[B] Magistrala M6 1 Mai-Otopeni

Started by Ionut, October 03, 2011, 06:05:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

subway

Buuun!!!
De acum incolo punem punct discutiilor sterile si trecem la next level!
;)

GDPR

Eu unul astept sa vad care e suma pusa la dispozitie de CE. Sa nu avem surpriza ca ne dau doar jumatate din necesar.

subway


TibiV

#663
Quote from: subway on September 13, 2018, 10:36:45 PM
Buuun!!!
De acum incolo punem punct discutiilor sterile si trecem la next level!
;)

Pana cand lamurim asta:
Quote
În acest moment au loc negocieri privind valoarea maximă a fondurilor nerambursabile ce vor fi alocate prin Programul Operațional Infrastructură Mare.

Valoarea finală depinde și de discuțiile dintre autoritățile române, Comisia Europeană și Agenția Internațională de Cooperare a Japoniei.

Adica:
BS (Bugetul de Stat)= Valoare proiect - JICA -UE.

Ghiciti cat este BS pe baza discutiilor dintre CE si JICA (asa cum "ne-am invatat", statul roman va sta cuminte, "in tribune" si va aplauda la fiecare game/set....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Apropo de M6. Acum la vizita pe M5 ghidul meu (de la Metrorex, om important in proiect) imi spunea super-convins ca M6 va fi gata in 4 ani (din momentul semnarii contractului). I-am zis ca pun pariu ca nu va fi gata in 4 ani. Ca se incepe si din oras si de la aeroport, ca avem 4 TBM-uri, nu doua (ca pe M5), ca nu avem utilitati si probleme ca in oras. :lol: Ma rog, optimist domnul. O sa pun pariu pe ceva gras, macar sa ma bucur si eu peste 4 ani asa cum se cuvine.

dr4qul4

Si la Dr taberei scria ca va fi gata in 3 ani. Aici avem +33%, asadar dupa ce se da drumul la M5 (posibil peste 1 an), vom sti cati ani pamanteni are un an metrorex si vom putea calcula cand va fi gata M6.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

subway

Patru ani este un termen tehnic realist. Daca invatam din lectiile trecutului cum sa tratam corect si chestiunile contractuale eu nu as fi chiar asa de prapastios pesimist.

dr4qul4

4 ani pt PIF sau 4 ani pt strapungere (tunele) ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

subway

Pentru constructii+instalatii fara trenuri si echipamentele imbarcate

dr4qul4

pe mine, ca si simplu calator ma intereseaza un singur lucru...in cati ani se da drumul la circulatie (=PIF), incepand de acum. 4 (2022) sau 7 (2025) ?
Altceva nu ma intereseaza
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Victorie! Ieri instanta de fond a dat dreptate API in procesul cu MFE. Instanta obliga MFE sa ne dea documentul prin care Comisia Europeana cerea lamuriri de la Metrorex si MFE dupa ce s-a depus cererea de finantare. MFE va face, probabil, recurs. Deci mai dureaza.




FOND: API CASTIGA: "Solutia pe scurt: Respinge excepţia tardivităţii acţiunii. Respinge excepţia lipsei de obiect. Admite cererea de chemare în judecată. Obligă pârâta să comunice reclamantei documentele solicitate la punctul 1 din Petiţia nr. 71/14.03.2018 înregistrată la sediul său sub nr. 18572/16.03.2018. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, recursul urmând a se depune la Tribunalul Bucuresti – Sectia a II-a Contencios Administrativ si Fiscal. Pronuntată în şedinţa publică azi 13.09.2018. "

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Acum, (aproape) live din Comisia de Transporturi din Camera Deputatilor.
Declaratii Sova si Neaga.

Se asteapta semnatura finala de la UE pentru finantarea M6. Exista scrisoare de aprobare tehnica. Negocieri cu JICA pentru strategia de finantare/contractare.

Ionut

Si inca alte promisiuni fanteziste.




Legatura retelei de metrou cu Aeroportul International "Henri Coanda – Otopeni" are toate avizele si procedurile necesare pentru demararea proiectului. Lansarea licitatiei ar putea avea loc in primul semestru din 2019. Termenul estimat pentru semnarea contractului aferent lucrarilor de structura de rezistenta este semestrul al doilea din 2019. Metrorex apreciaza ca termenul estimat pentru punerea in functiune cu calatori este de 48 de luni de la inceperea lucrarilor. Proiectul se ridica la o valoare de un miliard de euro.

ClubFeroviar.ro

tom_sawyer

VIDEO Legătura Capitalei cu Aeroportul Otopeni: De ce se justifică Magistrala 6 de metrou care va costa un miliard de euro, dacă se face și tren direct de zece ori mai ieftin?



hotnews.ro