[B] Magistrala M6 1 Mai-Otopeni

Started by Ionut, October 03, 2011, 06:05:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

razvan96

Nu e relevanta finantarea JICA si nu depinde de rentabilitate.Isi imagineaza cineva, vorbind pur teoretic, ca daca metroul nu va avea niciun utilizator timp de 1 an de la deschidere JICA nu o sa isi ia banii inapoi+dobanda? :) Asta e singurul lucru care ii intereseaza.

dr4qul4

Si bancile au dat credite in franci desi stiau ca nu e rentabila achizitia unui apartament in acea perioada.
Asa si cu Jica. Dobanda sa fie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sab

Este un imprumut foarte pagubos. Desi l-am luat in 2010 nu l-am folosit, dar platim dobanda din ce stiu eu.
Nu ca Jica ar fi interesata de rentabilitatea liniei de metrou...

TibiV

#978
Initial am vut sa dau quote la postarea lui razvan96.
Apoi la dr4qul4, apoi la sab....

Mai oameni buni, voi intelegeti despre ce vorbiti?!?!...

Doar seicii arabi cumpara cu plata cash....
Poate unii dintre voi si-au cumparat masina cu banii jos, dar nu cred ca cineva si-a cumparat casa in felul asta.

Faci un credit ca sa ai banii...
Nu faci targul, ginion!...
Dar creditul este luat, dobanzile trebuie platite de catre client...

Desi uneori se intampla ca respectivul client (statul roman, in cazul de fata...) sa intre in categoria <<care nu se aminteste "pre nume si prenume">>, caci poate peste 3-6-12 luni va plange la usa acelorlasi banci, europene sau asiatice....

Hai sa nu sarim peste cal...
O linie de credit presupune dobanzi, oriunde in lumea asta...
Daca debitorul (beneficiarul creditului) habar nu are cum sa foloseasca acea linie de credit, asta nu este decat marginal treaba creditorului (desi japonezii se roaga de 10 ani de noi...)

EXEMPLU CLASIC
Ti se aproba o linie de credit de 10 ani pentru casa/masina/yacht/insula in Paradis.
Nu reusesti sa cumperi nimic in cei 10 ani.
Ghinion! Trebuie sa platesti cel putin dobanda aferenta sumei angajate, altfel esti in default...

Daca Gica este in default, este treaba lui personala, care il afecteaza DOAR pe el, in urma propriilor lui decizii.
Daca tara ta este in default, vei simti asta si atunci cand vei vrea sa cumperi banane, crema de ghete sau un stick de memorie, desi NU tu ai luat deciziile care au dus la situatia respectiva...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

#979
Tibi, aici trebuie sa te contrazic.
O linie de credit NU presupune dobanzi, DECAT pentru suma folosita. Nu folosesti, nu ai de platit dobanda.
Pot sa fie alte costuri care trebuie platite (costuri de naliza, etc), dar nu dobanda.

QuoteA line of credit can also be referred to as revolving credit.

An LOC is a standing amount of money, similar to a loan, that a bank extends to a customer. A customer may draw upon the available line of credit, provided that the amount does not exceed the limit. Money borrowed on the line of credit must be paid back within a specified timeframe, at a specified interest rate. Unlike a loan, however, only the money actually drawn (or used) on a line of credit is charged interest. For instance, if someone has a $20k line of credit from his bank, but draws only $5k, he will be changed interest on only the $5k.

Asta e si diferenta esentiala intre CREDIT si LINIE DE CREDIT.
La CREDIT suma este transferat imediat din contul bancii in contul beneficiarului si poarta dobanzi imediat.
La o LINIE DE CREDIT se aproba o suma maxima care ramane in contul bancii. Beneficiarul trage (foloseste) o parte din ea si plateste dobanda doar pentru suma folosita.
Din cauza aceste diferente si dobanzile sunt mai mari in cazul unei linii de credit pentru ca banca isi "blocheaza" o suma care poate sa nu fie folosita.

E, practic, diferenta dintre un imprumut bancar si un card de credit.  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

v.ghiorghica

Nu inteleg de ce spui ca e imprumut pagubos.
Dobanda este de 1,7% pe an.
Banca mondiala cred ca ne arde mult mai rau atunci cand facem imprumuturi.

http://www.monitoruljuridic.ro/act/acord-de-imprumut-din-10-martie-2010-pentru-proiectul-privind-realizarea-legaturii-retelei-de-metrou-cu-aeroportul-international-henri-coanda-otopeni-bucuresti-dintre-agentia-internationala-de-cooperare-a-124178.html

Daca vom avea metrou, se va dezvolta zona.
In moldova nu ai autostrazi, nu ai firme care sa vina sa investeasca, deci nu ai locuri de munca => nu sunt bani.
Statul e cel care trebuie sa faca primul pas.
Asa si aici. Sunt zone, moarte? Nerentabile? Le faci rentabile construind infrastructura.
Altfel vor ramane in acelasi stadiu de nedezvoltare....

TibiV

#981
@yetiman

Ai dreptate!!!

Dar eu am incercat sa simplific pentru colegii care nu au cunostinte financiare avansate.
Cate persoane fizice au deschisa o LINIE DE CREDIT, alta decat cardul de credit?!....

Caci urmatoarea intrebare ar fi fost: care este diferenta de costuri intre un CREDIT si o LINIE DE CREDIT? In general, si in mod specific pentru M6? (Eu nu m-as avanta la raspunsuri pentru M6 fara TOATE documentele in fata....)

Daca vrei putem intra in detalii si despre "revolving line of credit", mai potrivita unui asemenea proiect la care (se presupune) statul va rambursa anual o anumita suma, deci linia de credit EFECTIV FOLOSITA ar trebuie sa fie mult mai mica decat suma aprobata... La modul absolut TEORETIC, daca statul in cauza nu este in kr gol...

Oricum, ciotul asta de discutie ar trebui sa fie util macar pentru cei care se mira ca la cardul de credit au dobanzi intre 14% si 30% ( in tari membre UE!!!) in timp ce la creditele normale(in Euro) dobanzile sunt mult sub 10 % pe an....

(Cred ca ne muta Ionut la vreun topic finaciar... ;) )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

#982
Niciodata nu se plateste dobanda la o linie de credit netrasa. Nici macar la portiunile netrase dintr-o linie de credit partial trasa. Asta pentru ca banii sunt in continuare la dispozitia bancii. Asta se aplica de la credite individuale - cardurile de credit sunt linii de credit standard - nu platesti dobanda la suma autorizata decat daca ai cheltuit-o.

Dobanda creditului JICA/JBIC este jaf la drumul mare.

In primul rand, creditul este in JPY, moneda exotica, care in ultimii 25 de ani a fost constant in sau aproape de deflatie. Moneda care ca si CHF, are proprietatea de moneda anticiclica, care se apreciaza masiv in perioade de turbulente pe piata globala (opusul RON, care e moneda prociclica) - facand "durerea" cu atat mai mare in perioade de probleme economice (din diferenta de curs).

In al doilea rand, dobanda e jaf la drumul mare. JICA ofera 1.7% dobanda la creditul asta, mai mult decat la unele credite auto in Japonia (pentru persoane fizice) si mult peste un credit ipotecar japonez (un japonez care vrea sa-si ia apartament in Tokyo plateste 0.65%-1% la creditul de casa). E o dobanda mult peste cat pot imprumuta in JPY tari mult mai riscante ca Romania, gen Indonezia sau Filipine - Romania ar putea emite bonduri pe 10 ani in yeni la 0.7%-0.9%, dar nu face asta ca e foarte riscant valutar...

Chiar si mai grav - dobanda oferita acum multi ani Romaniei e mai mare decat orice ofera JICA in momentul asta. Denuntarea si resemnarea unui nou acord ar aduce economii imense Romaniei:
https://www.jica.go.jp/english/our_work/types_of_assistance/oda_loans/standard/index.html

Quote from: v.ghiorghica on July 14, 2019, 09:33:28 PM
Nu inteleg de ce spui ca e imprumut pagubos. Dobanda este de 1,7% pe an.  Banca mondiala cred ca ne arde mult mai rau atunci cand facem imprumuturi.

Pentru ca este in yeni japonezi. Daca depui yeni la banca nationala a Japoniei, vei primi inapoi mai putin (dobanda de referinta e negativa, la -0.1). Costul creditului este deci 1.8% din prima - la asta se adauga costul valutar - yenul e valuta exotica de rezerva - cu risc valutar imens - am explicat mai sus cum schimbul valutar va afecta inca si mai mult costurile. Cei care au credite in CHF stiu cam cu ce se mananca...

Rata FED e 2.5, asa ca, echivalentul creditului astuia in dolari (BM de obicei ancoreaza in dolari), ar fi o dobanda de 4.3 fara risc valutar. Cu risc valutar (care de obicei e masurat ca 1.5-3% per annum), creditul JICA ar fi echivalent cu un credit BM in USD cu dobanda de 5.8%-7.3%, fata de un credit Banca Mondiala, care e undeva intre 2% si 4%. Intram deja in teritoriul creditelor de consum...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

razvan96

#983
Discutia asta mi se pare ca a ajuns cam departe.@TibiV:Colegii aia e posibil sa aiba cunostinte financiare avansate. :)

Linia de credit nu presupune dobanzi, cum au spus si @yetiman si @frunzaverde.Dar oricum asta nu ar fi contrazis ce am spus eu, si anume ca JICA nu s-a uitat la nicio rentabilitate a proiectului cand a acordat creditul.In Acordul de Imprumut din 06.12.2010 scrie clar cine e "imprumutatul":Romania.Este o datorie suverana.Statul roman nu isi poate permite sa nu o plateasca la scadenta in caz ca va trage linia de credit, decat cu consecinte catastrofale, iar JICA stia asta cand a acordat imprumutul.Asta combate clar afirmatia "Daca nu era rentabil ma gandesc ca nu ar fi dat acei bani", si asta a fost scopul comentariului meu anterior.

Logica de tipul asta functioneaza in cazul unui credit acordat pentru o investitie a unei firme private, nu in cazul finantarii unui stat.

TibiV

#984
Quote from: frunzaverde on July 14, 2019, 09:44:26 PM
Niciodata nu se plateste dobanda la o linie de credit netrasa. Nici macar la portiunile netrase dintr-o linie de credit partial trasa. Asta pentru ca banii sunt in continuare la dispozitia bancii.

Stii ca de obicei nu te contrazic, dar mai gandeste-te la afirmatiile de mai sus....
(Oricum, din cate stiu, Romania a tot platit dobanzi la creditul JICA pentru M6 desi nu l-a folosit nici la toaleta din fundul curtii...)

Quote from: frunzaverde on July 14, 2019, 09:44:26 PM
... dobanda e jaf la drumul mare. JICA ofera 1.7% dobanda la creditul asta, mai mult decat la unele credite auto in Japonia (pentru persoane fizice) si mult peste un credit ipotecar japonez (un japonez care vrea sa-si ia apartament in Tokyo plateste 0.65%-1% la creditul de casa). E o dobanda mult peste cat pot imprumuta in JPY tari mult mai riscante ca Romania, gen Indonezia sau Filipine - Romania ar putea emite bonduri pe 10 ani in yeni la 0.7%-0.9%, dar nu face asta ca e foarte riscant valutar...
Indiferent ce se va intampla cu tara divinului Mikado, japonezul isi va plati ratele fix in moneda aia. Fara discutii ca leul romanesc era mai ieftin in urma cu 10 ani.
Am inteles ca in Tara Soarelui Rasare exista credite ipotecare pe 90 de ani. Faci tu creditul, il vor inchide stra-stra-nepotii....
Cat timp nu vedem contractul, cu clauzele de curs (eventual inflatie) NU putem spune ca este sau nu "jaf la drumul mare".

Quote from: razvan96 on July 14, 2019, 09:59:48 PM
...JICA nu s-a uitat la nicio rentabilitate a proiectului cand a acordat creditul.In Acordul de Imprumut din 06.12.2010 scrie clar cine e "imprumutatul":Romania.Este o datorie suverana. Statul roman nu isi poate permite sa nu o plateasca la scadenta in caz ca va trage linia de credit...

Razvan,
mi-ai inchis orice chef de discutie.

1. Banca te intreaba ce rentabilitate are Ferrari pe care il vrei, sau vila cu 3 etaje si piscina in curte?!.... Sau un iaht?
Nu.
Banca te intreaba doar daca esti in stare sa platesti ratele.
2. Statul roman A TRAS sau NU A TRAS ceva din linia de credit?
Si daca NU a tras, de ce a platit dobanzi?
(Este adevarat, nu a platit fizic, dar suma disponibila s-a redus de la an la an cu sumele echivalente dobanzilor...)

Dar ai dreptate, da-i naibii de galbejiti.
Mai bine asteptam ajutorul fratesc al SovRom-urilor...
Lumina vine de la Rasarit !!!!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

sab

QuoteÎmprumutatul va plăti JICA un comision de angajament (denumit în continuare comision de angajament) calculat semestrial, la o rată de o zecime la sută (0,1%) pe an la soldul total neutilizat din suma care se încadrează în categoriile (A), (B) și (C), așa cum sunt prezentate în anexa nr. 2, bazat pe metoda de calcul, așa cum este prezentată în secțiunea 1 alin. 4 din art. III, pentru perioada de la o sută douăzeci (120) de zile de la data semnării Acordului de împrumut până la data de finalizare, cu condiția ca, în cazul în care data finalizării nu este o zi bancară de afaceri în Japonia, ziua bancară imediat următoare în Japonia va fi considerată data de finalizare.

subway

Da, asa e, nu se platesc dobanzi decat la sumele efectiv trase, in schimb se plateste o <amenda> pentru neutilizare!

subway

#987
Adi, nu mai bate apa-n piua cu ipotecarele japoneze ca nu se potriveste nici de frica...
Ipotecarele alea sunt cele mai fara de probleme pentru ca in Japonia constructiile sunt <maruntis> comparativ cu pretul fabulos al terenurilor...Abia asteapta bancherul sa nu rambursezi si sa-ti inhate terenul, ca <s-a scos> inmiit!!!
:(
Cu stima!
O:-)

dr4qul4

ca sa intlegem si noi: Am luat o linie de credit in 2010 si am platit 9 x 320 mil x 0,1% = 2,88 mil E pt asta? (si mai platim inca 160k peste 2 luni).

Adica nu am luat nici un ban, dar am platit 3 mil E?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

subway

#989
Am luat niste bani dar nu as putea sa-ti spun exact cat ca nu mai sunt la curent (oricum mai putin decat trebuia) dar in linii mari e cum zici. Ce e mai ciudat e ca finantele platesc <amenda> cu ochii inchisi, curtea de conturi doarme, guvernul si MT o fredoneaza si nimeni nu da socoteala...
:(