Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

O sa fie half-profile?
Nu m-ar mira sa dea drumul pana in nod-ul de la Teius. Ar fi bine si asa ca se scapa de 2 orase, dar ...

Ca in Romania: dupa ce vedem ce iese o sa stim si noi, ca inainte avem doar presupuneri si ghicit.

calino

Nu se poate muta autostrada 10 metri mai departe de zidul de piloti forati?

stangabriel

Mai bine zis, nu se mai poate. Din plan, vad ca se excaveaza mai mult fata de prima solutie cu zid. Cauta sa fie cel mai ieftin.

RaduC

#25023
Unde vedeți voi half profile?
Excaveaza pentru a scădea forțele de apăsare pe zidul de deasupra. Ancorează fața pantei excavate pentru că prafurile din zona n-au coeziune.

Este cea mai ieftină și simplă soluție inginereasca pentru problema lor: zidul tău nu e capabil sa susțină încărcături pentru cale l-ai construit pentru ca nu ai luat în calcul forțele datorate presiunii hidroststice? Nu-i bai, scade încărcătura

Plus ca instalează câte 2 respectiv 3 seturi de ancore noi și le scot pe alea vechi. Cel puțin la zidul de sus ancorele vechi vin scoase odată cu materialul excavat, deci canci material în care sa fie ancorate.

carutasul

cred că se referă la faptul că ar putea da inițial în trafic partea mai depărtată de lucrare, ca să se poată desfășura. Totuși eu cred că dacă lucrează serios se poate implementa până în toamnă, că nu e chiar așa de mult, e o porțiune destul de scurtă...

Ionut

Cam asa se aude... half profile pe la final de vara. Luati cu sare.

naivu

Daca, din diverse motive, nu reusesc sa termine pana in toamna, mai degraba ii vad dand in circulatie half-profile decat sa mai lase sectiuni necirculabile! Presiunea publica si politica pt un ST continuu e mult prea mare.

dargauda

Presiune publica este dar publicul nui intereseaza :lol: cand sint vorba de bani multi,daca erau interesati de presiunea publica terminau de mult.Iar referitor la presiunea politica nu exista doar din 4 in 4 ani de alegeri si atat ;) . Vorba noastra" daca nui lege,si tocmeala ai buna"

vladioan_bv

Quote from: vladioan_bv on April 26, 2021, 07:29:55 PM
oare sa ma risc la un pariu ca pe a10 nu se va deschide circulatia de integral la sfarsit de 2021?  ???

ia uite, as fi castigat pariul....

naivu

^^Sa inteleg ca-l banuiesti pe actualul ministru de la transporturi ca, daca lotul Aktor nu va fi circulabil in toamna, se va uita in alta parte pt ca nu sunt alegeri mai devreme de 2024?  O:-)

pbh

ei no! Cum s-ar zice prin Ardeal, naivu(le) ;)

dargauda


interesantul

Pod-umputua=pod etc la nesfarsit :) de cateva ori, cred ca in juma de an de la darea in folosinta va fi un traseu teste de amortizoare si suspensii ideal pe care orice constructor de autovehicole si-l doreste...
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

Sorinus

Nu prea arata a lot ce se va deschide in urmatoarele 6 luni (bazat pe ce am vazut pe alte santiere).

TibiV

Este de remarcat ca au reusit sa pun (in sfersit!) pe pozitie acele tuburi din otel ale podetului metalic tubular de langa pasajul peste DN14B...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)