News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

6 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

În primul rând, mulțumiri, Alexandru Duma! Îți suntem îndatorați toți cei de pe forum, indiferent dacă scriem ceva sau doar citim. Apoi, se vede cât de mult s-au temut cei de la Straco de amenințările ministrului Cuc. Parcă în ciudă lucrează și mai vag acum... În filmare se vede pe unele porțiuni din terasament că a început să crească iarbă, așa de grozavă e mobilizarea! Dar, hei, să fim optimiști, înțeleg că satele noastre vor fi mult mai frumoase decât cele din vest în scurt timp și bănuiesc că străinii vor fi supărați pe noi pentru câte autostrăzi facem. Scuzați-mă, m-am cam aprins! Pe de altă parte, e încurajator să vezi mișcarea de pe lotul Astaldi. Avem mare, mare nevoie de constructori serioși (ca UMB, Strabag, Geiger etc), dar îmi pare că avem ghinion tot de relaxați din ăștia gen Aktor și Straco...

voicul

De data asta e mai slaba miscarea la Straca, dar nici cand se miscau cu talent nu erau mai multi. Asta e viteza lor.

Poate daca termina FDG se duc pe A3 cu inca 10 oameni :lol:

adiarc

#20492
multumesc pt filmare....

cred ca la ambele loturi ( Astaldi si Straco ),proiectarea ( sau SF-ul),nu este cea mai fericita.Tinand cont ca portiuni importante din aceste loturi sunt ca in palma(similar unor loturi la campie), era nevoie de multe bazine de retentie a apei.De ex pe lotul Astaldi la min 5:08 sec( cu siguranta era nevoie de unele mari pe ambele sensuri ).....acum nici macar nu au fost nu stiu ce ploi...cum va fii cand vom avea ceva similar cu anul trecut cand a plouat 2 luni una intruna din iunie in august
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SeikonDS

Eu sper sa nu ne trezim ca termina Astaldi(sincer Astaldi face de rusine majoritatea constructorilor ) si nodul de la Chetani sa nu fie gata , plus am o intrebare , am citit undeva ca primarul orasului Ludus vrea intrare/iesire la autostrada mai aproape de oras .

TibiV

Vezi in urma cu vreo 15-20 (cred...) de pagini....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Foarte interesant cum castiga emotionalul in fata rationalului chiar si aici pe forum, unde sunt proponderent ingineri, oameni prin definitie mai realisti. Daca e vorba despre Astaldi, inseamna ca a "avansat extraordinar de mult la terasamente fata de ultima filmare", desi nu au facut nici ei mare branza de la Paste incoace, din cauza vremii. Daca e vorba despre Straco, huo, incapabilii, nu sunt in stare sa faca nimic la terasamente, desi au avansat din 27 aprilie incoace cam la fel ca si Astaldi. Poate mai curata Ionut putin din reactiile emotionale de dragul realitatii.

alexandruduma

Să înțeleg că tu ești mulțumit de mobilizarea lor? Așa trebuie sa arate un șantier de autostradă? De ce să-i tratam diferit fata de Aktor? In cati ani termina in ritmul asta?

horatiu.cosma

E dezastru la Straco, dar nu despre asta am vorbit, ci despre realitatea ultimelor săptămâni. Cum ți s-ar părea să apară o persoană nouă pe forum și să scrie azi pe A1 că uite ce constructor serios e pe LD 3 că lucrează azi, iar pe LD 4 niște leneși, nicio mișcare? Ți s-ar părea corect? Eu știu că toată lumea vrea autostrăzi, însă reacțiile emoționale și preconcepțiile nu ajută. Autostrăzile se vor face când CNAIR și MT și statul în general își vor face treaba, iar pentru asta avem nevoie de un API și implicit de un forum credibil în spațiul public, ca să funcționeze presiunea pusă pe autorități. În momentul în care trecem de la critici bine-meritate și realiste la reacții emoționale de genul "ce mult au avansat unii în 2 săptămâni de ploaie" și "ce proști sunt ceilalți în 2 săptămâni de ploaie", deja începem să ne pierdem credibilitatea.

TibiV

Aexandru,
nu vreau sa "te bat" cu "propriile arme", adica cu propriile filmari....

Dar am urmarit de 3-4 ori fiecare filmare....
Fac un inventar doar al oamenilor (ca nu cred ca au plantat statui) si al utilajelor in miscare:

Si uite ce am observat:

STRACO:
0.06 Pasaj DN15 peste A3 - un excavator incarca material intr-o bsculanta (ai trecut repede, nu stiu ce incarca)
0.32 Niste oameni fac ceva la radierul de pe malul stang al Ariesului
0.40 O basculanta incarcata care cred ca vine de la...
0.50 ...un excavator care se agita pe un "musuroi de pamant"
Urmeaza muuult terasament....
5.38 Alti oameni se "agita" pe rigla unei pile de langa DN....
9.00 Un fel de podet (hCetani Est), erau si oameni si utilaje...
9.25(&11.15) Utilaje ceva mai multe, dar care stau

ASTALDI:
4.12 &4.24 ceva miscare, neclar pentru ce
6.40 ceva la un canal
6.55 ceva la un podet

Despre mod Iernut nu mai discutam

Cum este scorul?
Si stiti zicala cu testoasa si iepurele in cursa de 100 metri/maraton... :(

Nodul Iernut este alta pveste....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexandruduma

Eu nu vorbesc de o cursa X vs Y ci de realitatea din teren de la Straco. Așa nu termina nici anul viitor, asta mă deranjează pe mine. Să iasă la numărătoarea ta o mana de oameni pe tot lotul e îngrijorător. In rest nu cred că m-ați văzut pe aici "zburând" cu bannerul niciunei firme.

ciprebbe

Mai oameni buni, a plouat foarte mult in zona (desi unii zic ca nu). Au fost 2 zile in care nu stiu daca a stat o ora ploaia(de aia mocaneasca cum se zice in ardeal). Eu in curte am avut o galeata de metal de 10l (probabil 12 pana la ras) si nici nu stiu cand a ajuns full si sa dea pe afara. Deci cantitatea de precipitatii pe m2 a fost MARE !!! Consultant e EGIS pe ambele loturi. Stiti bine ca ii pune sa scoata tot afara daca nu iasa testele (si in conditiile date nici nu iasa).
Ori de cate ori se merge la filmat dupa ploaie , asta e rezultatul. E motivul pentru care tot amanam sa filmam si pe A3 si pe A10. Cel putin inca o saptamana nu se duce apa aia.
Dupa ce s-a filmat la Bogata, Muresul ,a iesit din matca si a inundat prin santier la Astaldi.
Straco sunt in insolvanta, Compania nu le plateste(recunoaste) datoriile si se taraie sa supravietuiasca si sa duca la final santierul. Subcontractantii nu lucreaza daca nu vad banii inainte. Aceeasi treaba si la Astaldi cu greu a reusit sa aduca din subcontractori inapoi. Nu vine nimeni sa lucreze fara bani.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cristian 74

#20501
Horațiu Cosma, e posibil să te referi la ceea ce am scris eu. Departe de o polemică, eu nu m-am referit la perioada dinainte de Paște până acum, pentru că a fost vacanță și pentru ei, iar apoi zile ploioase care au împiedicat lucrul, cel puțin la terasamente. Nici nu am comparat progresul pe care îl văd pe imaginile filmate de Alexandru, pentru că nu pot să îmi dau seama exact. Dar în cele mai multe filmări (nu neapărat ultima) se vede mișcare mai bună la Astaldi, comparativ cu Straco și asta se reflectă în procentele lunare de progres pe care le furnizează CNAIR. Straco a avut procente ok doar la începutul anului 2019, în rest foarte slabe. Sunt doar cifre, nu știu cum se fac raportările ăstea și cât de exacte sunt, totuși. În altă ordine de idei, da, reacția mea, cel puțin, poate și a altora, a fost emoțională, lucru pentru care vă prezint scuze. Sunt nou pe forum din punct de vedere al postărilor, dar sunt cititor vechi și constant, urmăresc toate postările zilnic. E adevărat că nu sunt inginer, doar simplu profesor de liceu, și încă mă chinui cu vocabular nou (gabioane, pile, "biscuiți" etc.), de aceea nu scriu mult și des, pentru că sunt "no expert", dar interesul nostru e comun. Voi încerca să fiu mai puțin emoțional de acum, mă gândesc că e loc pe forum și pentru profani.  :-[

luc

@Cristian74 bine ai venit! Toți am inceput sa învățăm termenii, nici eu nu sunt inginer, deși sunt în domeniul tehnic. Din discuții apare progresul. Iar din postările care au urmat am învățat mulți!

Cristian 74

#20503
@luc: mulțumesc! E cel mai relevant forum din România, începe să aibă influență asupra structurilor oficiale, oamenii care îl populează sunt cunoscători, iar tonul postărilor e calm, fără jigniri și atacuri personale, asta îmi place în mod deosebit. Eu nu pot ajuta deocamdată, dar când începe lucrul prin Sălaj (eu sunt din Zalău), am de gând să contribui cum pot, măcar cu fotografii.

Și câteva cifre de pe site-ul CNAIR (procente din ianuarie 2018-aprilie 2019):
Ogra-Câmpia Turzii L2-17.9km   Astaldi-Max Boegl:   19   22.44   23.8       23.8       30.29   33.23   37.7     45.75   49.62   55.16   57.81   57.81   58.15   58.76   63   63.62

Ogra-Câmpia Turzii L3-15.69km   Straco:     6.27   6.27     6.87      7.76     10.16   12.16   12.84   15.3     16.88   17.6     18.31   18.52   19.14   20.05   22.11   22.73

kitsune

Quote from: TibiV on May 12, 2019, 05:23:10 PM
Fac un inventar doar al oamenilor (ca nu cred ca au plantat statui)...

Tibi, te rog nu le da idei, să nu cumva să golească de mâine stocurile de gonflabile din zonă și să le sprijine de câte o lopată prin șantier, eventual în salopetă și cu veste reflectorizante, ca să dea bine în filmări.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence