Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Se spune ca A4 va continua candva ori spre Tulcea, ori spre Moldova.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Harry

Am inteles, merci.
Sincer si o spun cu tristete, sansele ca A4 sa s prelungeasca spre Tulcea/Vama Veche in urmatorii 20 de ani sunt minime.

ghrt

Ai uitat A0, Sud şi Nord.
Deşi nimeni nu vorbeşte despre ea este f importantă, chir şi în condiţiile lărgirii DNCB Nord.
Cont (aproape) inactiv.

bogdymol

^ Pana nu se incepe in mod oficial licitatia, nu voi adauga nici o alta autostrada. Cand se incepe sa se faca ceva, atunci voi pune.

Daca as face cum spui tu, sa adaug A0, ar trebui sa adaug si Craiova-Pitesti, Ploiesti-Moldova, Brasov-Bacau, Tg. Mures-Iasi, Brasov-Sibiu etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

#814
Ca sa fie mai usor de urmarit, am facut si o...

LEGENDA SEMNATURA STATUS AUTOSTRAZI:
licitat = procedura de licitatie a fost lansata, nu s-a desemnat un castigator
castigat = in urma procedurii de licitatie s-a desemnat un castigator
contestatii = in urma desemnarii unui castigator, ceilalti (unul sau mai multi) participanti au contestat rezultatul (s-a contestat la CNSC si/sau instante)
atribuit = dupa finalizarea contestatiilor, s-a atribuit contractul (nu mai sunt cai de atac)
semnat = contractul a fost semnat si beneficiarul (statul) poate da ordinul de incepere a lucrarilor
in executie = lucrarile au inceput, termenul de finalizare nu ne este cunoscut
reziliat = contractul a fost reziliat dintr-un anumit motiv (faliment constructor, neindeplinire obligatii constructor sau altceva grav) - se reia procedura de licitatie
re-licitat = contractul a fost scos din nou la licitatie (restul de lucrari ramase, mai precis)
deschidere zz.ll.aa = data deschiderii, fie data asumata de constructor, fie promisa de constructor si/sau surse credibile
---------------------------------------------------------------------

Aveti comentarii/modificari sau altceva?
Aceasta legenda este pusa si pe PRIMUL POST din acest thread. O puteti mereu verifica acolo, tot acolo sunt si km de autostrada.

Ionut

#815
Si inca o data statistica, acum si cu numar de km/autostrada si procent din total:

In exploatare (km reali, nu km de numerotare) la 23.12.2013:
A1: Bucuresti-Pitesti 109,66 km (include Pitesti bypass)
A1: Sibiu bypass 17,56 km
A1: Sibiu-Saliste 16,105 km
A1: Cunta-Sebes-Orastie 43,855 km
A1: Orastie-Simeria-Deva 32,80 km
A1: Dumbrava-Sanovita 27,472 (intre nod A6 si Sanovita NU se circula, desi segmentul este finalizat)
A1: Izvin-Giarmata (Timisoara bypass) 9,50 km
A1: Timisoara-Arad 44,50 km (include Arad bypass)
A2: Bucuresti-Cernavoda-Medgidia-Constanta 203,00 km
A3: Bucuresti-Ploiesti 56,29 km (sectiunea de 6 km intre CB si zona Pipera/Tunari nu este terminata)
A3: Campia Turzii-Gilau (Cluj vest) 52,00 km
A4: Constanta bypass 22,20 km
A6: A1-Centura Lugoj 11,40 km
---------------------------------------------------------------------
TOTAL KM REALI IN EXPLOATARE: 646,342
* pe aproximativ 10 km intre nod A6 si Sanovita NU se circula, desi segmentul este finalizat
---------------------------------------------------------------------
A1: 301,452 km din total 576,13 km, 52,32%
A2: 203 km din total 203 km, 100%
A3: 108,29 km din total 580,89 km, 18,64%
A4: 22,20 km din total 82,20 km, 27%
A6: 11,40 km - nu se cunoaste lungimea totala pana in Craiova-Calafat
---------------------------------------------------------------------

pasadia

Quote from: Ionut on December 24, 2013, 12:41:21 PM

Aveti comentarii/modificari sau altceva?
Aceasta legenda este pusa si pe PRIMUL POST din acest thread. O puteti mereu verifica acolo, tot acolo sunt si km de autostrada.

In mesajul cu detalii si legenda (cel catre care avem short-cut din semnatura ta) ar trebui sa treci si numele constructorilor pentru loturile atribuite. Pastrezi semnatura scurta, in acest fel, dar am avea sansa sa accesam informatiile mai usor. Nu de alta, dar nul viitor ar trebui sa se lucreze pe vreo 11 tronsoane cel putin si in mod sigur o sa incurcam constructorii de la unele loturi.

Ionut

Nu are rost sa trec constructorii in semnatura, s-ar mari mult prea mult... si-asa eu scriu foarte des pe forum si as umple ecranul cu semnatura mea. :)

pasadia

Off, reciteste inca odata ce iti propusesem:

Quote from: pasadia on December 24, 2013, 03:44:46 PM

In mesajul cu detalii si legenda (cel catre care avem short-cut din semnatura ta) ar trebui sa treci si numele constructorilor pentru loturile atribuite. Pastrezi semnatura scurta, in acest fel, dar am avea sansa sa accesam informatiile mai usor. Nu de alta, dar nul viitor ar trebui sa se lucreze pe vreo 11 tronsoane cel putin si in mod sigur o sa incurcam constructorii de la unele loturi.

Ionut

Ah, in pagina de detalii... scuze.
Pai sunt constructorii in primul post din fiecare thread aferent autostrazilor. :D

doryan93

Review autostrazi in 2013 si perspective viitoare.

Sursa aici.

Anonymous Rider

#821
Quote from: Ionut on December 24, 2013, 12:41:21 PM
Ca sa fie mai usor de urmarit, am facut si o...
LEGENDA SEMNATURA STATUS AUTOSTRAZI:

LE: mda. NU am vazut articolele de mai jos. E ok asa! :)

schluppi

Pentru numarul total de kilometri al autostrazii A6 poti folosi cifra 272 (sau 273). Atat scrie pe un panou al autostrazii A6, dupa ce intri pe la nodul Balint pe ea si parcurgi aproximativ 500 m.

savagedanyro

#823
@Ionut

Daca poti la semnatura sa pui fiecare autostrada pe randul ei separat ar fi mai ok.
Doar o sugestie:) , se vede ca ne lipsesc lucrarile :)

TIMISOARA 2021 !

spfgmo

quote:TOTAL KM REALI IN EXPLOATARE: 646,342
imi poate spune cineva unde as putea sa vad un tabel actualizat cu locul Romaniei in Europa, dupa performanta din dec 2013, adica o lista cu tarile europene cam cati km au fiecare si unde se afla Romania?
am cautat pe wikipedia si nu am gasit nimica. multumesc anticipat si scuze daca am fost offtopic. :)