News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

Feri

QuoteAutostrada Brașov-Bacău (A13) : CNAIR mai pune încă o lună la întârzierea licitației pentru studiul de fezabilitate. 13 mai, noul termen estimat pentru desemnarea câștigătorului
economedia

dumbravaandrei

Astăzi am văzut o foreză aici (între Scoreiu și Porumbacu). Din păcate fără poze că eram la volan, dar poate trece careva prin zonă...

P3trut

Quote from: Feri on February 23, 2024, 04:58:26 PMBrașov - Făgăraș Cestrin:
QuoteA FOST DEMARATA PROCEDURA DE OBTINERE A ACORDULUI DE MEDIU.
IN CURS DE FINALIZARE STUDIU TOPOGRAFIC.
SE EFECTUEAZA INVESTIGATIILE GEOTEHNICE-STADIUL INVESTIGATIILOR ESTE DE 91 % DIN FORAJELE AFERENTE PROPUNERII FINANCIARE.
IN CURS DE FINALIZARE STUDII ARHEOLOGICE.
MEMORIUL DE MEDIU ESTE IN LUCRU.

Mai stie cineva ceva de Fagaras - Brasov? In februarie la ultima actualizare parea ca mai au putin si incep sa se pregateasca de depunerea proiectului pentru emiterea AM-ului. De atunci, nimic.

mirceaeliade

QuoteMEMORIUL DE MEDIU ESTE IN CURS DE FINALIZARE.
A FOST FINALIZATT STUDIUL TOPOGRAFIC.
SE EFECTUEAZA INVESTIGATIILE GEOTEHNICE-STADIUL INVESTIGATIILOR ESTE DE 92 % DIN FORAJELE AFERENTE PROPUNERII FINANCIARE.
STUDIILE ARHEOLOGICE AU FOST FINALIZATE.

mdragos

OIL in 15.09.2021 pt contract 22 luni SF + 3 luni PT. Daca acuma depun de AM nu stiu daca reusesc sa finalizeze pana la sfarsit 2024 cu tot cu PT.

TeoH9

100% nu se incadreaza

Feri

Quote,,Concernul turcesc lucrează ca un tot unitar"
Potrivit purtătorului de cuvânt al DRDP Brașov, Robert Elekes, o explicație în privința modului alert în care avansează lucrurile pe Autostrada Sibiu–Făgăraș îl reprezintă atribuirea tuturor celor patru loturi de autostradă aceluiași antreprenor - Makyol.

,,S-au mișcat foarte bine antreprenorii turci – înainte să se dea ordinul de începere a activității de proiectare, au și făcut partea de cercetare arheologică, deminarea, studii geotehnice și restul de proiectare care, de obicei, dacă nu se face din timp ocupă și din perioada construcției propriu-zise. Sunt avansați, deci, pe partea de proiectare pe toate tronsoanele. Fiind vorba despre aceeași firmă, în toate cele patru loturi, au devansat graficul. Lucrează ca un tot unitar. Sperăm să devanseze graficul nu doar la proiectare cât și la execuție, și până în toamnă să se înceapă lucrările la Autostrada A13 Sibiu – Făgăraș", a explicat pentru ,,Adevărul" Robert Elekes, reprezentantul DRDP Brașov.

Șeful regionalei de drumuri a dat însă ca sigură vestea începerii lucrărilor în acest an. ,,Cert este că din toamnă vom vedea lucrări pe acest tronson. Începutul  execuției, pe Autostrada Sibiu–Făgăraș, va fi anul acesta, cu siguranță!", a menționat și directorul DRDP Brașov, Tudor Duțu.

,,Nu este un tronson foarte complicat de realizat din punct de vedere al construcțiilor, ci mai degrabă din punct de vedere al rețelelor de apă, canal, energie electrică, gaz, foarte multe, care se află pe traseul viitoarei autostrăzi. Din această cauză, construcția depinde de instituțiile responsabile", a mai recunoscut purtătorul de cuvânt al DRDP Brașov.
Adevărul

SILVIUFG

Pana la urma cred ca am mai multa incredere in Makyol decat in ,,institutiile responsabile".  :D

mdragos

Daca Makyol obtine AC pe toate loturile deodata mi se pare super realizare. Dar nu cred...

oneLess

#2754
Nu cred că poate procesa CNAIR documentația de la toate loturile deodată!

Dar bravo lui Makyol până acum!
Să-i vedem și pe teren ...

hefaistos

Bani au? Ma refer la buget nu la turci.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

voicul

@mdragos Realizare ... pentru cine? Presupun ca pentru CNAIR?
Altfel, degeaba obtine AC peste tot, ca firma nu poate duce tot dintr-o data. Nu duce UMB (adevarat mai mult, dar sprijinit bine politic + firma cu experienta mare in tara).

alecu26

Makyol are tot interesul sa temporizeze cat poate loturile. Macar cateva luni...sa poti muta utilajele de piloti de exemplu. Si cred ca deja exosta aceasta diferenta.
Pe lotul 3 deja e o factura maricica....probabil studii de teren. In curand vor factura PAC ul.
Eu zic ca efectiv in teren vor intra tarziu in toamna, sau chiar in iarna cu ceva piloti forati. Terasmanete toamna sau iarna e prostie crunta sa incepi si platesti scump prostia asta.
Drumurile noastre POATE;

oneLess

Quote from: alecu26 on April 26, 2024, 10:07:20 PM...
Terasmanete toamna sau iarna e prostie crunta sa incepi si platesti scump prostia asta.

Axioma asta a fost demontată de mulți în ultimii 2 ani! Toamnă, ceva ploi da, dar care iarnă ?

naivu

^Santierele sunt la poalele Fagarasilor, nu in toata tara e clima de la Bucuresti  :) !