Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 15 Guests are viewing this topic.

miahi

Prespun ca probleme au fost "descoperite" in faza de constructie nu? Oare de ce nu la faza de ofertare / licitatie?

florin74

#11941
FIDIC Rosu. SI pana la urma e raspunderea proiectantului, a verificatorului de proiecte si beneficiarului - CNAIR- sa verifice.
COnstrucotrul oferteaza pe niste liste de cantitati stabilite de proeiectant. Ce sa faca? Sa se faca si proiectant, si verificator???
Pana la urma vorbim de raspundere contractuala. Si cea profesionala. Daca impingem tot la constructor, ce obtinem?


Moldovean

#11942
Se montează grinzile și deasupra DJ204D, Buzău - Focșani, lot 4

NoWords

Au fost aduse grinzi si in zona DN23A, mai exact podul peste Milcov, din mers pareau sa fie metalice.

miahi

@florin74. Mersi de info. Eram curios care erau pasii birocratici, departe de mine gandul ca beneficiarul si proiectantul sunt ceva profesionisti ..

voicul

^Ar fi o mica intarziere la structuri, dar nu vad cum nu ar termina anul acesta. Doar sa opreasca munca.

Autostrada A7 Ploiești-Buzău Lot 1 | #Pizzarotti #Retter | complet | 2024.05.14


GAC

Lotul pizza nu arata dramatic, dar viaductul cel mare va fi o provocare, piate ar fi bine ca benefigiarul sa le spuna constructorilor sa faca mai intai o cale de rulare si abia dupa ce prima e gata, sa se apuce de a doua, ca in cel mai rau caz sq circulam HP.
cat priveste proiectarea deficitara, din moment ce consitrans a proiectat tot A7, sa inteleg ca si celelalte viaducte sunt varza? si ne asteptam sa se faca muci la cutremur? ... si mai departe sa inteleg ca doar pizza s-au prins de aceasta stare de fapt...

alecu26

Depinde si cat sunt extensiile de timp acordate. N cred ca Pizza va vrea sa termine inainte de termen. Altfel s-a batut si a facut scandal degeab ca nu stiu ce groapa de i.prumut nu e buna, ca nu stiu ce arheologie a aparut.
Totusi, ca sa fie deja realista finalizarea ar trebuii sa avem parapeti, ce a strat de uzura, cate un pod ici si colo finalizat.
Sub 20% sanse sa finalizeze anul asta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Feri

AUTOSTRADA A7 | Buzău-Focșani lot 4 | Stadiu 17.05.2024 si Comparatie stadiu la 10 zile lucratoare

Mulțumim @Raducu Popa

Voicu

Quote from: alecu26 on May 18, 2024, 04:02:06 PMSub 20% sanse sa finalizeze anul asta.

Eu nu sunt de meserie, cum e @alecu26, dar cu cei 10 ani vechime pe acest forum îndrăznesc să spun că nu se va deschide anul acesta. Mai sunt 7 luni. Folosiți regula "de aur" sugerată de @horatiu.cosma și uitați-vă la filmările vechi ale unor șantiere cu 6-7 luni înainte ca acestea să fie, dacă nu definitivate măcar la 96%.

voicul

Autostrada A7 Ploiești-Buzău Lot 2 | #CONI #TRACE | complet | 2024.05.16


26ld

Autostrada A7 Ploiești-Buzău Lot 3 | #NUROL #MAKYOL | complet | 2024.05.17


Mi se pare ca a inceput sa se miste mai serios treaba, deja au iesit din pamant cu niste structuri. Sper sa se tina de treaba, mai ales ca Nurol trebuie sa se imparta si pe A8 in viitor.