Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zuma80

Eu cred ca rolul lor este de incetinire la supratraversare, si cred ca este cel mai bun aspect introducerea acestor "S" avand in vedere ce soferi avem in special pe linii drepte. Este de ajuns unul sa piarda controlul sa ajunga pe corpul autostrazii si deznodamantul o sa-l vedem la stiri.
Pentru A6!

AlinC

ST2, zona alunecarii de teren la Oiejdea:


AlinC

#26402
ST2, nodul rutier Teius:


danutzu_1069

#26403
Parca misca cam greu la Teiuș...
Se cam chinuie cu ultimi metrii...

hefaistos

Asa s-au chinuit de vreo 5 ani. Sa speram ca țin totuși ritmul din vara asta și termina în octombrie. Mai ales ca utilajele de mutat pământ sunt "arvunite" pe A0.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

yetiman

Numai uitandu-ma pe filmarile de pe A10, eu nu i-as mai admite pe aktori la nici o licitatie de drumuri.
Tot timpul au mers 2 pasi inainte si unul inapoi. Acum vad ca decoperteaza la Teius unde abia zilele trecute au pus balast. Nu un strat mare, e adevarat, dar oricum....

In plus, pe mine ma apuca durerea de cap cand vad cat de dezastruos lucreaza.
In multe locuri s-au apucat de rigole, au facut jumatate si apoi au abandonat si s-au mutat in alta parte. Tot aici la Teius, se vede clar la banda de urcare Teius-Alba cum au crescut buruienile in santul pregatit pentru rigole. Si iar vor trebui sa decoperteze (ca doar nu vor turna betonul direct pe buruieni.

Si exemplele sunt nenumarate...

PS: Eu nu i-as angaja nici sa-mi faca un cotet in fundul curtii.....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Tudor99


Sâncrai ST2

Teiuș ST2

Oiejdea ST2

Tiberiu Deliceanu

Adisan

#26407

rocklee

#26408
flmare complea lotul 2 SBES TURDA ...

https://www.youtube.com/watch?v=j4qHtBthIq8&ab_channel=TiberiuDeliceanu

TIBERIU DELICEANU... 8)

Marius

Quote from: yetiman on August 28, 2021, 06:58:57 PM
...
Tot timpul au mers 2 pasi inainte si unul inapoi. Acum vad ca decoperteaza la Teius unde abia zilele trecute au pus balast. Nu un strat mare, e adevarat, dar oricum....
...
PS: Eu nu i-as angaja nici sa-mi faca un cotet in fundul curtii.....

@Yetiman: si eu am avut aceeasi impresie, cum ca ar decoperta. Insa cred ca au folosit sensul Turda-Sebes ca sa pregateasca amestecul cu durosol. Urmele si praful alb ma determina sa cred asta.
Poate confirma cineva?

Referitor la cotet, nu cred ca au capacitatea de proiectare, eventual cu expropiere pe la vecini  :D

danvoicu

Sa dea draq daca astia nu stiu sa proiecteze decat drumuri SERPUITE, strambe, complicate cand nu e cazul, sa aduca cat mai multe prejudicii celor care locuiesc in jurul acestor drumuri, sa incurce in loc sa descurce, etc. Eu am invatat in scoala aia de acum 35 de ani ca se faceau niste calcule(pret cat mai mic, cat mai simplu si daca se poate si estetic). Astea n-au legatura cu nimic de bun simt.

danvoicu

Dupa calitatea lor profesionala  cred ca ar fi ales solutia sa treaca prin curtea omului, sa-l pricopseasca pe om cu 2 terenuri in loc de unul.
Personal nu inteleg sub nici o forma si nici nu admit explicatii la astfel de decizii. Macar de ar fi rare, dar sunt prea multe.

danvoicu

Iar chestia aia cu trebuie sa fie concurenta e iar idioata. NUUUUUU! Orice firma trebuie sa respecte conditia de ONORABILITATE! Nu o respecti iti pierzi dreptul de a contesta eliminarea de la licitatii. Adica tu iti bati joc de o lucrare si mai mult, de o tara intreaga, si pe urma invoci drepturi. Dar obligatiile unde sunt. Obligatiile intodeauna inaintea drepturilor.Mai intai sa demonstrezi ca iti respecti obligatiile iar prin acestea sa ti castigi drepturile.

nicolaem

#26413
Care e termenul legal dupa care pot curge penalitati de intarziere pentru pizzari si actori?

La unii era in toamna parca.
Stiu ca razbunarea nu e ceva frumos, dar dupa ce parcurgi drumul asta in timpul saptamanii parca vrei razbunare.


IonutP

Câți km mai au de asfaltat pe lotul 2?