News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

On The Road

Bogdan_Cluj

Quote from: dr4qul4 on February 15, 2018, 05:09:57 PM
... ar putea sa o faca, dar la fel de bine si Ceaussescu putea, neavand costuri cu forta de munca. Daca din martie vedem 1000 de muncitori si peste 200  de utilaje pe ST2, atunci va termina si Aktor.

Banuiesc ca vorbesti cu ghilimelele de rigoare ca nu avea costuri cu forta de munca. AVEA, doar ca nu ii pasa cat costa, pentru ca bugetul STATULUI era unul mare si odata ce ziceau ca vor sa faca ceva, faceau, indiferent de costuri (atat materiale cat si umane). Si Aktor daca ar avea un buget imens ar putea sa bage multi oameni si sa termine, dar fiindca asa s-a licitat, asa se face. La fel si autoritatile curente, daca isi doreacu cu orice pret sa se termine o lucrare foarte repede, isi vedeau de birocratie si puneau si in contract ca lucrarea trebuie sa se termine in maxim ... x luni.

Comparativ, costurile cu forta de munca in comunism au fost chiar mai mari datorita ineficientei, tocmai de aceea comunismul a clacat si a facut implozie, nu datorita faptului ca "nu aveau costuri cu forta de munca" :)))).

Dar inteleg ce vrei sa zici, ca fara foarte-foarte multi oameni si utilaje (si cu alea este incert, nu stiu daca podurile se pot termina) se poate face in timp mai restrans.


Dar ca sa ajung la ce vroiam sa intreb: se pot termina cele doua poduri in 10 luni? Din ce am vazut cel de langa Aiud are doar pe o parte ceva incipient inceput, pe cealalta nu s-a facut (aproape) nimic. Se poate termina nodul de la Teius cu toate lucrarile de arta de acolo (ceva pod peste o vale si peste CFR).

Bulwyn

Quote from: horatiu.cosma on February 15, 2018, 02:46:38 PM
Dacă informațiile dinspre lotul 4 nu sunt chiar pozitive pentru azi, vine totuși un vânticel călduț dinspre Sebeș care mai echilibrează situația  :D.
Vine AC pt nodul Sebes? :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


lupualb

Stau in coloana pe DN vis a vis de manastirea Dumbrava. In fata este un accident grav. Coloana deja are mai mult de 2 km si se mareste cu fiecare minut. Astazi e al doilea accident in urma caruia am stat in coloana. Primul a fost un accident soldat cu un mort. Acesta sper sa nu fie asa grav. Pe DN e mare agitatie, singura A10 curge de la Turda spre Aiud linistita, adormita in intuneric. Oare in cninr exista si constiinta?

Ionut

Unde e mai exact manastirea asta? E cea din apropiere de alunecare/Stejeris? Cand si unde a fost accident cu un mort?!

Ionut

Nevermind. Am gasit singur. Este exact in zona in care credeam. Este langa lotul 4. RUSINE.

#FărăResponsabilitate #FărăConștiință



Ce frumos se vede semnul de accesul interzis pe A10. Si langa accidentul. Genial. De pus in rama.

lupualb

Manastirea Dumbrava este in locul cu alunecarea de teren, acolo la sediul CIC. Primul accident a fost la iesirea din Satu Mare aproape de aeroport. Sper sa nu vada nimeni ceea ce am vazut acolo. Al doilea accident a fost intre iesire CIC si Unire. Aici un Audi a intrat intr-un tir. Dupa pagube nu cred ca accidentul a fost cu raniti grav. Totusi tirurile au fost tinute pe loc si doar masinile mici au fost lasate sa plece. Coloana este uriasa!

voicul


@Ionut: sau de pus pe FB si in comunicat.
Cu fraze: multumim CNAIR pentru aceaste evenimente. Nu reusim fara tine!

Ionut

Vom pune comunicat. Si mai incercam o chestie. Sa vedem daca ne iese.

NGC

Quote from: Bulwyn on February 15, 2018, 05:49:07 PM
Quote from: horatiu.cosma on February 15, 2018, 02:46:38 PM
Dacă informațiile dinspre lotul 4 nu sunt chiar pozitive pentru azi, vine totuși un vânticel călduț dinspre Sebeș care mai echilibrează situația  :D.
Vine AC pt nodul Sebes? :D

Vine.

Ionut

Stai cu ochii pe MT, sa ne spui te rog cand iese, vreau sa notez exact data. Nodul teoretic trebuie sa fie gata in 18 luni. Parca asa tin minte. Zic bine? :)

ddfab

pe lotul 1, langa lacram, la pasajul dn 1 peste autostrada, trag zi lumina. fotografii facute in jurul orei 18, aproape pe intuneric... o bila alba pentru ei...








Daniel_I

#9732
Quote from: Ionut on February 16, 2018, 06:38:01 AM
Nodul teoretic trebuie sa fie gata in 18 luni. Parca asa tin minte. Zic bine? :)
Asa retin si eu, 18 luni de la AC. Tin minte pentru ca ne miram cu totii atunci, de ce estimeaza ca le va lua asa mult sa faca DOAR nodul rutier...
@ddfab Asa e, lucreaza bine la giratoriul Lancram, nici nu au cum sa faca altfel, sunt monitorizati zilnic :D
On The Road

ciprebbe

ST3 si ST4 sunt gata si apte traficului. Venim si cu dovada. #faptesinuvorbe.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

AC-ul la Sebeș: http://mt.gov.ro/web14/documente/interes-public/autorizatii/2018/08/AC%2008-2018.pdf

75 de milioane, 18 luni termen, conform autorizației. În mod normal, la finalul lui 2019 ar trebui să fie gata. Dar să nu uităm un element extrem de important: există o documentație de exproprieri suplimentare pentru nodul Sebeș pe circuit, în stadiu incipient (vreo 5 hectare de teren). Din experiența ultimului an, ar putea dura câteva luni bune până să treacă de guvern și mă aștept de la Pizzarotti să se agațe de acest aspect.