Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote from: stent76 on July 31, 2018, 12:30:28 AM
N-ar fi rau sa inscriptioneze Cluj si Tg Mures pe partea carosabila pe benzile de preincadrare. E o solutie frecventa in alte tari.

Da, corect, dar pentru asta ar fi trebuit ca "inteligentul beneficiar" sa ceara asta...
Cred ca pentru doi litri de vopsea pentru marcaje Porr nu ar fi cerut nici un ban in plus.

Dar astazi traim in epoca "ce este in proiect".

In loc sa se dea cu kuru pe "planeitate si rugozitate" tampitii (imi cer scuze, dar nu retrag "tampitii"...) ar fi trebuit sa ceara marcaje imediat dupa sub-traversarea DN1 cu banda 2 "Campia Turzii" si cu "Cluj" pe banda 1.

Cu mult inainte de a se ajunge la panourile verticale care iti dau "optiunile", dar ti le dau "cam din scurt"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

^^ La nodul ce uneste A4 cu A2 scrie Mamaia/Eforie

alin_simeriaveche

Mulțumim băieți pentru efort și răbdare. In curând voi trece și eu pe acolo. Sper, cum am mai spus, ca prin 20  20 să circule între Simeria Veche și Tg Mureș pe A1, A10 și A3. Măcar pe o parte din A3:-P

Granata06

Multumim pentru filmari si poze. De acu traficul o sa fie si mai intens intre Sebes - Aiud iar Turda va fi sufocat, intrucat dupa cum s-a mai zis, o autostrada atrage trafic.

ciprebbe

Quote from: stent76 on July 31, 2018, 12:30:28 AM
N-ar fi rau sa inscriptioneze Cluj si Tg Mures pe partea carosabila pe benzile de preincadrare. E o solutie frecventa in alte tari.
Daca s-ar respecta limita de viteza de acolo nu ar exista probleme. Majoritatea soferilor ignora total primul indicator, de la 500m(nu mai zic de cel de la 1000, 2000), vin tare si franeaza cand vad ca mai apar doua benzi :)
Calea de rulare la TS pare mai buna decat la Porr iar zona reasfaltata e valurita bine de tot.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mishu77

Quote from: ciprebbe on July 31, 2018, 07:47:55 AM
Calea de rulare la TS pare mai buna decat la Porr iar zona reasfaltata e valurita bine de tot.

Pai na ca sa nu aluneci pe ea au facut valuri :)

nrb

nu le-a prea ieșit inaugurarea, eveniment media astupat cu "plăcuțe",  :lol: :lol: :lol:

StefanCelMare

Din centrul Clujului, Waze estima dimineața asta 1h 35 de minute până la Alba via Turda (95.3 km), respectiv 1h43 via Gilău (118 km). Fără trafic, ieri seara la 22, cele două rute erau și mai aproape ca timpi (sub 2 minute). Oricum, 1h35 până la Alba e bine. Recent tindeam spre 2h.

flashu74

Si eu mă gândeam că de la Alba la Cluj tot mersu pe DN de la Turda e mai avantajos.

carutasul

Chiar mă gândeam că acum probabil timpul a scăzut și pe DN, pentru că nu mai e trafic, așa că cineva ar putea zice " de ce am mai făcut autostrada asta, pentru cinci minute? " :)

flashu74

De la Turda la Cluj nu e vorba de acest tronson deschis. Acesta de pe A10 e superutil. Eu spuneam de tronsonul de A3 Turda-Gilău care e util doar pentru cei care trec spre Borș.

zuma80

Dupa atatea luni in care au blocat deschiderea cum sa le iasa deschiderea... oricum nu intra in programul de guvernare dezoltarea infrastructurii in Romania!
Felicitari tuturor pentru prezenta si prezentarea evenimentului aici!

Nu exista update la google maps, doar pe waze este (si un offtopic, pe waze apare podul de la Gilau+A3 pana la Nadaselu)
Pentru A6!

Earthchild

Quote from: Granata06 on July 31, 2018, 07:21:55 AM
Multumim pentru filmari si poze. De acu traficul o sa fie si mai intens intre Sebes - Aiud iar Turda va fi sufocat, intrucat dupa cum s-a mai zis, o autostrada atrage trafic.
... si alunga investitorii.  :lol:

nicolaem

intradevar turda cluj e de 4 benzi, se merge bine.
totul va depinde de locul unde vrei sa ajungi in Cluj. traversarea Clujului poate lua 20-30 minute + inca 10 traversarea Florestiului.
traversare turda ( cu drumuri f proaste) e vreo 15 minute.

Acum putem sa militam mai activ pentru legatura A3-Tureni abandonata de vreo cativa ani din lipsa de fonduri. E vb de doar 5km dar pentru Turda si Cluj e extrem de importanta.

PS clar alunga investitorii, de fapt asta era in programul de guvernare, sa ii alunge din Transilvania spre Moldova unde somajul e mai ridicat. Clever ;)

pbh

#12104
Asta este noua! Chiar ma intrebam ce este cu coada aia de investitori din pasul Tihuta sau Oituz , asteptand sa treaca in Moldova O:-)

Masurarea timpilor castigati cu un soft GPS este irelevanta. Castigul real este ca nu mai faci 2 ore in coloana pe DN pentru un drum de 30 min. pentru ca a avut loc un accident sau este un tir defect pe carosabil. O "conducta" noua si mai mare se infunda mai greu ar zice instalatorul CNAIR :)