Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

JohannDB

GAME OVER! Ninge...... Concluzia : "see you in the spring !!!!!! "...........................

dragos76

Se încălzește săptămâna ce vine. Cel puțin la structuri și relocările de utilități (care mai sunt) se mai poate lucra. Dacă se vrea :)

carutasul

Dar desigur se aplică și proverbul cu porcul și ajunul :)

ddfab

pe L1,la paraul iovului, la armarea culeii supratraversarii se lucreaza( vreo 10 fierari), la fel si pe deal, in zona unde s-au executat foraje. in zona unde s-a forat(probabil pentru relocare stalpi inalta) s-a turnat betonul in foraje.
pe L2, in zona dealului oiejdea, ceva miscare deasupra acelor ziduri de sprijin.
cam asta se vede din DN intre Alba si Oiejdea.

danutzu_1069

10 fierari???  :shocking: :shocking:
Pai asta este un record absolut!!
Pe podul mare de peste Mures erau doar 3 - 4 fierari... cat sa intre intr-un microbuz...

ddfab

^ ce microbuz!!! intr-un Logan!... :lol:

horatiu.cosma

Sunt cei de la Baxcom la armare la Alba Nord. Pe langa ce a zis ddfab am mai sesizat ceva miscare de basculante pe aliniament intre Beldiu si Teius, plus ceva basculante iesind in DN1 dinspre organizarea de la Beldiu si facand dreapta imediat inainte de Teius. Nu sunt sigur daca era Marcu sau nu. Incredibil cat a ridicat Marcu umpluturile in doar cateva saptamani. Si in curba de la Oiejdea sunt aproape sus. Daca ii lasa Aktor sa lucreze, anul asta terminau toata umplutura pe autostrada mai putin zona nodului Teius si devierea DN1 la Oiejdea. Probabil nu erau pregatiti pentru ritmul asta si au zis sa ii aktoriceasca si pe Marcu.

survola

Quote from: carutasul on December 03, 2019, 08:02:19 AM
Dar desigur se aplică și proverbul cu porcul și ajunul :)
Poate să nu fie chiar așa, iarna s-a translatat spre martie mai nou, iar decembrie pare să le permită avansarea lucrărilor, dacă vremea de astă-vară nu le-a plăcut.

carutasul

până și încălzirea globală e de partea infrastructurii, numai CNAIR-ul nu și nu :)

ddfab

ce avem noi aici? in dreapta forezei...





dar aici? in centru, plan mai indepartat...



raspuns: fundatiile pentru relocarea stalpilor de inalta... :D

ddfab

asta o pun, chiar daca-i miscata, ca sa vedeti si voi omuletii cu fierul de la culeea nordica, paraul iovului.(din pacate, nu am alta...)


milo1981

#16481
Cateva poze din mers de la nodul cu A1 pe directia Sebes -> Sibiu






autoMinder - aplicație de management a parcului auto

Teo

E imbucurator faptul ca se continua lucrarile la bretelele nodului Sebes, respectiv la nodul Alba Iulia Nord.

Pe cand se programeaza o filmare de final de an a intregului lot?

Raportat la progresul inregistrat, se poate discuta despre o deschidere a lotului I pe finalul anului viitor? macar partiala, pe bretelele scurte? chiar si fara nodul Alba Iulia Sud?


gdaniel

#16483
Ca sa fie deschis nodul Alba-Iulia Nord, ar trebui sa fie terminat viaductul este CF plus supratraversarea DN1.
Acum daca ne gandim cat a durat finalizarea podului peste Mures de la stadiul de pile pana la hidroizolatie (si nu au auns inca acol), sigur nu cred ca sunt in stare sa termine viaductul si supratraversarea DN1 prea repede anul viitor.
Alba-Iulia Sud ramane singura speranta de a deschide ceva pe bretelele scurte, dupa parerea mea..

TibiV

Alba-Iulia Sud este o treaba pe care Astaldi, UMB sau nea Beny o pot termina in trei luni, cu panselute cu tot si cu serbare campeneasca.
Insa cu pizza-boys, poate dura si treisprezece luni...  :(

Bine, daca nu isi face CxxxR treaba birocratica, poate ajunge si la treizeci de luni...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)