Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

#24390
^^^ ddfab Distanta de la coborarea de pe pasarela CF pana la viitoarea insula de intoarcere este de 750 M. Inmultim cu x2 si concluzia e ca o sa faci 1.5 Km in plus. Nu ar fi asta problema dar urci pe autostrada iar la nodul Sebes o sa stai in coloana poate si 1 Km la orele de maxima aglomeratie pentru a continua pe A1 spre Sibiu si mai rau cand trebuie sa te intorci in celalalt giratoriu ca sa mergi spre Deva.
Pana cand nu vor fii gata bretelele de viteza spre A1 Sibiu si Deva, urcarea pe A10 din nodul Alba Sud nu aduce nici un beneficiu, ba din contra. DN-ul e foarte liber la orice ora. Valori Trafic A10 A1 nod Sebes
On The Road

zuma80

Si eu am anticipat aceasta problema pentru care am sperat ca in decembrie o sa deschida si bretelele Deva-Turda si Turda Deva (iar timp a fost).
Toretic ar insemna o scadere de tranzit prin Giratoriile Sebes si Lancram cu 50% din trafic. Dar daca ne uitam putin spre Deva, observam nodul Vintul de Jos/Sebes, unde practic si traficul de Sibiu ar putea ajunge si intoarce pentru a merge spre est fara a mai sta in coada la giratoriul Sebes.
Castigul era mare, dar nu s-a "putut"(vrut)!
Pentru A6!

Geri

Quote from: AlinC on March 16, 2021, 02:19:21 PM
https://ziarulunirea.ro/foto-video-autostrada-a10-sebes-turda-insula-de-intoarcere-pentru-autoturisme-inainte-de-podul-peste-mures-realizata-in-parteneriat-cu-utcn-699657/

Solutia propusa pentru in articol pentru aceasta intersectie.


Mie mi se pare destul de intortochiata aceasta solutie.

Vin cu intrebarea: credeti ca ar ajuta sau ar incurca un giratoriu ca in urmatoarea poza in locul acestei solutii ? Nu am pus indicatoare de giratoriu, dar ideea e de a fi giratoriu.


Xander

In varianta propusa de Geri am mari dubii ca se poate incadra un TIR pentru a efectua o intoarcere in acel sens giratoriu.
Intradevar, solutia din articol pare intortocheata si are multe puncte de "conflict".
Poate ar merita explorate si alte solutii.


Bulwyn

Nici o filmare care sa ateste ca era mobilizare buna?

florin74

De 3 zile ploua intruna.... Cand nu ploua ninge... Cred ca o mobilizare substantiala o sa vedem dupa 1 aprilie...

ovicor


TheDasher13

#24398
Nodul rutier Sebeș.
Filmarea nu îmi aparține.



NicolaeG

Quote from: Xander on March 16, 2021, 07:04:04 PM
In varianta propusa de Geri am mari dubii ca se poate incadra un TIR pentru a efectua o intoarcere in acel sens giratoriu.
Intradevar, solutia din articol pare intortocheata si are multe puncte de "conflict".
Poate ar merita explorate si alte solutii.

Nu vor fi multe camioane caci este doar accesul de la Apulum și din zona garii. În rest accesul camioanelor este interzis .

voicul

Deci daca lansatorul este trimis la pensie si acum dezmembrat, tragem concluzia ca nu el o sa puna grinzile.  :lol:

Mister rezolvat.

RaduG

Oare de ce au demontat lansatorul de grinzi?

udar

^^^
Filmarea este de duminica si undeva pe.luni sau marti au montat capatul de sprijin al lansatorului pe culee in filmare nu apare.
Posibil il reconfigureaza pentru tipul de grinzi care urmeaza !!!
E doar o parere .

Stefan01

Luni (acum doua zile) au montat acel cadru metalic. Pozele postate aici sunt realizate la scurt timp dupa asezare pe pozitii.

Dovada ca filmarea a fost realizata duminica.

Oneinthecrowd

In articolul postat de AlinC (#24313) de pe Sebesinfo scrie ca:

" Practic, antrepenorul Pizzarotti mai are de montat și fixat grinzile doar pe o deschidere. Pentru această operațiune va fi mutat lansatorul de grinzi, iar grinzile vor fi aduse cu mașini de capacitate mare de la Deme Macarale  (trailere) și vor fi montate de pe cealaltă direcție, Alba Iulia – Sibiu."

Cred ca ne poate confirma Cristi Deme daca a ramas valabil.