News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: danutzu_1069 on September 17, 2017, 02:35:22 PM
Acum, la TVR, Ultima editie, cu dir CNAIR, despre autostrazi!!
Este si ex ministrul Noica

Zici ca a fost concurs de cine da mai mult. 2020...nu, chiar 2019.

2019 si chiar si 2020 nu se facea nici pe vremea lui Ceasusescu, fara nici o procedura de licitatie, si mobilizând acolo vreo 10.000 de muncitori.

Si ia auzi...sa folosim Hidroconstructia. Macar nu a mai pomenit pe CCCF si Contransimex si Tunele Brasov.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

cristi5

De Bumbesti-Livezeni au zis? Brigadieri? Santierul Tineretului! Hei-rup?

Dar suntem departe de lopata pe PiSi... Ar trebui mai degraba un hei-rup national la proiectare...

adiarc

2 pasaje am auzit,care m-au si oripilat si a trebuit sa schimb postul....n-am mai rezistat...

1 - "in trecut s-au făcut studii de fezabilitate De calitate...iar acum profitam de ele"....what the f__k??

2 - si altu...".in cateva saptamani vom avem constructor la podul de la Brăila...vom intra in top5 european"
:lol:.....ăștia au nevoie urgenta de medicamente...asta nu mai e minciuna....e dementa curată.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bloem31


Ionut

^ Este o intrebare foarte buna, si noi vrem o recomandare de program de editare video simplu, usor de folosit, pentru ca YouTube Video Editor se inchide acum la finalul lunii (parca).

SB76UFO

Stie cineva de unde pot cumpara din tara coroane cehesti?
"Prostia este eternă și invincibilă"

cezar-mario2012

 De la BCR, dar se face comandă și vine după câteva zile. Presupun că se poate și de la alte bănci.

neobluenet

Eu am cumparat si am vandut la Banca Transilvania, dar tot asa cu "comanda".

alecu26

Quote from: adiarc on September 18, 2017, 09:44:03 AM


1 - "in trecut s-au făcut studii de fezabilitate De calitate...iar acum profitam de ele"....what the f__k??



Adi, cata vreme nu sa executat nimic din zecile si sutele de SF-uri normal ca sunt de calitate. Nu lea testat nimeni. Singurul lucru care le-a fost facut...a fost sa mai fie revizuite fiecare de 2-3 ori.

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

ovideatza

Quote from: voicul on September 16, 2017, 11:53:47 AM


Mi-a mai zis cineva (pe alt forum) ca se plateste fractional. Probabil asta se aplica pentru masini noi sau din afara tarii.

Asta era inainte.
Sunt patit, am vandut in ianuarie si am platit pt tot anul pt ca o detineam la 31.12.2015.
Scrie mare pe un afis la finantele publice Iasi :)



Sent from my iPhone using Tapatalk

panda_no 5

Quote from: SB76UFO on September 18, 2017, 12:36:05 PM
Stie cineva de unde pot cumpara din tara coroane cehesti?

Eu am cumparat de la casa de schimb. ( OK Exchange )
In Cehia poti achita cu euro aproape oriunde chiar si in magazine.
Restul il primesti doar in coronae.

Cristi N

Incearca sa verifici conditiile pe care le ai la contul tau in lei pentru plata in afara tarii cu cardul.

S-ar putea sa fie mai avantajos sa platesti direct cu cardul la comercianti, e mai nasol cand vrei sa cumperi maruntisuri sau sa lasi bacsis la restaurant dar si asta se rezolva pana la urma.  O:-)

cezar-mario2012

#9297
 In Cehia sunt comisioane mari, atât la case de schimb, cât și la bănci. Eu când am fost erau comisioane fixe 5 coroane și 2% din suma schimbată.  Am ieșit mai ieftin cu bani schimbați în România. Cu cardul se merge în felul următor, dacă este de euro se schimbă suma la cursul bănci din Ro ți apoi se schimbă în coroane, dar poate sa fie și de felul următor, se schimbă din euro în lei și apoi în coroane; dacă este în lei se schimbă în euro și apoi în coroane. Oricum pierzi, există și posibilitate să nu accepte carduri sau să nu funcționeze sistemul. Dacă plătești cu euro este cea mai mare țeapă.

AdrianB1

Au mai fost discutii despre carduri si plati in afara tarii, depinde de banca si contractul pe care il ai, eu platesc intotdeauna cu cardul in lei si nu am avut niciodata taxe ciudate sau cursuri de schimb proaste. Oricum in Praga stiu ca schimbul valutar e scump si merita platit cu cardul oriunde se poate, asta inseamna aproape peste tot.

adi

Inca ceva de adaugat, tot din experienta....plata se face la cursul bancii tale din ziua in care se face cererea de debitare de la banca ordonatoare. In momentul platii daca verifici suma luata este la cursul VISA dc ai visa...


Asa ca sumele din momentul platii pot diferinde sumele retrase de pe card cateva zile mai tarziu