru API va avea ochi peste tot!

LINK: https://www.leetchi.com/c/drona-3-pentru-api

Multumim tuturor.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexandruduma

#44559

alexandruduma

#44560

alexandruduma

#44561

ciprebbe

Zi de sarbatoare, nu se lucreaza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Chiar daca nu se lucreaza la lilieci, e interesant de vazut cum arata dealul pe vreme frumoasa, vad ca e soare. :) Multumim pentru efort! :cheers:

danutzu_1069

La Holdea e foarte clar ca profileaza si breteaua... Se vede frumos taluzul in ultima poza.
(cred ca asta a fost.... scopul pozei)