Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

cineva

S-o faca pana la Craiova in prima faza pana atunci au timp sa se mai gandeasca pe unde sa o duca spre Bucuresti.

stelian222

Mie imi place ca la noi totul e la viitor, "vom face".
Abureli, ei nici fonduri nu au. Ca daca aveau macar terminau ce au inceput.

sebba

Lasa ce nu fac din lipsa de bani, aia cumva cumva putem intelege, problema e ca nu fac din lipsa de bunavointa si interes (ptr tara, nu ptr ei).
Acu, recent, abureala cu deschiderea lotului de la Izvin, ca mai au de lucru la finisari, ok, e normal, dar acel dute-vino ca se deschide, ca nu se deschide, ca vine ministrul, ca nu mai vine, ca a murit matusa (Tamara), astea-s dovezi de imbecilitate guvernamentala si aici cured eu ca e de fapt problema noastra.
Pestele de la cap se impute.
Sailing away! S/Y Haimana

dorinparau

#379
Planuri,termene, sume de bani, si ei nici nu stiu pe unde sa o duca de atata amar de timp...

http://www.digi24.ro/stire/Proiect-Autostrada-Sudului-ar-putea-fi-gata-in-patru-ani_50223

Earthchild

Noi construim autostrazi precum chinezii... dar pe hartie.

radutm

^^
De observat ca in China, tara comunista si cu salarii mai mici ca la noi, autostrazile sunt toate cu plata si sunt printre cele mai scumpe din lume (link). Cu banii din taxe finanteaza constructia de autostrazi si sunt operate intr-un sistem mixt stat-privat. Parcurgerea a 100 km costa in medie 6 euro, in timp ce la noi cu o vigneta de 7 euro mergi in toata tara, nelimitat, timp de 30 zile, iar una anuala costa 28 de euro. Eu cred ca avem niste asteptari nerealiste, ca sa nu zic mai multe...
cont inchis

dorinparau

Quote from: radutm on October 14, 2012, 08:20:56 AM
^^
De observat ca in China, tara comunista si cu salarii mai mici ca la noi, autostrazile sunt toate cu plata si sunt printre cele mai scumpe din lume (link). Cu banii din taxe finanteaza constructia de autostrazi si sunt operate intr-un sistem mixt stat-privat. Parcurgerea a 100 km costa in medie 6 euro, in timp ce la noi cu o vigneta de 7 euro mergi in toata tara, nelimitat, timp de 30 zile, iar una anuala costa 28 de euro. Eu cred ca avem niste asteptari nerealiste, ca sa nu zic mai multe...

Dar putem tine cont de faptul ca noi platim acei 7 euro lunar si 28 euro lunar indiferent ca mergem zilnci sau nu...indiferent ca mergem pe autostrada sau nu....pur si simplu ii platim daca vrem sa trecem prin fata unei camere de vigneta pe un drum ne/prost asfaltat sau plin de gropi....si pentru asta...tot abea abea s-au mai facut cateva petece de autostrada de la Ceausescu incoace...Si peste toate, mai avem si sprijin de la UE, si peste toate se mai si fura in ultimu hal, autostrazile costand EXTREM de mult...si ia ghcii...tot nu se construiesc :)) Sau abea abea se construiesc pe fondurile care nu se pot fura.

BoGDaN


Ionut


savagedanyro

Super reportaj pe DIGI24 HD despre "guvernul acuza drumarii"

Sper sa o inregistreze DIGI pe net sa o putem urmari toata din nou.

Presa facuta altfel, profesionist ! BRAVO !!!
TIMISOARA 2021 !


anacronox

totusi destul de slab reportajul celor de la digi 24.
care e problema ca ai mai multe contracte care se desfasoara in acelasi timp? daca ai utilaje si oameni care sa faca fata volumului de lucrari atunci nu e nicio problema.
mi s-a parut cel putin ciudat ca s-au luat de UMB, iar afirmatia ca "Stabag" e controlata de doi oameni de afaceri romani. Asta e STRACO

nenea_hartia

Quote from: anacronox on November 10, 2012, 05:11:44 PM
totusi destul de slab reportajul celor de la digi 24.
care e problema ca ai mai multe contracte care se desfasoara in acelasi timp? daca ai utilaje si oameni care sa faca fata volumului de lucrari atunci nu e nicio problema.
Păi tocmai, că nu au. Asta spune reportajul, chiar dacă e foarte slab.

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !