Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

shift2rail

#405
@frunzaverde: ne pierdem in detalii semantice, fondul propunerii lui Doskozil conteaza si, mai ales, faptul ca e preluata/asumata de cancelar (vezi cele 5 puncte propuse ca "reforme" ale politicii de migratie&azil)

Pe fond, ce propune Austria Bulgariei nu e diferit de cum procedeaza Australia in Nauru, de initiativa, avortata ptr moment, a UK de a 'procesa' migrantii pe insula Ascension in mijlocul Atlanticului sau de declararea de catre DK a zonei din jurul Damascului ca safe country (sic). Totul pentru a nu confrunta problema structurala a migratie la tine in casa.

Va accepta Bg dealul murdar ptr a fi acceptata in Schengen? Mi-am spus deja parerea, a chacun d'en juger.



carutasul

"Victimele colaterale"
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-26018121-initiativa-greciei-pentru-extinderea-spatiului-schengen-bulgaria-romania.htm
E de remarcat cine s-a dus să discute cu cancelarul, ministrul pentru imigrație și azil, semn că discuțiile sunt la subiect.
Până la urmă noi avem doar o graniță cu Europa, grecii au trei :)

JohannDB

      " "... ca nu s-a mers pe Recitalul 2022, ci pe Recitalul vechi, deci un standard de inspectie considerat inferior si inacceptabil astazi... " "    Inferior și inaccetabil astăzi...: de către cine, pentru cine, contra cui, ... dar ieri ..., alaltăieri ??  Concluzia  trag de la sine.....             Oare de ce vorbesc unii de dublul standard, de reguli schimbate în timpul meciului, de două viteze ?? Vorbim că la noi e mizerie și austriecii "se mai chinuie" de ceva timp și nu-ș cât timp să implementeze cea mai restrictivă (sic) lege anticorupție (plecând și de la cumpărarea de influiențe îninte de candidatură, d.ex.)... Cu toții, uși de biserică la... popa-beci !! O fi și rezultatul țipetelor la Bruxelles, că suntem corupți, cu mai bine de 10 ani în...urmăăăă. N-am văzut pe nimeni să procedeze astfel.....................     Mdaaa... "recitalul".....

alexandru_m

Cand meciul dureaza mai mult de un deceniu se intampla sa se mai schimbe reguli.

frunzaverde

@JohannDB

1. In contextul regulamentelor Schengen, recitalurile sunt pur si simplu generatiile de interpretare si aplicare a Regulamentelor atat pentru statele membre cat si pentru candidati cat si pentru relatiile cu tertii (vize, mecanismul inca nefunctional numit ETIAS etc.).

Regulile se schimba pentru ca situatia atat in interiorul UE cat si in exteriorul UE se schimba - anumite probleme devin acute, altele devin irelevante. De exemplu problema migratiei clandestine din centrul si Estul Europei, problema principala a zonei Schengen in primii 5-6 ani de existenta, a disparut in totalitate. Fara flexibilitate, orice spatiu vamal si de libera circulatie ar esua rapid - Benelux, spatiul de libera circulatie nordic, CTA, toate au avut mecanisme similare de adaptare.

2. Regulile vechi sunt considerate inacceptabile de membri Schengen si UE, care au adoptat alte reguli, si alte standarde. Alte probleme in 2007-8, alte reguli, alte standarde. Simplu ca buna-ziua.

Nu e vorba de "dublu-standard" - ci de un singur standard. Standardele noi la frontiere se aplica la fel si in tarile membre Schengen. Du-te sa vezi cum arata granita spaniolo-marocana in Ceuta si Melilla cu multiple randuri de fortificatii. La fel, vezi cei aproape 8 ani de discutii la podul franco-brazilian (da, Franta se invecineaza cu Brazilia, da, exista un pod intre Franta si Brazilia). In cateva luni, intregul control de frontiera aerian la intrarea in zona Schengen dintr-o tara terta se va schimba (mecanismul ETIAS). Si astea se aplica TUTUROR tarilor Schengen, nu doar celor care candideaza sa devina membri.

Si nu, nu coruptia e problema principala, desi Romania este corupta, mult mai corupta fata de standardele normale la nivelul mediu din UE. Si se vede: de la blocuri cu 15 etaje construite in buricul Bucurestiului (la Semanatoarea) cu acces printr-un trotuar de 50 centimetri pana la faptul ca in continuare pentru o gramada de chestii se apeleaza la "cunosc eu pe cineva". Problema e incompetenta si ascunderea (infrumusetarea) adevarului.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alexandru_m

Din punctul meu de vedere cea mai mare problema este refuzul recunoasterii faptului ca exista probleme.

In continuare nu vad nici o discutie de gen "hai sa facem x mai bine". In continuare ne doare ca a luat nu stiu cine spaga in Austria, ca si cum asta are vreo legatura cu incompetenta de la noi.

Atitudinea asta de autosuficienta si negarea problemelor inseamna ca nici nu incercam sa le corectam, si asa ne asiguram ca nu progresam.

Ca sa ajungem din urma pe cei din fata noastra ar trebui sa ne miscam mai repede decat ei pentru a recupera decalajul. Noi stam pe loc si pandim momente cand si altii se poticnesc ca sa spunem "pai uite domne' ca si ei se impiedica. Nici nu are rost sa incercam sa ne urnim"

shift2rail

^ fereste-te de greci (mai ales cand) vor sa iti faca daruri!

Calculul lor e cinic: prin admiterea Ro&Bg spera intr-o defluire naturala a presiunii migratorii din Gr catre Ro si Bg ( stiind ca migrantii de fapt vor ajunge in statele bogate in...ajutoare sociale At/De/Fr )


oneLess

^ plus Pireu versus Rotterdam. Rutier. Cozi. Timpi. Costuri. Cine încasează.


shift2rail

#414
^ e vb de aceeasi dinamica electorala deletera din, de ex, Danemarca, unde politicile extremei drepte- procesarea cererilor de azil in tari terte, returnari in state nesigure, etc- au fost preluate telle quelle de centru-dreapta si, paradox ultim, de centru-stanga (actualmente la putere). Daca nu ar fi cinice, ar fi chiar  distractive contorsiunile logice ale stangii, care isi justifica atitudinea dura anti-migratie prin protejarea...statului providential danez.

Cred ca in Ro nu se intelege suficient cum in Vest migratia este, de departe,  tema de dezbatere numarul 1, care face si desface guverne.

JohannDB

"Io"/Eu, mă bag cam deosebit de rar în discuțiile de pe aici, este a doua intervenție și mă leg de """.... nu se intelege suficient cum in Vest migratia este, de departe,  tema de dezbatere numarul 1, care face si desface guverne."""
    Păii, cine mama dracului a provocat problema asta ?? Nu (cumva) una Merkel și alții câțiva, la îndemnul nu știu cui, parte a unei teorii conspiraționiste, cum că așa și pe dincolo și că vestul nu mai are sclavi suficienți pentru proporia-i industrie ?? Eu am gândit/planificat/organizat/pus în aplicare valul migraționist din anii trecuți și care "pare" că stă "cam relativ" pe stand by, azi, pentru că turcii "stau la cotitură" ... ?? Personal și la acest moment am dosarul complet pentru emigrare ca etnic german spre ""Mutterland", cu scrisori și adeverințe de la biserică și Consistoriul Evanghelic și adeverințe de la "biserica locală"..., Dar mai trebuiau garanții, pentru un creștin sadea, cu o pregătire arhisuficinetă..... Ce paradox !! Și încă din anii 90-95, eu stăteam la coadă la Sibiu, la Consulat, iar toti tuciurii și alții de gen intrau peste rând și ne dădeau cu tifla la proștii și cinstiții ascultători, răbdători, așteptători la rând.... Migrație !!!
   Am bătut destul, în anii trecuți vestul, la nivel de simplu muritor de rând și am avut multe și intense discuții cu colegii nemți (mulți copiii sau nepoții de etnici germani cu rădăcini de Sighișoara, Sibiu, Timișoara) și care deja și ei erau contra legalității imigrației visate de guvernanții lor....
   Despre ce vorbim ??

alexandru_m

Quote from: JohannDB on January 16, 2023, 12:24:04 AMvestul nu mai are sclavi suficienți pentru proporia-i industrie ??


Sclavi? Sunt tinuti in lanturi cumva? Ii bate cineva cu biciul? De ce nu se intorc la ei acasa daca e mai bine? Cel putin romanii sa vina toti inapoi in Romania unde nu ii tine nimeni sclavi.

Cel putin in transporturi imi vine sa vomit cand aud pozitii de genul asta! Zici ca ai fost nu stiu cati ani pe drumuri. Atunci stii ca primul care te inseala tot romanul este. Stii ca in orice firma a fost bine pana a ajuns romanul sa faca si sa desfaca. Da, cu complicitatea patronului strain. Dar tot romanul l-a invatat pe strain toate mizeriile.

Daca ai dovezi ca exista sclavi in vest eu zic sa te duci la politie sau la presa. Daca nu ai dovezi poate incerci sa nu te mai joci cu cuvinte de genul. Din pacate in zilele noastre inca exista copii care mor prin mine ilegale in Africa si nu numai.

TVlad

Corect, nu sint sclavi cei adusi de madam Merkel. Dimpotriva, "sclavi" sint ceilalti care nu au voie nici macar sa faca glume pe seama astora.

alexandru_m

Unora v-ar prinde bine o vizita prin Coreea de Nord sau Rusia.

Luati cam de-a gata tot ce aveti.

Faptul ca ti se atrage atentia asupra unor aberatii (da, consider aberatie asimilarea conditiilor de munca din Vest cu sclavia) mai nou inseamna ca te-am inrobit? Tu ai gandit inainte sa scrii mesajul asta?

carutasul

discuția e fără sens. Nu contează cine a provocat criza migranților (până la urmă sirienii nu au plecat de bine de acasă); contează că problema există și necesită o rezolvare. Că austriecii consideră că nu e altă rezolvare decât blocarea noastră e o chestiune de rezolvat pe cale diplomatică și probabil așa se va și întâmpla... cândva. Câteodată ai ghinion și ești țapul ispășitor. La aderarea la UE am avut noroc și am intrat mai... cu temele pe jumătate făcute, ceea ce ne-a ajutat pe mai departe. Câștigi, păgubești, negustor te numești...