[IF] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Ilfov

Started by Goldmund, February 06, 2018, 07:45:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

punktnet

Chiajna se leaga de Giulesti-Sarbi in curand cu un nou drum. De acolo ajungi rapid in Crangasi.
Bun decat deloc.
Just kidding.

paullie

1. Cât de curând?
2. Giulesti-Sârbi pare ca este mare oportunitate de trafic?

punktnet

1, Citat de pe contul facebook al primariei, 7 mai 2020 :
"Vă aducem la cunoștință faptul că lucrările la tronsonul Chiajna - Giulești Sârbi DC21, sunt efectuate în proporție de 90%, urmând a fi terminate după montarea modulelor capetelor de pod și a parapeților metalici pentru delimitarea părții carosabile.

Primăria Chiajna vă dorește o zi frumoasă!!!"

2. Pana se face drumul asta, pe unde mergi de la stadionul Chiajna pana in Crangasi?
Just kidding.

irirat

Postez si eu 3 poze cu acest DC21, care ar lega Chiajna de Giulesti Sarbi (Primaria Chiajna - pagina Facebook)
Ceea ce nu se spune in postare este ca desi e gata 90%, cu restul de 10% sunt ceva probleme, terenul apartinand unei societati private si drumul dinspre Giulesti e blocat cu o bariera.










Powered by API/PUM imgur uploader

Dragosdimitrescu

Ar fi o salvare uriasa pentru a accesa centura si A1 din Giulesti fara a trece pe Virtutii, Uverturii/Iuliu Maniu.

VladyF

Intradevar foarte utila legatura. 
Inteleg ca asa sunt lotizarile facute acolo, ca exista deja drumul si doar il asfalteaza acum dar totusi... ~~ :|




Powered by API/PUM imgur uploader

voicul

Da, drumul exista, parca a fost pusa si o filmare, dar nimeni nu se baga acolo - adica poate doar localnicii.
Asa asfaltat are sanse de tranzit si utilitate mare.

irirat

DC21 (tronsonul Chiajna - Giulești Sârbi), este deschis si circulabil, am parcurs drum duminica dimineata  :D. Este proaspat asfaltat, cu exceptia unei portiuni de 25m, la trecerea peste un canal, unde este pus doar pietris.
A disparut poarta care bloca accesul dinspre Giulesti, exista totusi o ghereta pe carosabil, cu un paznic inauntru dar care n-a avut nimic de obiectat ca am trecut de doua ori prin fata lui



burli


johnny777

13 IULIE 2020 / INFORMARE / DRUMUL COMUNAL 21
Primăria Chiajna vă aduce la cunoștință fapul că pe Drumul Comunal 21, cel care leagă localitatea noastră de București prin cartierul Giulești-Sârbi, s-au efectuat lucrările de trasare a marcajelor rutiere și s-au montat parapeții de protecție ai podului casetat.
DC 21 reprezintă o alternativă la intrarea și ieșirea către capitală, creată în scopul descongestionării traficului rutier din B-dului Iuliu Maniu sau din joncțiunea străzilor 1 Decembrie 1918 din Chiajna cu B-dul Uverturii din sectorul 6.

















Powered by API/PUM imgur uploader

paulmare

A existat si inainte drumul, straduta din Rasadnitei catre DC21, care tine de Giulesti, se cheama "Drumul la Chiajna",
La fel cum exista in Giulesti o strada "Drumul la Rosu"

Hef

Soseaua care leaga D1 de Moara Vlasiei este in reabilitare pana la fundatie. Se scoate tot si se pune alta fundatie.
Am intrebat un politist local care pazea traficul in zona lucrarilor daca vor face si pista de bicicleta daca tot refac soseaua. Mi-a zis ca el asa stie ca ar fi proiectul. Ar fi utila o centura velo pentru agrement in jurul Bucurestiului.

Hef

In Voluntari se vor face urmatoarele lucrari:
- sens giratoriu la intersectia Emil Racovita cu str Elisabeta Lipa (strada cu stadionul)
- sens giratoriu la intersectia Popasului cu Matei Millo
- sens giratoriu la intersectia Matei Millo cu Pinului (in capat, langa padure)
- largire strada Matei Millo

Saptamana asta se voteaza proiectele si bugetele (cu tot cu exproprierile de rigoare)

laurashgeo

Cum adică sa se lărgească Matei Millo? Ai ceva detalii? Ca abia a fost asfaltata săptămânile trecute și în plus are trotuarele minuscule, unde s-a o mai lărgească.
Dar de lărgirea Popasului și începerea lucrărilor la Zimnicea nu știi nimic, ca m-am mutat în zona și ma cam deranjează traficul de pe matei millo.