Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alinuttt

Probabil așa vor duce până la fine. Macar de ar termina așa.

Granata06

Sunt curios de unde vor aduce aktorii umpluturile pentru terasamente la pasajele peste autostrada. Sunt aproape 0 la capitolul acesta, iar cantiatile sunt imense avand in vedere ca umpluturi din deblee nu mai au.

florin74

De unde au adus si pana acum - de anul trecut aduc, de cand a intrat Marcu. Ce au avut pe amplasament l-au folosit ei in 2018 si prima parte din 2019. De undeva de langa Teius (atat de la intrarea dinspre Alba, cat si de la iesirea spre Aiud) pe partea dinspre Apuseni.

Stefan01

#17643
Are dreptate Florin.
De la Cariera Jidovu a celor de la Elis Pavaje banuiesc (nu sunt sigur 100 %) ca aduc agregate, aflata in apropiere de Patrangeni si Zlatna. O gasiti aici. Si inca ceva : nu cred ca anul acesta mai aduc din zona Zlatnei.
Celalat punct de unde aduc este cariera de la Geomal, in apropiere de Teius. O gasiti aici.

voicul

Cam departe sa o aduca de la Zlatna - sunt cam 100 de km dus intors pana in Teiusi.
Daca ar face Aktor tersamentul, nu m-ar surprinde, dar asa cu Marcu, cred ca ii intereseaza ce si cati bani baga in proiectul asta.

Aiud.dan

#17645
De la Tibru este adus materialul pentru terasament,are o tenta foarte usor roscat ,sau mai bine zis e mai inchis la culoare si se compacteaza foarte bine.

florin74

^Dinspre Zlatna cred ca au adus pentru blocaj, la podetele inundate de panza freatica.

horatiu.cosma

Nu prea au fost terasamente din sapaturile din debleele autostrăzii, cam tot terenul ăla din lunca Mureșului e "horseshit" (expresie folosita in 2016 de un grec șef de șantier). Nici măcar pentru pământ vegetal nu e bun).

Ionut

API pe Facebook

Cei de la Ziarul Unirea au făcut săptămâna trecută mai multe filmări aeriene de pe Autostrada A10 Sebeș-Turda.

Cele mai spectaculoase imagini sunt de pe lotul 2, acolo unde principalii subcontractori ai grecilor de la Aktor (Marcu - terasamente și Retter - structuri) sunt foarte bine mobilizați. Din păcate, nu putem spune la fel despre antreprenorul general.

În câteva zile grinzile metalice ale podului peste Mureș de la Rădești au fost ridicate de Retter cu macaralele celor de la Deme (video: ), săptămâna viitoare venind rândul grinzilor altor structuri.

Pe tronsonul 1 lucrurile nu stau deloc bine. O filmare completă (link: ) arată o mobilizare mediocră în punctele nevralgice: nodurile Sebeș și Alba Iulia Nord. Vedem același ritm jalnic cu care italienii de la Pizzarotti ne-au obișnuit, luându-le, de exemplu, peste doi ani de zile să "termine" podul peste Mureș (fără asfalt).

Deși teoretic cei 17 km ar putea fi gata în decembrie 2020 și s-ar putea inaugura traficul pe bretelele scurte din nodul Sebeș, nu va fi posibil la viteza de execuție actuală!

30 noiembrie 2020, termenul de finalizare asumat recent de către constructori, este complet nerealist pe primul lot și practic imposibil pe cel de-al doilea, în condițiile blocajelor existente de ordin birocratic (stâlpi electrici la Alba Iulia Nord și Teiuș) și tehnic, în speță mobilizarea Pizzarotti și a Aktor.

AkaManah

Astazi s-au ridicat grinzile pentru DJ La Sancrai. La 3, pe o ploaie destul de puternica continuau sa sudeze. Toate grinzile sunt sus. Deme, rock!

dorum

Deme rock, pt ca pt ei time is money...

alexV

Quote from: alinuttt on April 14, 2020, 03:47:35 PM
Probabil așa vor duce până la fine. Macar de ar termina așa.

Aici vroiam sa ajung si eu, cand am intrebat mai demult pe forum cine are asfaltul pe acest lot. Raspuns: Aktor.  Ca structurile pot fi gata anul asta, si terasamentele la fel. Dar ramane Aktor cu grinzile cazute, cu stratul de stabilizat care s-a cam destabilizat, cu asfalt, parapete, marcaje si becuri.

jaston

Am inteles ca trebuie relocate firele de la Alba Iulia Nord, dar la nodul Sebes ce-i impiedica sa nu lucreze?

alinuttt

Rămane de văzut dacă balastul va fi frezat pe l2 sau vor pune direct primul strat de asfalt peste cel de anul trecut.

Dominik

#17654
Cine va construi cele 4 pile lipsa de la Sancrai ?? Ar merge mult mai repede sa le faca Retter, daca tot ei ridica grinzile metalice.
You're in Steelers Country